Aktualności

Lubisz fotografować? W Baszcie Czarownic możesz spróbować swoich sił w obsłudze camery obscura

Pejzaż morski
Fot. materiał prasowy organizatora

Masz minimum 18 lat? To już ostatnia szansa do wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych. Zajęcia odbędą się w Baszcie Czarownic do 25 do 27 października 2019 r. Obowiązują zapisy.

 

Szczegóły i zapisy na warsztaty pod nr tel. 515 089 686 lub k.tomasik@bgsw.pl.

 

Jak pracuje się z camerą obscura?

Uczestnicy zajęć będą robili zdjęcia camerą obscura w Słupsku oraz w przestrzeni Baszty Czarownic. Warsztaty poprowadzi Vahram Mkhitaryan. – W mojej praktyce dydaktycznej doszedłem do wniosku, że dla zrozumienia fotografii bardzo istotne jest odejście na chwilę od wszelkich ustalonych standardów, od wszechobecnej technologii i industrializacji, zapomnienie wszystkich komfortowych narzędzi i terminologii i cofnięcie się w czasie – mówi Vahram Mkhitaryan. – Ważne jest spróbowanie bycia przez moment odkrywcą, aby poczuć ten zachwycający proces powstawania obrazu dzięki prostej i znanej zasadzie, którą trudno nawet nazwać narzędziem, raczej zjawiskiem optycznym, potocznie nazywanym jako camera obscura. Według mnie nie straciła ona do dziś nie straciła na znaczeniu, tak jak nie minęła wśród dzieci potrzeba zwisania jak nietoperz na placu zabaw. Sam kiedyś bawiłem się tak na trzepaku, a teraz robi to moja córka. Pozwolę sobie jedynie dodać albo raczej sparafrazować wypowiedź jednego z klasyków prozy amerykańskiej, który będąc w dość zaawansowanym wieku i pozostając wciąż niewierzącym powiedział: „Jeżeli kiedykolwiek umrę, broń Boże, niech na mym nagrobku napiszą: Jedynym dowodem jakiego potrzebował na istnienie Boga była muzyka." Niezwykle trudno byłoby mi nie zgodzić się z tym zdaniem, ale dodałbym do muzyki coś jeszcze… "camerę obscura". Zapraszam na nasze warsztaty przede wszystkim tych, którzy mają lęk ciemności, wysokości i być może inne powszechne i nie do końca znane lęki. Ludzi, którzy chociaż raz w życiu wisieli na trzepaku jak nietoperz, a kto jeszcze tego nie robił, to nigdy nie jest za późno – dodaje Mkhitaryan.

 

Kim jest?

Vahram Mkhitaryan urodził się w 1977 r. w Erewaniu, Armenia. Jest reżyserem i fotografem. W 2001 r. ukończył Armeński Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny, Wydział Kultury, specjalizacja reżyseria filmów fabularnych (pracownia prof. Dmitriya Kesayanca). Po studiach zajmował się głównie reklamami społecznymi jako reżyser, operator obrazu i scenarzysta. Do Polski pierwszy raz przyjechał w 2005 r. jako stypendysta programu im. Lane'a Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Trzykrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotnie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Jest absolwentem kursu fabularnego i kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2014 r. ukończył pierwszy niezależny dokument krótkometrażowy „Pieśń pasterza" oraz debiut krótkometrażowy – film fabularny „Mleczny brat". Oba filmy były pokazywane w programach konkursowych na prawie 70 festiwalach filmowych w Polsce i na całym świecie, gdzie zdobyły ponad 30 nagród i wyróżnień. Wśród najważniejszych można wymienić: Nagroda Główna w Konkursie Młodego kina na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, Jantar za najlepszy krótkometrażowy film w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 33. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych, Grand Prix Jury Europejskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu „Premiers Plans" w Angers we Francji, „Złota Morela" dla najlepszego armeńskiego filmu i nagroda za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu w Erewaniu, Nagroda „Centaur" za najlepszy debiut na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Message To Man" w Sankt Petersburgu, Rosja. Obecnie jest asystentem na ASP w Gdańsku.

 

 

Warsztaty camera obscura z Vahramem Mkhitaryanem

  • 25-27 października 2019 r., piątek-niedziela
  • Baszta Czarownic
  • ul. F. Nullo 8
  • Słupsk

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Światłem pisane_baner

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości