10.10 - Wiatr od morza w sto lat później – wernisaż wystawy
Z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, stworzyły kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce „Wiatr od morza”. Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 14 października o godzinie 12.00 w oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów, ul. Cystersów 18).
Żeromski napisał „Wiatr od morza” pod wpływem zachwytu polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią w czasie swojej działalności plebiscytowej na Powiślu w 1920 roku. To zdarzenie natchnęło pomysłodawców do realizacji projektu, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Do pracy zaproszono pomorskich artystów – uznanych twórców i młodych malarzy, dopiero rozpoczynających swoją karierę. W projekcie wzięli udział m.in.: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.
Obrazy zostaną zaprezentowane na wystawie, którą od 15 października do 11 listopada 2018 roku będzie można oglądać w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Literackim katalogiem wystawy będzie wydanie opowiadań Żeromskiego, ilustrowanych dziełami pomorskich artystów. Fragmenty wystawy znajdą stałe miejsce w galerii. W kolejnych latach, wystawa będzie pokazywana w wielu miejscowościach na Pomorzu.