Wzrost liczby pasażerów oraz ładunków cargo. Nowe kierunki lotów i ważne inwestycje. Tak w 2017 roku było w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
Na konferencji prasowej 18 stycznia 2018 r. port lotniczy przedstawił podsumowanie minionego roku. Gdańskie lotnisko umocniło się na trzeciej lokacie w kraju. Na pierwszym miejscu jest niezmiennie lotnisko Chopina w Warszawie, a na drugim Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.
Rekordowa liczba pasażerów
– To jest bardzo dobry wynik. Przyznam się, że nie spodziewałem się tak imponującej liczby. Poprawiliśmy zeszłoroczny wynik aż o 15 proc. – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W 2017 roku lotnisko obsłużyło 4 611 714 pasażerów. Najlepszymi miesiącami były tradycyjnie lipiec i sierpień. – Średnie zapełnienie samolotów na gdańskim lotnisku to około 81 proc. Tak wysoka wartość, najwyższa w historii spółki, jest bardzo dobrą prognozą na przyszłość – zaznaczył Kloskowski. Więcej również było pasażerów lotów czarterowych i nieregularnych. W 2017 roku było ich prawie 280 tys. Najwięcej osób poleciało do Grecji oraz Hiszpanii, ale widać również że turyści wracają do Egiptu czy Turcji.
Dokąd latamy najchętniej?
Praktycznie wszyscy operujący z Gdańska przewoźnicy mogą pochwalić się dobrymi wynikami. – Tradycyjnie już najwięcej podróżnych skorzystało z lotów do Warszawy i Londynu. Tylko na tych dwóch kierunkach obsłużyliśmy milion podróżnych. Bardzo popularne są również kierunki skandynawskie jak: Oslo, Sztokholm czy Kopenhaga – opowiada Tomasz Kloskowski. Jedynie 15 proc. pasażerów to osoby podróżujące po Polsce – do Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Reszta to pasażerowie lotów międzynarodowych.
Cargo małe, ale się rozwija
– W Polsce lotniczy rynek cargo istnieje praktycznie tylko na lotniskach w Warszawie i Katowicach. W pozostałych portach lotniczych przewozy towarowe są podobnej wielkości jak w Gdańsku. Nie oznacza to jednak, że zaniedbujemy ten segment rynku – informuje prezes Kloskowski. W 2017 roku przez gdańskie lotnisko przeszło 5549 ton ładunków. Obecnie lotnicze cargo to w znaczniej mierze drobnicowe przesyłki kurierskie. – Pomagamy naszym partnerom. Za około miesiąc będziemy otwierać nowy terminal cargo dla naszego głównego partnera, jakim jest firma kurierska DHL – dodaje prezes lotniska.
W finansach również bardzo dobrze
Kondycja finansowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy również jest bardzo dobra. Zysk netto portu lotniczego wyniósł ponad 24 mln zł. – W Polsce jest pięć rentownych lotnisk. My jesteśmy jednym z nich. Co ważne, inwestycje finansujemy sami i nie musimy wnioskować do naszych udziałowców o pomoc – zaznacza prezes gdańskiego lotniska. Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 18 mln zł. To mniej niż w poprzednim roku z uwagi na kwestie związane z koniecznością przyśpieszenia amortyzacji budynków terminala T1.
Co się działo na lotnisku w 2017 roku?
Niewątpliwie najbardziej widocznymi zmianami, jakie zachodzą na lotnisku jest uruchamianie nowych połączeń. – Taką perełką w 2017 roku było wejście do Gdańska holenderskich linii KLM i połączenie z Amsterdamem. W związku z dużym zainteresowaniem pasażerów od jesieni przewoźnik zwiększył liczbę lotów na tej trasie do 14 tygodniowo. Bardzo oczekiwane były również tak zwane ciepłe kierunki, jak: Tel Awiw i Eljat oraz Lizbona. Samoloty latają tam praktycznie pełne – informuje Kloskowski. Węgierski przewoźnik Wizz Air rozwija swoją bazę w Gdańsku, gdzie pojawił się szósty samolot. Do obsługi najbardziej popularnych kierunków skierował również większe maszyny A321. W listopadzie została otwarta przebudowana strefa komercyjna lotniska. Aelia Duty Free jest obecnie największym sklepem typu walk-through na polskich lotniskach. Od lata działa również nowa lotniskowa infolinia oparta na technologii sztucznej inteligencji. Rozbudowane zostały również parkingi.
Co nas czeka w bieżącym roku?
– Naszym najważniejszym celem jest przekroczenie liczby 5 milionów pasażerów. Chcielibyśmy również ściągnąć do Gdańska kolejnych przewoźników. Najbardziej zależy nam na British Airways oraz easyJet – zapowiada prezes portu lotniczego. Podjęta również zostanie decyzja o budowie nowego pirsu, dzięki któremu będzie można obsłużyć więcej operacji lotniczych. Prowadzone będą również prace nad zainstalowaniem systemu ILS kat. IIIb, który ułatwi lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych. Jeszcze na wiosnę zakończona ma zostać budowa terminalu cargo dla firmy DHL.