Na świecie na COVID-19 choruje ponad 2,3 mln ludzi, zmarło ponad 160 tys., wyzdrowiało 600 tys. osób. W Polsce z koronawirusem zmaga się prawie 9,1 tys. Polaków, ozdrowiało ponad tysiąc, a zmarło 350 osób. Na Pomorzu choruje 208 osób, zmarły 2 osoby. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował tzw. dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa. Warto stosować te zasady, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się SARS CoV-2.
Poniżej zalecenia GIS.
Często myj ręce
Trzeba często myć ręce wodą z mydłem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem poprzez przeniesienie wirusa z zanieczyszczonych powierzchni. Gdy nie ma takiej możliwości, należy dezynfekować je reperatami antybakteryjnymi na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni
Należy zaniechać uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie. Chodzi o to, że w ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem.
Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych
Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. Dlatego też warto zrezygnować z płatności gotówką na rzecz kart płatniczych i bankowości elektronicznej.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dotknięcie ust, nosa i oczu nieumytymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Chodzi m.in. o biurka, lady, stoły, blaty, klamki, włączniki światła, poręcze i klawiatury komputerów. Elementy te muszą być regularnie i starannie przecierane wodą z detergentem lub środkiem dezynfekcyjnym.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni komórek bardzo łatwo gromadzą się rózne zarazki jka np. wirusy i bakterie. Dlatego też należy regularnie przecierać lub dezynfekować telefon komórkowy. Można do tego użyć np.: wilgotnych chusteczek nasączonych środkiem dezynfekującym. Nie powinno się kłaść telefonu na stole. Nie wolno korzystać z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Między ludzmi zalecane jest zachowanie co najmniej dwumetrowego dystansu. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka zainfekowania od osoby zakażonej, która kaszle, kicha lub ma gorączkę, a także takiej, u której choroba COVID-19 przebiega bezobjawowo, ale mówiąc wytwarza aerozol zawierający wirusy.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Gdy kaszlemy i kichamy, musimy zakrywaćć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Jeśli używaliśmy chusteczki, trzeba jak najszybciej wyrzucić ją do zamkniętego kosza. Następnie dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować preparatami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Warto stosować zrównoważoną dietę, unikać wysoko przetworzonej żywności. Należy pamiętać o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Trzeba nawadniać organizm, tzn. pić ok. 2 litrów płynów, a najlepiej wody.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
W sytuacjach kryzysowych ludziom towarzyszy lęk. To naturalny odruch obronny. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus.