Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
75 prac na 75. urodziny. Groteska, realizm i prymitywizm. Jubileuszowa wystawa Edwarda Dwurnika w Sopocie

75 prac na 75. urodziny. Groteska, realizm i prymitywizm. Jubileuszowa wystawa Edwarda Dwurnika w Sopocie

Edward Dwurnik

W Państwowej Galerii Sztuki od 13 kwietnia 2018 r. będzie można oglądać 75 prac olejnych Dwurnika. Zostanie pokazany jeden z najwcześniejszych jego obrazów – niedawno odnaleziony widok Chęcin z 1966 roku.

 

Ekspozycja będzie czynna do 17 czerwca 2018 r.

 

Inspiracja Nikiforem

Sopocka wystawa stawia sobie za cel ukazanie wielkiej różnorodności i bogactwa malarskich wątków Dwurnika. Artysta uznawany jest za jednego z najbardziej dynamicznych polskich malarzy. Za początek swojej twórczości uważa zetknięcie z ludowym artystą Nikiforem, który wyróżniał się prymitywizmem. Twórczość Edwarda Dwurnika określa się mianem groteski, realizmu i antyestetyzmu oraz awangardy. W pracach bardzo często odnosi się do sytuacji politycznej i społecznej Polski.

Zaprezentowane w Państwowej Galerii Sztuki obrazy pochodzą ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego, Zachęty, z kolekcji prywatnych i od samego artysty. Autorskiego wyboru prac na wystawę dokonał zaprzyjaźniony z Dwurnikiem kurator wystaw Bogusław Deptuła.

 

Edward Dwurnik, „Chęciny” 1966, olej na płótnie, 81×100 cm, własność artysty. Fot. Michał Jaworski

 

Edward Dwurnik jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992).

Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków.

 

 Wystawa „75 x 75 Dwurnik”

  • 13 kwietnia 2018 r., piątek, godz. 19.30 (wernisaż)
  • wystawa czynna 14 kwietnia–17 czerwca 2018 r. (od wtorku do niedzieli w godz. 11-19)
  • Państwowa Galeria Sztuki
  • pl. Zdrojowy 2
  • Sopot
  • bilety: 4-10 zł (w piątki wstęp bezpłatny)

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.