Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c57d58df-6355-40df-8e43-726f79f35b3e.jpg Co powinni wiedzieć przyszli rodzice? Szpital na Zaspie w trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne pacjentów

Co powinni wiedzieć przyszli rodzice? Szpital na Zaspie w trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne pacjentów

Młoda mama tuli niemowlaka

Specjalne, bezpłatne szkolenia dla położnych, pielęgniarek i lekarzy odbędą się w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Skorzystają rodzice i noworodki.

 

Rodzice oczekujący narodzin muszą podjąć wiele decyzji związanych z opieką nad niemowlakiem. Zastanawiają się nad wyborem: miejsca porodu, rodzaju łóżeczka, wózka, materacyka, kosmetyków i chyba najważniejszym problemem, jakim jest imię dla dziecka. Wątpliwości w tym zakresie rozwiewają, rozmawiając z innymi rodzicami, przeglądając opinie zamieszczone w Internecie, a także uczestnicząc w zajęciach edukacji przedporodowej w tzw. szkołach rodzenia.

 

Joanna Żołnowska, położna, doradca laktacyjny opowie o karmieniu piersią.

Dorota Kulka: Jaka jest rola położnych?

Rolą osób – najczęściej położnych – prowadzących przygotowanie do porodu i macierzyństwa jest zwrócenie uwagi przyszłych rodziców, by w natłoku różnych spraw, również pomyśleli o wyborze sposobu karmienia dziecka.

Czy przyszli rodzice mają problemy z podjęciem decyzji dotyczącej karmienia piersią?

Dla części rodziców nie będzie to temat wzbudzający wątpliwości. Są już zdecydowani na to, że ich dziecko będzie karmione naturalnie. A czasami jest też tak, że rodzice, z różnych powodów, podejmują decyzję o karmieniu dziecka mieszanką. Jednak większość kobiet w ciąży pytana o to czy planują karmić piersią – uzależnia sposób karmienia swego dziecka od wielu czynników. Mamy te zazwyczaj mówią: „będę karmić naturalnie, o ile będę miała pokarm”, „chciałabym karmić piersią, ale boję się czy mi się uda – mojej mamie się nie udało, nie miała pokarmu”, „karmienie naturalne podobno jest zdrowe, ale moja koleżanka karmi sztucznie i jej dziecko jest zdrowe, a na dodatek przesypia całe noce” czy też „boję się, że nie dam rady przestrzegać rygorystycznej diety”.

Czy w szkołach rodzenia uzyskają potrzebną pomoc?

Dla osób prowadzących zajęcia w szkołach rodzenia wątpliwości zgłaszane przez młodych rodziców powinny być punktem wyjścia do edukacji w zakresie karmienia piersią. Aby edukować skutecznie położna, pielęgniarka czy lekarz powinni stale aktualizować swoją wiedzę na temat laktacji, a także doskonalić umiejętności komunikacyjne. Powinni umieć słuchać i kompetentnie odpowiadać na pytania rodziców. Mają bowiem pomóc zbudować w rodzicach pozytywne nastawienie do karmienia piersią oraz wiarę w możliwość wykarmienia dziecka w sposób naturalny.

Doktor Agnieszka Pietkiewicz, psycholog, psychoterapeuta opowie o problemach, jakie mogą dotykać młodych matek.

Jak zmienia się życie młodej matki?

Pierwsze dni po urodzeniu dziecka wiążą się z dużymi zmianami fizycznymi i psychicznymi u kobiety. Ciało potrzebuje regeneracji po porodzie. Następują zmiany hormonalne, rozpoczyna się produkcja pokarmu, a rytm snu staje zakłócony się. Jednocześnie młoda matka uczy się nowej roli życiowej. Opieka nad noworodkiem wiąże się z koniecznością opanowania szeregu nowych umiejętności, zdolności rozpoznawania, czego dziecko potrzebuje i, w jaki sposób zaspokoić jego potrzeby. Kobieta poznaje swoje dziecko i stopniowo nabiera zaufania do siebie jako matki.

Czy kobiety chętnie szukają pomocy u psychologa?

Gdy pojawiają się trudności z uspokojeniem płaczącego dziecka lub problemy z karmieniem piersią, to matka może przeżywać niepokój, bezradność czy poczucie winy. Część kobiet czuje się tak przytłoczona sytuacją i przeżywaną huśtawką emocjonalną, że chętnie sięga po pomoc psychologa.  Troska o stan psychiczny ciężarnych i kobiet w połogu, wspieranie matek, przeżywających burzliwe emocje i umiejętność rozpoznawania sytuacji, które wymagają specjalistycznej pomocy – to trudne zadania osób sprawujących opiekę nad kobietami w okresie okołoporodowym.

Baby blues i depresja poporodowa – chyba każdy słyszał te terminy. Co one oznaczają?

Baby blues oznacza gwałtowne zmiany nastroju, wynikające ze zmian hormonalnych. Wydziela się i oksytocyna i prolaktyna. Waha się poziom hormonów płciowych oraz tarczycy i nadnerczy, które powodują zmienność nastrojów. Chwiejność emocjonalna może przejawiać się tym, że najpierw kobieta wybucha płaczem, żeby po chwili zacząć się śmiać.  Szacuje się, że baby blues dotyczy nawet 85 proc. kobiet. Na szczęście stosunkowo szybko mija – w ciągu 3-4 tygodni po porodzie kondycja emocjonalna matki poprawia się.

W przypadku depresji poporodowej mama może być smutna i płaczliwa, ma kłopoty ze snem i jest stale zmęczona. Nie ma ochoty zadbać o siebie czy dom, a opieka nad dzieckiem staje się dla niej obowiązkiem ponad siły. Depresja dotyka ok. 10-20 proc. matek i wymaga specjalistycznego wsparcia. Według badaczy co trzecia kobieta cierpiąca na depresję poporodową, jeśli będzie pozbawiona możliwości jej leczenia, może doświadczać objawów  nawet 3 lata po porodzie.

Zarówno depresja poporodowa, jak i baby blues powodują, że kobieta jest nerwowa, lękliwa i smutna. Ma poczucie utraty czegoś, ale nie do końca jest w stanie uświadomić sobie, czego. Łatwo traci panowanie nad sobą, jest drażliwa, rozkojarzona i płaczliwa.

Dziękuję za rozmowę

 

Bezpłatne szkolenia dla położnych, pielęgniarek i lekarzy

Szkolenia dotyczące zdrowia psychicznego ciężarnych i kobiet po porodzie oraz zagadnienia dotyczące karmienia piersią skierowane są do osób prowadzących szkoły rodzenia, personelu placówek podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali sprawujący opiekę nad mieszkankami Gdańska.  Zajęcia odbędą się w Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku w dniach: 22 czerwca, 14 września, 12 października  2017 r.

Program szkolenia – 22 czerwca, czwartek, godz. 12.00-16.00

  • godz. 12.00 – 12.55 – Macierzyństwo krok po kroku – gdański projekt okołoporodowej pomocy  psychologicznej i laktacyjnej
    Agnieszka Pietkiewicz – psycholog, psychoterapeuta, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku
    Joanna Żołnowska – położna, CDL, Szpital św. Wojciecha
    Prezentacja najważniejszych założeń projektu. Przedstawienie form wsparcia dla personelu: konsultacje i wsparcie merytoryczne dla położnych i lekarzy sprawujących opiekę nad ciężarnymi i młodymi matkami z zaburzeniami psychicznymi i z grup ryzyka, współpraca z gdańskimi szkołami rodzenia, szkolenia.
  • godz. 12.55-13.40 – Edukacja ciężarnych na temat karmienia piersią. W jaki sposób przekazać wiedzę i o czym mówić, aby być skutecznym?
    Joanna Winiarska – położna, CDL, IBCLC, Szpital św. Wojciecha
    W oparciu o własne doświadczenia w pracy z ciężarnymi prelegentka przedstawi główne zasady edukacji osób dorosłych, propozycje tematów oraz narzędzi, które można stosować podczas zajęć na temat karmienia piersią przeprowadzanych w szkołach rodzenia.
  • godz. 13.40-14.00 – przerwa
  • godz. 14.00-15.00 – Kryzys psychiczny – przebieg i interwencja
    Lech Kalita – psycholog, psychoterapeuta, superwizor instytucji publicznych w Gdyni
    Kryzys psychiczny to zjawisko w naturalny sposób występujące w sytuacjach okołoporodowych. Jego ostre, nasilone formy pod nieobecność adekwatnego wsparcia mogą prowadzić do groźnych i trwałych konsekwencji. Wykład stanowi próbę przybliżenia słuchaczom pojęcia kryzysu psychicznego oraz przekazania praktycznych wskazówek pozwalających oszacować głębokość kryzysu i zaplanować adekwatną, skuteczną interwencję.
  • godz. 15.00-15.45 – Jak edukować kobiety w ciąży i w okresie okołoporodowym odnośnie zasad higieny psychicznej – profilaktyka zaburzeń psychicznych u ciężarnych i matek niemowląt
    Marta Kowalska – psycholog, psychoterapeuta, oddział dzienny Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku
    Przegląd czynników ryzyka zaburzeń psychicznych w okresie okołoporodowym. Zakres tematyki edukacji ciężarnych. Jak rozmawiać, jakich argumentów używać, o czym informować bliskich?
  • godz. 15.45-16.00 – Ewaluacja projektu
    Magdalena Chrzan-Dętkoś – psycholog, psychoterapeuta, Instytut Psychologii UG

Szkolenia są sfinansowane ze środków Gdańska w ramach projektu  „Macierzyństwo krok po kroku” – gdańskiego programu okołoporodowej pomocy psychologicznej oraz laktacyjnej.

  • zapisy do piątku, 16 czerwca 2017 r.,  ekullas@copernicus.gda.pl
  • terminy szkoleń: 22 czerwca, 14 września, 12 października 2017 r., godz. 12.00-16.00
  • miejsce: aula Szpitala św. Wojciecha
  • al. Jana Pawła II 50
  • Gdańsk

Zobacz: Copernicus PL

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.