Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c2b7f4d8-6013-405a-ad02-bb1140792914.jpg Błękit, lazur a może kobalt, który odcień dominuje w Gdańsku? Dowiesz się podczas kolejnego spaceru z przewodniczką

Błękit, lazur a może kobalt, który odcień dominuje w Gdańsku? Dowiesz się podczas kolejnego spaceru z przewodniczką

Uczestnicy spacerów po Gdańsku

Ślady niebieskiej historii można znaleźć m.in. na kamienicach przy ul. Długiej, ul. Kaletniczej, w kościele mariackim, na ul. Chlebnickiej czy Zielonej Bramie. Pierwszy spacer z przewodnikiem dla szkół odbędzie się w poniedziałek, 15 października. Natomiast rodziny i grupy nieformalne odkryją ten kolor 20 października 2018 r.

 

Udział w spacerach w ramach Gdańskich Miniatur jest bezpłatny, oprowadza przewodniczka Ewa Czerwińska.

 

W jakich miejscach jest kolor niebieski?

Październikowe spacery w ramach Gdańskich Miniatur pokażą jak dużo w Gdańsku jest koloru niebieskiego. Kojarzy się z niebem i morzem, a przez to również z odpoczynkiem i relaksem.  Gry miejskie Gdańskich Miniatur 2018/2019 poświęcone są kolorom w mieście. We wrześniu uczestnicy i uczestniczki odkrywali kolor czerwony, w październiku czas na niebieski.

– Warto zwrócić uwagę np. na kamienicę pod numerem 33 przy ulicy Długiej. Została ozdobiona ciekawą dekoracją w kolorze niebieskim. Nad oknami parteru widzimy dwie mozaiki. Artystka Cecylia Dobrowolska stworzyła dwie baśniowe sceny. Jedna z nich przedstawia żeglarzy na statku, którzy toczą̨ walkę̨ z morskimi stworami przypominającymi smoki – opowiada Klaudiusz Grabowski, autor tras Gdańskich Miniatur.

 

Niebieskie szaty diabłów

Ciekawostką jest średniowieczny spór między farbiarzami kolorów czerwonego i niebieskiego.  W Turyngii handlarze czerwienią wpadli na zaskakujący pomysł, aby obrzydzić́ klientom niebieską barwę: zażądali, aby diabły przedstawiane na witrażach kościelnych nosiły niebieskie szaty. W położonym na północ Magdeburgu piekło malowano w odcieniach błękitu. Podczas spaceru Gdańskich Miniatur przyjrzymy się diabłom ukrytym na ul. Kaletniczej.

 

Błękitny Gdańsk

Trasa spaceru prowadzi również przez kościół mariacki. Niebieski zyskał na popularności połowie XII wieku dzięki przedstawianiu na obrazach i rzeźbach Marii w błękitnych szatach. Jedną z najstarszych rzeźb w kościele jest rzeźba Marii z Dzieciątkiem, nazywana ze względu na urodę Piękną Madonną. Madonna z kościoła mariackiego należy do najwyższych, ma aż 2 metry wysokości i – co rzadkie – nadal można oglądać ją w kościele, większość Pięknych Madonn została bowiem przeniesiona do muzeów.

Więcej ciekawostek związanych z Gdańskiem i kolorem niebieskim – podczas spaceru.

 

Gdańskie Miniatury. Długo niedoceniany niebieski

  • 15 października 2018 r., sobota, godz. 10.00, 11.30 i 13.00, Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Niebieski gra miejska i spacer dla szkół – zapisy do 12 października: miniatury@ikm.gda.pl.
  • 20 października 2018 r., sobota, godz. 13.00, Gdańskie Miniatury Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Niebieski gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych – spotkanie: Ratusz Głównego Miasta (ul. Długa 33)  informacje: miniatury@ikm.gda.pl
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.