Projekt CARES: Teleopieka dla starzejącej się Europy.
Uchwałą nr 489/542/24 Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 18 kwietnia 2024 roku Województwo Pomorskie przystąpiło do realizacji trwającego projektu międzynarodowego pn.„Remote Healthcare for Silver Europe” o akronimie CARES, finansowanego w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, w którym bierze udział 8 partnerów reprezentujących siedem państw (Polska, Francja, Dania, Szwecja, Włochy, Hiszpania oraz Chorwacja).
Tematyka projektu
Proces starzenia się obywateli Europy postępuje w szybkim tempie i jest określany jako jedno z najpoważniejszych wyzwań dla Europy w XXI wieku. Prawie co piąta osoba (19,4%) w Unii Europejskiej, czyli blisko 100 mln ludzi, ma 65 lat i więcej. Na poziomie regionalnym zauważalny jest obecnie ogromny dysonans pomiędzy występującymi potrzebami zdrowotnymi osób, zwłaszcza seniorów a ofertą świadczeń opieki zdrowotnej, na które mogą liczyć. W szczególnie trudnej sytuacji pozostają tu osoby starsze samotne, niesamodzielne, czy też zamieszkujące tereny peryferyjne. W obliczu takich zmian demograficznych, coraz większe znaczenie zyskują działania mające na celu zwiększenie dostępu do usług opieki zdrowotnej, np. poprzez rozwój opieki medycznej i społecznej z wykorzystaniem rozwiązań e-zdrowia.
Koordynowany przez Województwo Kujawsko-Pomorskie projekt CARES koncentruje się wokół 3 celów w zdefiniowanych obszarach, tj.: 1. Zwiększanie dostępności usług teleopieki i telemedycyny dla ludności, co ma zapewnić adekwatny i sprawiedliwy dostęp do opieki w regionie; 2. Upowszechnienie wykorzystania innowacyjnych narzędzi do opieki medycznej i diagnostyki (łatwe w użyciu narzędzia, które umożliwiają skrócenie czasu do diagnozy i ewentualnego leczenia przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby pobytów w szpitalu); 3. Zwiększenie potencjału instytucjonalnego i przygotowanie kadry (platformy zarządzania, centra koordynacyjne, szkolenia personelu).
Zasadniczą częścią projektu stanowić będzie aktywna wzajemna wymiana doświadczeń w obszarze opieki medycznej, w szczególności nad seniorami, z wykorzystaniem narzędzi telemedycny, gdzie partnerzy projektowi będą wymieniać się między sobą najlepszymi rozwiązaniami regionalnymi, przy wsparciu doświadczonych lokalnych interesariuszy i ekspertów.
Jednym z pierwszych działań podjętych przez Województwo Pomorskie Województwo po przystąpieniu do projektu Pomorskie rozpoczęło proces powołania na potrzeby projektu lokalnej grupy interesariuszy posiadających adekwatne doświadczenie oraz potencjał instytucjonalno-kadrowy, by współuczestniczyli oni w wypracowaniu oraz implementacji w regionie najlepszych praktyk i rozwiązań w obszarze telemedycyny. Dodatkowo współpraca partnerów z 8 regionów europejskich i wymiana ich doświadczeń umożliwi lepsze dostosowanie założeń kluczowych dokumentów strategicznych przyczyniając się do zwiększenia wykorzystania usług teleopieki i telemedycyny.
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest upowszechnienie teleopieki i telemedycyny, przede wszystkim wśród osób starszych, chorych i osób z ograniczeniami mających często utrudniony dostęp do lekarzy i szybkiej diagnostyki medycznej oraz zwiększenie dostępności i skuteczności usług opiekuńczych i medycznych wśród tej grupy docelowej.
Co zyskamy:
Dzięki udostępnionym w toku realizacji projektu dobrym praktykom, wspólnym warsztatom z udziałem ekspertów oraz wizytom studyjnym Województwo Pomorskie (podobnie jak pozostali partnerzy projektowi) uzyska lepszą aktualną wiedzę nt. nowoczesnych rozwiązań cyfrowych dla poprawy standardów opieki nad osobami starszymi, będzie miało możliwość uruchomienia poznanych rozwiązań w regionie oraz dostosowania założeń kluczowych dokumentów strategicznych przyczyniając się do zwiększenia wykorzystania usług teleopieki i telemedycyny.
Całkowity budżet projektu: 1 919 950 EURO , w tym:
dofinansowanie: 1 535 960 EURO, wkład : 383 990 EURO
Całkowity budżet Województwa Pomorskiego: 182 500 EURO, w tym:
Dofinansowanie: 146 000 EURO, wkład: 36 500 EURO
Czas trwania projektu: 01.03.2023 – 31.05.2027
Zachęcamy również do śledzenia aktualnych informacji o projekcie na stronie internetowej: https://www.interregeurope.eu/cares