Szpitale Pomorskie, jako pierwsze w województwie, włączyły się w iWound – pilotażowy program skoordynowanej opieki nad raną z wykorzystaniem systemu oraz aplikacji mobilnych.

 

Prosty i skuteczny system

iWound jest systemem telemedycznym stworzonym do wsparcia procesu zdalnego leczenia ran. Szpitalom umożliwia zdalny monitoring zakażeń ran pooperacyjnych. Pacjentom zapewni sprawniejszą terapię poprzez stały kontakt z konsultantem, możliwość zdalnej weryfikacji stanu zdrowia, a także konsultacje medyczne bez konieczności czekania w kolejkach.

– System jest dość prosty – mówi Dariusz Nałęcz wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich. –W ramach wspomagania procesu terapii realizowane są zdalne konsultacje – wywiady medyczne, zdjęcia ran, wiadomości oraz zalecenia medyczne. Takie leczenie ran na odległość jest możliwe dzięki podpisanej przez Szpitale Pomorskie umowie z partnerami projektu firmą Polmedi oraz Schulke Polska sp. z o.o., które udostępniły tę aplikację.

– To narzędzie, które usprawnia pracę lekarzy i pielęgniarek, ma możliwość konsultować konkretny przypadek z innym specjalistą, porządkuje dokumentację, oszczędza czas, a nade wszystko usprawnia komunikację z pacjentem, który za pomocą aplikacji mobilnej na bieżąco jest informowany o postępie leczenia – tłumaczy Beata Góralska, koordynator zespołu i jednocześnie administrator projektu w Szpitalach Pomorskich. – Prowadzenie takiego zdalnego leczenia nie zwalnia pacjenta z ewentualnej wizyty w placówce medycznej, jeśli zajdzie taka konieczność – dodaje Góralska.

 

Pilotaż na Pomorzu

Program koordynowanej opieki nad raną jest pilotażem w województwie pomorskim. Narzędzie umożliwia pacjentom prostszy kontakt ze specjalistami oraz skrócenie czasu leczenia ran, a pielęgniarkom i lekarzom ułatwi pracę.

Projekt jest realizowany od października 2018 r. w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni przez wewnętrznych konsultantów na oddziałach: chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, radioterapii, chorób wewnętrznych i leczenia schorzeń endokrynologicznych, anestezjologii i intensywnej terapii. Dzięki tej aplikacji objęto opieką już kilkudziesięciu pacjentów.