Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku już kolejny rok z rzędu zajmuje w rankingu „Rzeczpospolitej" pierwsze miejsce wśród pomorskich szpitali. Awansował też z ubiegłorocznego ósmego miejsca na szóstą lokatę w skali całego kraju. Kolejne na liście są Szpital św. Wojciecha w Gdańsku i Specjalistyczny w Kościerzynie. Liderem rankingu zostało Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
To już XVI edycja ogólnopolskiego rankingu „Rzeczpospolitej” Bezpieczny Szpital 2019. W badaniu wzięły udział 202 szpitale, które łącznie mają prawie 74 tys. łóżek, czyli 40 proc. z wszystkich 185,3 tys. łóżek szpitalnych w Polsce. Najwięcej ankiet wysłanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wypełniły i odesłały szpitale z województwa śląskiego (24 proc.), mazowieckiego (19 proc.) oraz pomorskiego (18 proc.).
Co w szpitalach liczy się najbardziej?
Specjaliści Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oceniali w szpitalach trzy kategorie: zarządzanie, opiekę medyczną i jakość. Do zdobycia było 1000 punktów. Najwięcej zdobyło bydgoskie Centrum Onkologii, szpitale z Podkarpacia i Lubelszczyzny.
W kategorii zarządzanie punktowano administrowanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, zarządzanie i finanse. Na ocenę opieki medycznej składało się pięć kategorii: blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa oraz personel i jego kwalifikacje. Natomiast w kategorii jakość oceniane były poziom usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, a także przenalizowano zdarzenia i skargi.
W rankingu znalazły się szpitale specjalistyczne, zabiegowe, monospecjalistyczne bez onkologicznych, szpitale niezabiegowe, szpitale onkologiczne lub pulmonologiczne, pediatryczne oraz znajdujące się poza siecią.
Dyplomy dla najlepszych pomorskich szpitali. Fot. mat. prasowe. |
Złota setka polskich i pomorskich szpitali
Najwyższą lokatę rankingu „Rzeczpospolitej” zajęło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Drugie miejsce przypadło Szpitalowi Specjalistycznemu Pro Familia w Rzeszowie, a trzecie Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Białej Podlaskiej.
Najlepszym szpitalem w Pomorskiem okazał się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku, który zajął szóste miejsce. Kolejne dla pomorskiego miejsca to lokata 26, na której znalazł się Copernicus Podmiot Leczniczy Spółka Sp. z o.o. Szpital św. Wojciecha, oraz miejsce 35 dla Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Ogólnie w rankingu 100 najlepszych szpitali „Rzeczpospolitej” znalazło się aż 13 placówek z województwa pomorskiego – to najwięcej w całym zestawieniu.
Wysoko wypadła też średnia opieki szpitalnej w województwie pomorskim. Pod tym względem region zajął trzecią lokatę w kraju (747,68 pkt) po województwie podlaskim (768,41 pkt) i kujawsko-pomorskim (761,17 pkt).
Lista wyróżnionych pomorskich szpitali wg zajętych w rankingu miejsc:
- 6. – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku
- 26. – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital św. Wojciecha w Gdańsku
- 35. – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.
- 36. – Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o.
- 54. – Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku
- 57. – Szpitale Pomorskie sp z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
- 64. – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
- 71. – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
- 78. – Salus sp. z o.o.: Szpital Salus w Słupsku
- 79. – Szpital Specjalistyczny w Prabutach
- 87. – Szpitale Pomorskie sp. z o.o. Szpital Morski im PCK w Gdyni
- 89. – Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o.
- 91. – Szpital Powiatu Bytowskiego sp. z o.o. Ośrodek Lecznictwa Szpitalnego Powiatu Bytowskiego