Jednominutowe filmy na trudne czasy czy rozmowy z ciekawymi ludźmi o tym, jak sobie radzą w czasie pandemii? A może quiz i wspomnienia o Centrum św. Jana w Gdańsku oraz familijne warsztaty plastyczne? Sprawdź, co przygotował Instytut Kultury Miejskiej – dla każdego znajdzie się coś ciekawego.
Pandemia koronawirusa i wprowadzony stan epidemii to zjawiska związane nie tylko ze zdrowiem ludzi. Wpływają one również na sposoby organizowania pracy i edukacji, gospodarki i kultury, zmieniają także nasze codzienne nawyki i zwyczaje. Jak uatrakcyjnić pobyt w domowym zaciszu i skorzystać ze specjalnych ofert przygotowanych przez instytucje kultury?
Miniserial „Film na trudne czasy”
Prezentacje 9 odcinków można oglądać w poniedziałki, środy i piątki. Jednominutowe filmy, a wśród nich m.in. niekonwencjonalna wyprawa na pocztę, szczególna lekcja matematyki oraz… koniec świata, zostały wyselekcjonowane z archiwum Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Jednominutówki promują film jako jedną z form ekspresji i tworzą przestrzeń dla młodych twórców poszukujących sposobu na zaprezentowanie własnej twórczości. To najlepsze filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się sytuacjami, bohaterami i ich historiami.
Zobacz: NCK, serial Filmy na Trudne Czasy, seria 2.
Czytanie Pomorza
Cykl Czytanie Pomorza – Remedium został zainagurowany na Facebooku W każdy poniedziałek, środę i piątek publikowane są krótkie teksty, w których m.in. Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Chwin, Cezary Łazarewicz, Jarosław Ellwart, Monika Milewska, Mirosława Kosmulska odpowiadają na dwa pytania: Co pomaga ci przetrwać w czasie pandemii? Jaka książka leży na wierzchu twojego stosiku do przeczytania?
Zobacz: Czytanie Pomorza na Facebooku
Dla dzieci
Na najmłodszych czekają trzy cykle. W poniedziałki „Elementarz Sztuki wg Alojzego”, prezentujący techniki artystyczne i wiedzę z historii sztuki. W środy młodzi odbiorcy mogą posłuchać „Bajek kaszubskich” w trzech językach: polskim – czyta Dariusz Siastacz, kaszubskim – czyta Zbigniew Jankowski oraz angielskim – czyta Julia Pietrucha. Cykl piątkowy „Zabawy z dawnych lat” prezentuje gry i zabawy z regionu pomorskiego.
Zobacz: Krokodyl Alojzy
Centrum św. Jana w Gdańsku
W poniedziałki i piątki prezentowane są historie i ciekawostki dotyczące kościoła św. Jana w Gdańsku. W piątek publikowany jest quiz odnoszący się do tego miejsca, a sobota jest czasem dla publiczności, która może podzielić się swoimi wspomnieniami i anegdotami związanymi z zabytkiem #sobotadlaopowiesci.Zobacz: Centrum św. Jana
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Czwartek – to dzień rekomendacji czytelniczych. Prezentowane są najciekawsze publikacje z Księgarni NCK.
Piątek – to prezentacja kolejnego odcinka #NCKomiks, w przewrotny sposób prezentującego działalność NCK.
Sobota – pocz. o godz. 9.00, to dzień familijnych warsztatów plastycznych „Kształty Pomorza”. Tym razem zajmiemy się ceramiką kaszubską.
Zobacz: Nadbałtyckie Centrum Kultury na Facebooku
Niedziela – o godz. 19.00 rozpocznie się koncert w ramach Akcji Kulturalna Zaraza. Specjalnie przygotowane dla NCK i widzów sety przygotowali duet Miszk/Burnos, Kapela Maliszów oraz Odet.
Zobacz: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku na YouTube