Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/19887cb5-bd6f-49f0-b74f-0f5947dccc87.jpg Czy w Gdańsku potrzebne jest nowe muzeum? Debata z mieszkańcami w ramach Tygodnia Demokracji

Czy w Gdańsku potrzebne jest nowe muzeum? Debata z mieszkańcami w ramach Tygodnia Demokracji

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na debatę, która w czwartek, 14 września 2017 r., odbędzie się w Ratuszu Głównomiejskim. W spotkaniu wezmą udział naukowcy, przedstawiciele mediów i organizacji społecznych. Będą rozmawiać o budowie nowego muzeum, które ma pokazywać tysiącletnie dzieje Gdańska.

 

Gdańscy radni, pod koniec sierpnia 2017 r., poparli uchwałę, która ma umożliwić powstanie Muzeum Gdańska przy ul. Rycerskiej. Projekt prezydenta Pawła Adamowicza wywołał dyskusję zarówno wśród radnych, środowisk twórczych, jak i mieszkańców. Planowane wydarzenie ma na celu podsumowanie dyskusji wokół nowej instytucji kultury, a także wysłuchanie opinii samych gdańszczan.

 

Debata zwolenników i przeciwników

– Projekt Muzeum Gdańska ma na celu uzupełnienie istotnych braków w narracji o naszym mieście. Jest to ważna inwestycja i dlatego wymaga rzetelniej i merytorycznej debaty społecznej. Nie zabraknie zwolenników budowy nowego muzeum, będą też jej przeciwnicy – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W trakcie debaty zostaną zaprezentowane stanowiska Waldemara Ossowskiego, Marka Bumblisa – przewodniczącego Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska, prof. Błażeja Śliwińskiego – historyka i redaktora Gedanopedii oraz dr Sylwii Bykowskiej – historyczki, podejmującej w badaniach problem ludności Pomorza po II wojnie światowej. Zaproszono także Karola Spieglanina – prezesa Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Andrzeja Ługina – założyciela serwisu Gdańsk Strefa Prestiżu, Piotra Mazurka z Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, redaktor Marzenę Bakowską z Radia Gdańsk oraz trójmiejskich dziennikarzy. Spotkanie poprowadzi redaktor Wojciech Suleciński.

– Mamy nadzieję, że wymiana poglądów podczas tej debaty zaowocuje przyjęciem rozwiązań, które przyniosą jak najwięcej korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym nasze piękne miasto. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska jest otwarte na współpracę, ale także konstruktywną krytykę, po to by w jeszcze lepiej działać na rzecz społeczeństwa. Liczymy także na głosy gdańszczan. Mamy nadzieję przekonać ich do tego, że Muzeum Gdańska jest instytucją potrzebną i powinno powstać w proponowanym miejscu – dodaje dyrektor Ossowski.

 

Muzeum dla gdańszczan. Gdańszczanie dla Muzeum
Debata przedstawicieli mediów i organizacji społecznych

  • 14 września 2017 r., czwartek, godz. 16.30-17.30
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk

 

Debata odbywa się w ramach 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

Gdański Tydzień Demokracji

 

Zobacz: Zmiany w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Pojawi się nowa nazwa, a w przyszłości nowoczesna wystawa

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.