To już XVI edycja ogólnopolskiego rankingu „Rzeczpospolitej” Bezpieczny Szpital 2019. W badaniu wzięły udział 202 szpitale, które łącznie mają prawie 74 tys. łóżek, czyli 40 proc. z wszystkich 185,3 tys. łóżek szpitalnych w Polsce. Najwięcej ankiet wysłanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wypełniły i odesłały szpitale z województwa śląskiego (24 proc.), mazowieckiego (19 proc.) oraz pomorskiego (18 proc.).

 

Co w szpitalach liczy się najbardziej?

Specjaliści Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oceniali w szpitalach trzy kategorie: zarządzanie, opiekę medyczną i jakość. Do zdobycia było 1000 punktów. Najwięcej zdobyło bydgoskie Centrum Onkologii, szpitale z Podkarpacia i Lubelszczyzny. 

W kategorii zarządzanie punktowano administrowanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, zarządzanie i finanse. Na ocenę opieki medycznej składało się pięć kategorii: blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa oraz personel i jego kwalifikacje. Natomiast w kategorii jakość oceniane były poziom usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, a także przenalizowano zdarzenia i skargi.

W rankingu znalazły się szpitale specjalistyczne, zabiegowe, monospecjalistyczne bez onkologicznych, szpitale niezabiegowe, szpitale onkologiczne lub pulmonologiczne, pediatryczne oraz znajdujące się poza siecią.

Dyplomy dla najlepszych pomorskich szpitali. Fot. mat. prasowe.

Złota setka polskich i pomorskich szpitali

Najwyższą lokatę rankingu „Rzeczpospolitej” zajęło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Drugie miejsce przypadło Szpitalowi Specjalistycznemu Pro Familia w Rzeszowie, a trzecie Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Białej Podlaskiej.

Najlepszym szpitalem w Pomorskiem okazał się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku, który zajął szóste miejsce. Kolejne dla pomorskiego miejsca to lokata 26, na której znalazł się Copernicus Podmiot Leczniczy Spółka Sp. z o.o. Szpital św. Wojciecha, oraz miejsce 35 dla Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Ogólnie w rankingu 100 najlepszych szpitali „Rzeczpospolitej” znalazło się aż 13 placówek z województwa pomorskiego – to najwięcej w całym zestawieniu.

Wysoko wypadła też średnia opieki szpitalnej w województwie pomorskim. Pod tym względem region zajął trzecią lokatę w kraju (747,68 pkt) po województwie podlaskim (768,41 pkt) i kujawsko-pomorskim (761,17 pkt).

 

Lista wyróżnionych pomorskich szpitali wg zajętych w rankingu miejsc:

  • 6. – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku
  • 26. – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital św. Wojciecha w Gdańsku
  • 35. – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.
  • 36. – Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o.
  • 54. – Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku
  • 57. – Szpitale Pomorskie sp z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
  • 64. – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
  • 71. – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
  • 78. – Salus sp. z o.o.: Szpital Salus w Słupsku
  • 79. – Szpital Specjalistyczny w Prabutach
  • 87. – Szpitale Pomorskie sp. z o.o. Szpital Morski im PCK w Gdyni
  • 89. – Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o.
  • 91. – Szpital Powiatu Bytowskiego sp. z o.o. Ośrodek Lecznictwa Szpitalnego Powiatu Bytowskiego

Zob. Ranking Bezpieczny Szpital „Rzeczpospolitej”.