Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/470731ba-21c2-4130-b36f-224a96be37f7.jpg Chcesz wspomóc osoby chore na raka piersi? Włącz się w akcję Serce od Serca

Chcesz wspomóc osoby chore na raka piersi? Włącz się w akcję Serce od Serca

kolaż poduszki serce od serca

Aby być solidarnym z osobami chorymi na raka piersi, wystarczy kupić materiał, wypełnienie do poduszki i uszyć poduszkę w kształcie serca.

 

Projekt Serce od Serca to wspólna inicjatywa Copernicusa i pomorskiego kuratora oświaty.

 

Amazonki przekażą serca

Forma pomocy może być różna. Można uszyć serce lub kupić materiały konieczne do jego wykonania, które zostaną wykorzystane przez uczniów Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku do uszycia poduszek w kształcie serca.  Oprócz ZSKW w Gdańsku, serca szyją inne szkoły w województwie pomorskim. Akcja szycia serc ma wymiar charytatywny. Chodzi o zapewnienie komfortu pacjentkom chorym na raka piersi. Wszystkie serca trafią do pacjentek oczekujących na mastektomię, które są odwiedzane przez wolontariuszki Stowarzyszenia Gdańskich Amazonek.

Jeśli chcesz wspomóc chore osoby, weź udział w akcji Koty na Płoty.

Terminy: 7, 21 i 28 listopada 2018 r., środy, godz. 17.00-19.00, ul. Słowackiego 19, Gdańsk.

Natomiast na spotkanie w sobotę, 24 listopada w godz. 16.00-19.00 obowiązują zapisy warsztaty@kotynaploty.pl.

 

Instrukcja szycia

Do uszycia poduszki w kształcie serca potrzebne są: tkaniny bawełniane – najlepiej w kolorowe wesołe wzory, biała flanela (opcjonalnie), kulki silikonowe (około 300 g na jedną poduszkę) oraz szablon. Należy wyciąć szablon (jeśli ma być używany wielokrotnie, warto wykonać go z kartonu) i skleić obydwie części. Poszewki są szyte z wcześniej wypranych tkanin. Jedna strona poduszki może być uszyta jako patchwork, ale bez drobnych bloków. Wtedy wierzch należy przepikować z jedną warstwą białej bawełnianej flaneli (lecz bez „ociepliny”). Natomiast druga strona poduszki musi być wykonana z jednego kawałka tkaniny.

Można też wyciąć z szablonu serca z jednego materiału i zszyć, wypełniając np. kulkami silikonowymi. Dwa kwadratowe kawałki materiału należy złożyć razem prawymi stronami do wewnątrz. Na nie położyć szablon, obrysować, a następnie obszyć po linii konturu. Trzeba pamiętać, żeby zostawić otwór z boku do przewrócenia na prawą stronę. Należy wyciąć kształt serca, zostawiając 1 cm zapasu na szew. Serce wywrócić na prawą stronę i wypełnić 120-200 g waty poliestrowej lub silikonowej. Najlepiej sprawdzają się kulki silikonowe służące do wypychania zabawek. Następnie otwór do wywracania na prawą stronę zszyć ręcznie. Nie można naszywać na poduszki żadnych ozdób, m.in. guziczków, wstążeczek, sznureczków. Wierzch poduszki powinien być gładki.

 

Historia akcji

Idea narodziła się w USA, w stanie Tennessee, w 2001 r. Pomysłodawczynią była Janet Kramer-Mai, pielęgniarka onkologiczna, u której zdiagnozowano raka piersi. Trzy z jej ciotek zrobiły dla niej poduszkę w kształcie serca, do użytku po operacji. Chodzi o to, że poduszka, która wygodnie mieści się pod pachą, może łagodzić ból nacięcia chirurgicznego, chronić przed przypadkowymi uderzeniami, pomagać w łagodzeniu obrzęku i zmniejszać napięcie barku.

Anna Sławińska ze Stowarzyszenia Polskiego Patchworku jest pomysłodawczynią szycia poduszek w kształcie serca w Polsce. Wraz z innymi osobami szyje serduszka dla pacjentów trzech warszawskich szpitali.

Zobacz: Copernicus

 

Serce od serca_baner

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.