Aktualności

Zmiany w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Pojawi się nowa nazwa, a w przyszłości nowoczesna wystawa

Konferencja prasowa w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Od lewej: Wiesław Bielawski – zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Bogdan Oleszek – przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Piotr Borawski – radny miasta Gdańska oraz Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Konferencja prasowa w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Od lewej: Wiesław Bielawski – zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Bogdan Oleszek – przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Piotr Borawski – radny miasta Gdańska oraz Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Fot. Marcin Szumny

Władze miasta oraz dyrekcja muzeum ogłosiły pomysł stworzenia Muzeum Gdańska. Ma to być kolejna atrakcja na turystycznej mapie miasta. Dzięki stałej wystawie mieszkańcy i turyści będą mogli się zapoznać z tysiącletnią historią grodu nad Motławą, od czasów świętego Wojciecha aż po narodziny Solidarności.

 

Konferencję prasową zorganizowano 20 czerwca 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Wielkiej Sali Rady, popularnie zwanej Salą Czerwoną. To właśnie w tym pomieszczeniu przez stulecia zapadały najważniejsze decyzje dotyczące dziejów Gdańska. Tak było i tym razem…

 

Odczytywanie miejskiego kodu DNA

– Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić nowy pomysł. Przyszedł najwyższy czas, aby zaprojektować i wznieść nowy gmach dla gdańskiego muzeum. Gmach, w którym powinna się znaleźć stała wystawa obrazująca tysiącletnią historię miasta – rozpoczął prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz. – Taka wystawa jest nam niezwykle potrzebna, abyśmy wspólnie odczytywali kod genetyczny naszego miasta: co to znaczy być gdańszczanką i gdańszczaninem? Chcemy opowiedzieć o Gdańsku, który dla całego świata stał się symbolem wolności i solidarności.

Prezydent Adamowicz dodał, że w każdym mieście, które jest dumne ze swojej historii, lokalne muzeum pełni niezwykle ważna rolę. – Jest to nie tylko miejsce gromadzenia pamiątek i wspomnień, ale także miejsce, gdzie kolejne pokolenia poszerzają wiedzę o swoim mieście.

 

Budowanie tożsamości gdańszczan

Muzeum ma już opracowane nowe logo, które powstało rok temu w wyniku konkursu. Teraz pojawiła się propozycja skrócenia jego nazwy do Muzeum Gdańska, a z tą zmianą będą związane przygotowania do powstania nowej siedziby. Ma być ona wyposażona nie tylko w sale wystawowe, ale także pomieszczenia warsztatowe, centrum edukacyjne oraz bibliotekę.

– Dalej będziemy ambasadorami przeszłości Gdańska, natomiast czerpiąc z tej przeszłości chcielibyśmy mocniej otwierać się na współczesność, jak również uczestniczyć w rozmowach dotyczących przyszłości – podkreślił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. – Naszą misją jest budowanie i wzmacnianie tożsamości współczesnych gdańszczan.

 

Lokalizacja w samym sercu Gdańska

– Postawiliśmy sobie za cel, aby tego typu obiekt był zlokalizowany w historycznym centrum Gdańska. Wybór padł na nieruchomość znajdującą się zbiegu ulic: Wapienniczej, Rycerskiej i Karpiej – zaznaczył Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Jest to miejsce niezwykle ważne ze względów historycznych. To tutaj przed wiekami stał gród książąt gdańsko-pomorskich, a później zamek krzyżacki. Blisko stąd do Muzeum Poczty Polskiej oraz tworzonego Domu Chodowieckiego i Grassa. Po drugiej stronie kanału Raduni stoi już monumentalna bryła Muzeum II Wojny Światowej. Dodatkowo poprzez oddaną do użytku w ostatnią sobotę kładkę na Ołowiankę, prowadzącą do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Narodowego Muzeum Morskiego, powstanie całkowicie nowa oś aktywności kulturalnej w Gdańsku.

Muzeum Gdańska ma mieć nowoczesną bryłę. – Zamierzamy zorganizować międzynarodowy konkurs architektoniczny. Okres wakacyjny poświęcamy pracy nad warunkami jego przeprowadzenia i kompletowaniem międzynarodowego jury. Jesienią tego roku ogłosimy konkurs, a rozstrzygnięcie możliwe byłoby w czerwcu przyszłego roku – wyjaśnił Bielawski.

 

O zmianach zadecydują rajcy

– Myślę, że idea powstanie tego muzeum jest jak najbardziej słuszna – ocenił przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek. – Warto w jednym miejscu pokazać całość bogatej historii Gdańska. Jestem przekonany, że będzie to wielka atrakcja zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców.

Przewodniczący Oleszek poinformował, że zmiany w statucie muzeum będą rozpatrywane w przyszłym tygodniu na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta. Finałem może być też podjęcie decyzji o budowie nowej siedziby Muzeum Gdańska.

view szablon artykułu