Podczas 11 eventów ponad 7,5 tys. mieszkańców Pomorza i turystów skorzystało z bezpłatnych badań, konsultacji medycznych, porad dietetyków, szkoleń m.in. z ratownictwa medycznego czy rehabilitacji. Wakacyjne przychodnie przyjmowały pacjentów w Prabutach, Sopocie, Gdańsku, Luzinie, Wdzydzach Kiszewskich, Słupsk, Piasecznie i Parszycach.
Celem letniej akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale było upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia.
Korzystający z badań i porad przekonali się, że profilaktyka jest ważna. Niektórzy odetchnęli z ulgą, a inni szybko i bez wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce otrzymali informację o konieczności pogłębionej diagnostyki. Przygotowaliśmy podsumowanie akcji.
Dyplomy i podziękowania
Marszałkowie Mieczysław Struk i Paweł Orłowski 2 października 2018 r. wręczyli pamiątkowe dyplomy ponad 80 osobom. W tym gronie znaleźli się m.in pracownicy szpitali, wolontariusze, a także policjanci i radcowie prawni. Byli też przedstawiciele stowarzyszeń, gminy Luzino oraz instytucji kultury. Za udział w projekcie Pomorskie dla Zdrowia za współpracę, zaangażowanie i okazaną życzliwość podziękowania otrzymały spółki: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Szpitale Pomorskie (Szpital im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital im. F. Ceynowy w Wejherowie, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku),Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie, Szpital Specjalistyczny w Prabutach oraz Copernicus Podmiot Leczniczy (Szpital im. św. Wojciecha, Szpital im. Mikołaja Kopernika, Wojewódzkie Centrum Onkologii).
Pracownicy tych placówek w wakacyjne soboty i niedziele udzielali bezpłatnych porad i konsultacji. Uhonorowani zostali też przedstawiciele Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, pracownicy Batalionu Ochrony Bazy w Słupsku, Jednostki Wojskowej w Redzikowie, członkowie Fundacji Kardiochirurgii Pomorskiej oraz policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku. Doceniono również pracowników Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izdydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego, Stowarzyszenia Piaseczno Folklor Festiwal oraz gminy Luzino.
– Serdecznie dziękuję pracownikom wszystkich instytucji zaangażowanych w organizację akcji Pomorskie dla Zdrowia. Dziękuję za poświęcany czas, tym bardziej, że eventy odbywały się w weekendy. Doceniam podjęty trud. Jednak nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, o czym można było się przekonać uczestnicząc w naszych wydarzeniach – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
– Pomorskie dla Zdrowia to nowa jakość. Dziękuję za to, że byliście razem z nami. Wszystkim nam zależy na zdrowiu mieszkańców. Dlatego też staramy się być zaangażowani w edukację zdrowotną – dodał Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego
U 32 proc. pacjentów wykryto nieprawidłowości
W ramach letnich akcji Pomorskie dla Zdrowia wykonano prawie 7600 badań. Wykryto 1475 nieprawidłowości wymagających dalszej diagnostyki. – Większość, bo ponad 90 proc. przebadanych pacjentów było mieszkańcami naszego regionu. Świadczy to tym, że akcje takie jak Pomorskie dla Zdrowia są bardzo potrzebne, gdyż profilaktyka jest nie tylko i bardzo ważna, ale i tańsza niż leczenie – tłumaczył marszałek Struk.
Badania w liczbach:
- 7596 wykonanych badań,
- 2435 udzielonych konsultacji dermatologicznych, onkologicznych, kardiologicznych, rehabilitacyjnych, pulmonologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych i neurologicznych
- 2395 osób przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy i samobadania piersi
- 1475 nieprawidłowości wymagających dalszej diagnostyki
Można było: zmierzyć ciśnienie tętnicze, cholesterolu, poziom cukru we krwi, kwasu moczowego i trójglicerydów. Wykonywano też spirometrię, saturację i określano wskaźnik prawidłowej masy ciała BMI. W ramach programu zdrowa wątroba, będzie można wykonać badanie krwi w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV.
Specjaliści z Fundacji Kardiochirurgii Pomorskiej opowiadali o swojej działalności. Przedstawiciele Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku udzielali porad prawnych z zakresu m.in. ochrony dóbr pacjenta i praw pacjenta.
Wolontariusze z Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych wykonali masaże pleców, karku i barków. Członkowie Batalionu Ochrony Bazy w Słupsku oraz Jednostki Wojskowej w Redzikowie zaprezentowali swój sprzęt.
Gdzie można było się zbadać?
Pierwszy event odbył się podczas festynu rodzinnego w Gdańsku. Kolejny w czasie Dni Miasta i III Prabuckiej Seniorady. Następne: na plaży w Gdańsku-Brzeźnie, podczas XX Światowego Zjazdu Kaszubów w Luzinie i w trakcie dwudniowego 45. Jarmarku we Wdzydzach Kiszewskich. Potem był Jarmark Gryfitów, zjazd Kociewiaków w Piasecznie i akcja w Parszycach w trakcie dożynek wojewódzkich. Przebadano też pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz seniorów.
A o fresku „Niebo polskie” opowiadał nasz redakcyjny kolega i przewodnik PTTK Marcin Szumny.
Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska