Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/80885c22-5d13-4f91-8fad-6c4e4e0b858b.jpg Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie? Dowiedz się podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji

Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie? Dowiedz się podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji

Rozmowy o demokracji – debata prezydentów miast

„Nie ma demokracji bez udziału obywateli". Te słowa Jana Nowaka-Jeziorańskiego są hasłem przewodnim tegorocznej edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który potrwa od 11 do 17 września 2017 r. W programie przewidziano m.in. otwarte debaty z udziałem ekspertów i naukowców, warsztaty edukacyjne, a także pokazy filmowe. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Jakiego języka należy używać podczas sporów o demokrację? Czy demokracja wymaga społecznej aktywności? Czy jest możliwa „bez udziału” obywateli? Na te pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni eksperci i komentatorzy.

– Ubiegłoroczna edycja pokazała jak bardzo w przestrzeni publicznej jest potrzebna merytoryczna debata o podstawowych wartościach demokratycznych. Jestem przekonany, że organizacja takiego wydarzenia jest bardzo potrzebna w tak trudnych i obfitujących w niepokojące zdarzenia czasach. Przed nami zatem tydzień niezwykłych spotkań i rozmów – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

 

Debaty w Europejskim Centrum Solidarności…

Na otwarcie, 11 września 2017 r., zaplanowana została debata „Dokąd zmierzamy?” z udziałem wybitnych naukowców. Socjologię reprezentować będą prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz prof. Mirosława Marody, psychologię – Wojciech Eichelberger, a językoznawstwo – prof. Jerzy Bralczyk.

Dzień później głos zabiorą znani komentatorzy i publicyści, którzy zastanowią się „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?”. W tym panelu udział wezmą: Dominika Wielowieyska, Renata Kim, Jacek Pałasiński i Bartosz Węglarczyk.

W czwartek, 14 września, prezydenci polskich miast będą rozmawiać o tym „Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorządu?”. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. Beata Klimek (Ostrów Wielkopolski), Roman Smogorzewski (Legionowo) i Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól). Gospodarzem spotkania będzie prezydent Paweł Adamowicz.

Na zakończenie cyklu debat odbędą się wystąpienia z serii „Kobiety! RatujMY demokrację”, m.in. mowę motywacyjną dotyczącą „Siły kobiet” wygłosi znana dziennikarka Dorota Warakomska.

 

… i nie tylko

Podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji będzie można wziąć udział w wykładach i debatach z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych, organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Natomiast na dyskusje wokół literatury oraz pokaz filmowy zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Tegoroczna edycja obfituje także w rekordową liczbę inicjatyw edukacyjnych zgłoszonych przez gdańskie szkoły, które obejmują konkursy i olimpiady, gry miejskie, specjalne lekcje, warsztaty i pokazy filmowe poświęcone budowaniu demokracji.

 

Zobacz: program 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji

 

Gdański Tydzień Demokracji

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.