Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e17f7101-8beb-4d90-9dfa-176fb4c0100f.jpg 111 lat słynnego skansenu! Urodziny Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

111 lat słynnego skansenu! Urodziny Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Widowisko obrzędowe „Stoi byliczka na odłogu...".

Muzeum we Wdzydzach obchodzi dziś 111 urodziny. Swoje powstanie zawdzięcza małżonkom Teodorze i Izydorowi Gulgowskim, którzy 21 kwietnia 1906 r. wykupili od miejscowego gospodarza Michała Hinca XVIII-wieczną chałupę podcieniową. W jej wnętrzu założyli pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.

 

Początki Kaszubskiego Muzeum we Wdzydzach były skromne. Obecnie jest to jednak placówka obejmująca ponad 50 obiektów regionalnej architektury z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Zgromadzone tutaj chałupy, dwory, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze świadczą o bogactwie i różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do początków XX w.

Chałupa muzealna we Wdzydzach w 1911 roku

Chałupa muzealna przed 1911 r. Fot. ze zbiorów Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

 

Z roku na rok muzeum odnotowuje wzrost liczby gości. W ubiegłym roku skansen odwiedziło ponad 80 tysięcy osób. Organizowane są liczne imprezy plenerowe, koncerty muzyki ludowej, odpusty i kiermasze. Do największych należą Jarmark Wdzydzki (w trzecią niedzielę lipca) oraz Święto Kartofla (w trzecią niedzielę września). Dużą popularnością cieszą się również muzealne lekcje języka kaszubskiego organizowane w zabytkowej szkole oraz zajęcia warsztatowe z garncarstwa, tkactwa, haftowania czy malarstwa na szkle.

Lekcja języka kaszubskiego

Lekcja języka kaszubskiego. Fot. Bartosz Stachowiak

 

Muzeum do zabawy… i nie tylko

W tegorocznych planach Kaszubskiego Parku Etnograficznego znajduje się m.in. otwarcie autorskiej wystawy dyrektor Katarzyny Kulikowskiej pt. „Muzeum do zabawy?”. Zostanie ona urządzona w przeniesionym do muzeum budynku z Osieka. Ekspozycja będzie skierowana do dzieci oraz ich opiekunów. W atrakcyjny i przystępny sposób ma zwrócić uwagę na historię powstania skansenu oraz przedstawić pracę etnografów i antropologów.

Na kolejnej wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia Radosława Brzozowskiego, twórcy Trójmiejskiej Szkoły Fotografii i stypendysty marszałka województwa pomorskiego. Swoje prace artysta wykonał dawną techniką ambrotypu, pozwalającą uzyskać jeden unikatowy obraz (bez możliwości wykonania odbitek). Sesja powstała przy współpracy z muzeum i jest ilustracją do tekstu Izydora Gulgowskiego, opisującego dawne zwyczaje weselne.

– Kalendarz wydarzeń muzeum obfituje w liczne imprezy i widowiska obrzędowe. W najbliższym czasie zapraszamy na Majówkę (1-3 maja), podczas której przepędzimy złe duchy i czarownice, oraz Noc Muzeów (20 maja), w trakcie której będzie można podglądać przez okna nocne życie mieszkańców dawnej wsi – informuje Mateusz Słomiński z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. – Jak co roku jesteśmy także w trakcie przygotowywania największej folklorystycznej imprezy na Pomorzu, czyli Jarmarku Wdzydzkiego.

Widowisko obrzędowe "Ścinanie kani"

Widowisko obrzędowe „Ścinanie kani”. Fot. Krzysztof Kaczmarek

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.