Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/886e4f4e-6300-4726-a3c7-8ad17e354aa9.jpg Czy koszyczki zapachowe zatrzymają chore na ASF dziki? Specjalne bariery staną na granicy województwa

Czy koszyczki zapachowe zatrzymają chore na ASF dziki? Specjalne bariery staną na granicy województwa

Fot. Pixabay

Od poniedziałku, 7 października 2019 r. na drogach 515 i 519, graniczących z województwem warmińsko-mazurskim, będą rozstawiane tzw. repelenty zapachowe, które odstraszają dziki. Dzięki temu w głąb Pomorza nie przedostaną się zwierzęta ze strefy zagrożenia, gdzie odnotowano przypadek groźnej dla trzody choroby ASF. W planach są także odstrzały dzików oraz akcje informacyjne.

 

Decyzja o rozstawieniu bariery biologicznej została podjęta podczas specjalnego spotkania, które odbyło się w środę, 2 października 2019 r. w Starym Dzierzgoniu. Wzięli w nim udział m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt Maciej Dragun, przedstawiciele samorządów Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń i Sztum, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz członkowie kół łowieckich.

 

Dzik ucieknie, człowiek nie wyczuje

Umieszczenie repelentów to jeden ze sposobów na zatrzymanie rozprzestrzeniania się choroby, która zagraża dzikom oraz trzodzie chlewnej w województwie pomorskim. – Repelenty zostaną rozstawione na metalowych słupkach, które oznakujemy napisem „Nie dotykać” na długości ok. 17 km, co 20 metrów – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Staną wzdłuż dróg wojewódzkich 515 i 519, które graniczą z województwem warmińsko-mazurskim – wyjaśnia Sarnowski.

 

Repelenty wraz z słupkami zostaną dostarczone przez Wojewódzki Inspektorat Weterynarii. Ich montaż zostanie wykonany przez myśliwych z Koła Łowieckiego Knieja ze Starego Dzierzgonia. – Repelenty to nic innego, jak małe koszyczki z substancją zapachową, która odstrasza dziki – tłumaczy Agnieszka Arendt, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. – To w uproszczeniu skondensowany zapach ludzkiego potu. Producent zapewnia, że jest to środek nietoksyczny. Człowiek podczas grzybobrania czy spaceru w lesie nawet go nie wyczuje, a dzik nie będzie się do takiej bariery zbliżał. Repelenty będą rozwieszone na małych drucikach – wyjaśnia Arendt.

Substancja może działać odstraszająco na dziki przez około 2 tygodnie. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii będą na bieżąco monitorować ich stan i w razie konieczności uzupełniać. Repelenty są także zwyczajowo używane przez rolników do odstraszania dzikich zwierząt, które mogłyby zniszczyć uprawy.

W oddzielonych barierą z repelentami strefach zostaną przeprowadzone polowania zbiorowe na dziki, za co odpowiedzialne są koła łowieckie we współpracy z inspekcją weterynaryjną.

Repelenty nie są groźne dla ludzi. Fot. mat. prasowe Wojewódzki Inspektorat Weterynarii

Potrzebna edukacja

Operacja postawienia koszyków zapachowych rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Oprócz tego cały czas trwa akcja edukacyjna dotycząca ASF. Wszystkie gospodarstwa rolne na terenie gm. Stary Dzierzgoń zostały już poinformowane przez pracowników gminy o zagrożeniu oraz metodach przeciwdziałania ASF. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli zasad prawidłowej higieny w gospodarstwach. Ponadto Marek Turlej, wójt gm. Stary Dzierzgoń, zapowiedział akcję informacyjną wśród mieszkańców, zawłaszcza dzieci.

Czyt. więcej: Pilne działania w sprawie pomoru świń na Pomorzu.

 

Afrykański pomór świń – nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw hodujących świnie. Powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Powodem szerzenia się choroby bywa też często nieprzestrzeganie przez hodowców podstawowych zasad bioasekuracji, które mogą ochronić gospodarstwo. Chodzi przede wszystkim o zgłaszanie zachorowań i padnięć świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt do lekarza weterynarii, kupowanie świń wyłącznie z pewnego źródła, utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących, wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.