Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
10 zasad ochrony przed koronawirusem. Wytyczne na czas epidemii przygotował GIS

10 zasad ochrony przed koronawirusem. Wytyczne na czas epidemii przygotował GIS

Palec naciska aerozol i pryska na koronawirusa

Na świecie na COVID-19 choruje ponad 2,3 mln ludzi, zmarło ponad 160 tys., wyzdrowiało 600 tys. osób. W Polsce z koronawirusem zmaga się prawie 9,1 tys. Polaków, ozdrowiało ponad tysiąc, a zmarło 350 osób. Na Pomorzu choruje 208 osób, zmarły 2 osoby. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował tzw. dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa. Warto stosować te zasady, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się SARS CoV-2.

 

Poniżej zalecenia GIS.

 

Często myj ręce

Trzeba często myć ręce wodą z mydłem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem poprzez przeniesienie wirusa z zanieczyszczonych powierzchni. Gdy nie ma takiej możliwości, należy dezynfekować je reperatami antybakteryjnymi na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

 

Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni

Należy zaniechać uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie. Chodzi o to, że w ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem.

 

Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych

Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. Dlatego też warto zrezygnować z płatności gotówką na rzecz kart płatniczych i bankowości elektronicznej.

 

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dotknięcie ust, nosa i oczu nieumytymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.

 

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Chodzi m.in. o biurka, lady, stoły, blaty, klamki, włączniki światła, poręcze i klawiatury komputerów. Elementy te muszą być regularnie i starannie przecierane wodą z detergentem lub środkiem dezynfekcyjnym.

 

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni komórek bardzo łatwo gromadzą się rózne zarazki jka np. wirusy i bakterie. Dlatego też należy regularnie przecierać lub dezynfekować telefon komórkowy. Można do tego użyć np.: wilgotnych chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym. Nie powinno się kłaść telefonu na stole. Nie wolno korzystać z niego podczas spożywania posiłków.

 

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Między ludzmi zalecane jest zachowanie co najmniej dwumetrowego dystansu. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka zainfekowania od osoby zakażonej, która kaszle, kicha lub ma gorączkę, a także takiej, u której choroba COVID-19 przebiega bezobjawowo, ale mówiąc wytwarza aerozol zawierający wirusy.

 

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Gdy kaszlemy i kichamy, musimy zakrywaćć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Jeśli używaliśmy chusteczki, trzeba jak najszybciej wyrzucić ją do zamkniętego kosza. Następnie dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować preparatami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

 

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Warto stosować zrównoważoną dietę, unikać wysoko przetworzonej żywności. Należy pamiętać o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Trzeba nawadniać organizm, tzn. pić ok. 2 litrów płynów, a najlepiej wody.

 

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

W sytuacjach kryzysowych ludziom towarzyszy lęk. To naturalny odruch obronny. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.