Przebudowa strefy air-side jest efektem podpisanej pomiędzy gdańskim lotniskiem a spółką Lagardere Travel Retail dziesięcioletniej umowy na zarządzanie strefą komercyjną.

 

Nowa  jakość

Współczesne lotniska to nie tylko sprawna i bezpieczna obsługa pasażerów, ale również sklepy i lokale gastronomiczne. Jak informuje Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku: – „Przychody z działalności nie związanej bezpośrednio z ruchem lotniczym stanowią około 40 procent dochodów lotniska. Dlatego też zdecydowaliśmy się na podpisanie dziesięcioletniej umowy z Lagardere Travel Retail, na zarządzanie strefą komercyjną lotniska. Firma ta operuje na ponad 200 lotniskach na całym świecie”. Przebudowa objęła zarówno strefę odlotów, jak i ogólnodostępne przestrzenie terminalu T2

 

Lotnisko premium

Tak o inwestycji mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego: „To ważna inwestycja dla pasażerów. Dzięki niej wizyta na lotnisku i oczekiwanie na podróż będą bardziej komfortowe. Od tego dnia gdańskie lotnisko weszło do elity wśród lotnisk regionalnych, nie tylko w Polsce, ale i w Europie”. Strefa odlotów zyskała duży sklep duty-free. Jest to jeden z największych tego typu sklepów na polskich lotniskach. W licznych punktach handlowych oferowane są najwyższej jakości produkty regionalne nie tylko z Pomorza, ale ze wszystkich regionów kraju. Do dyspozycji pasażerów są również bary i restauracje pozycjonowane zarówno w sektorze premium, jak i economy.

 

Wielkie inwestycje

Od 2009 roku samorząd województwa pomorskiego wraz z udziałowcami Portu Lotniczy im. Lecha Wałęsy przeprowadził liczne inwestycje. – Nie zawsze są one widoczne gołym okiem dla zwykłych pasażerów. W terminalu działa jeden na najnowocześniejszych w Europie systemów do transportu bagażu. Opera się on nie na taśmociągach, ale na poruszających się po szynach wózkach. – Ukończyliśmy budowę odwodnienia terenu całego portu lotniczego. Przed budynkiem terminalu T2 powstała całkowicie nowa płyta postojowa dla samolotów, dzięki czemu o ponad 100 proc. zwiększyła się liczba przeprowadzanych w ciągu godziny operacji lotniczych – wylicza wicemarszałek Świlski. Zakończona została również instalacja systemu ILS cat II, przez co możliwe są starty i lądowania przy ograniczonej widoczności. – W sumie w ciągu ostatnich lat wszystkie inwestycje kosztowały blisko pół miliarda złotych – podsumowuje wicemarszałek.