Porad na temat lotu samolotem z małym dzieckiem udziela dr nauk medycznych Wojciech Pociecha – pediatra ze szpitala dziecięcego „Polanki” w Gdańsku.

 

Nie ma ograniczeń dla zdrowych dzieci

Gdy wybieramy się w podróż lotniczą z małym dzieckiem, możemy mieć obawy, czy lot nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. – Nie ma żadnych ograniczeń dla zdrowych niemowląt i dzieci do podróży lotniczej.– uspakaja młodych rodziców Wojciech Pociecha, dr nauk medycznych ze szpitala dziecięcego „Polanki” w Gdańsku. – Bardzo małe noworodki i małe niemowlęta powinny być kwalifikowane przez pediatrę do możliwości podróży samolotem. Dlatego że mama, kiedy ma takie małe dziecko, nie jest w stanie sama ocenić jaki jest stan dziecka. – dodaje Pociecha.

 

Po pierwsze: nie denerwować się

Podróż z dzieckiem może być stresująca dla rodziców. – Rodzice muszą zachować pogodny nastrój, bo dziecko świetnie wyczuwa niepokój rodziców i wtedy może być niespokojne. Rodzice muszą zachowywać się naturalnie – podkreśla Pociecha.

Poza zachowaniem dobrego nastroju rodzice powinni przestrzegać jeszcze dwóch zasad:

– nie podawać dziecku na zapas żadnych leków nasennych, uspakajających i przeciwwymiotnych,

– nie przekarmiać dziecka przed oraz w trakcie podróży – Podawać maksymalnie 1/2 do 2/3 należnych porcji jedzenia. To samo dotyczy dzieci karmionych piersią i butelką. Przy dzieciach karmionych piersią należy skrócić czas karmienia dziecka o połowę. Jedzenie podawane dziecku (z wyłączeniem tych karmionych piersią) powinno być chłodne. – poucza Pociecha.  – Zaleca się także dać dziecku smoczek, a jeśli maluch nie używa smoczka, należy go dopajać małą ilością wody mineralnej: 2-3 ml co 15 minut. W wyniku odwodnienia dziecko może stać się senne – przestrzega Pociecha.

 

Wózek i mleko – niezbędny bagaż

Wiadomo, że na czas podróży rodzice muszą mieć przy sobie zapas pokarmu dla dziecka, gdy nie jest ono karmione piersią.  – Dopuszczalne jest wzięcie na pokład płynów i mleka dla dziecka. Rodzic może być jednak poproszony o spróbowanie płynu podczas kontroli bezpieczeństwa. – mówi Iwona Tomczyńska, zastępca kierownika Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Trudno jest sobie wyobrazić wczasy z małym dzieckiem bez wózka. – Wózki także można przewozić. Zazwyczaj są ładowane do samolotu tuż przy schodach. Przy stanowisku biletowo-bagażowym można oddać wózek jako bagaż rejestrowany lub można taki wózek wziąć ze sobą i oddać przy samym samolocie. Nie można wziąć wózka ze sobą do kabiny samolotu. – dodaje Tomczyńska.

Przed każdą podróżą należy sprawdzić jakie regulacje dotyczące podróży z dzieckiem ma wybrana przez nas linia lotnicza. – Zazwyczaj jest tak, że dzieci do drugiego roku życia podróżują na kolanach rodziców i nie płacą za bilet. – mówi Tomczyńska.

 

Zobacz także: O czym powinna pamiętać kobieta w ciąży wybierająca się w podróż samolotem