– Losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bohaterska obrona Westerplatte w trakcie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, w końcu burzliwe dzieje półwyspu po 1945 roku są nieustannie przypominane w trakcie uroczystości rocznicowych, działań edukacyjnych i wystawienniczych – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, koordynator wydarzenia. – Na ile jednak zrozumieliśmy lekcję płynąca z dramatycznych wydarzeń II wojny światowej? Czy zwiedzaniu Westerplatte towarzyszy refleksja, która uświadamia nam, że w tym miejscu wybuchł najstraszliwszy konflikt w dziejach ludzkości?

 

Multimedialna wersja historii

Poprzez pryzmat sztuk wizualnych na nowo odkrywać będzie można znajdujące się na półwyspie obiekty. Jednakże „Westerplatte. Światłocienie” to nie tylko próba zmierzenia się z dziedzictwem historycznym półwyspu. Będzie to również próba zadawania pytania o kondycję współczesnego człowieka, naszą postawę wobec wojny, przemocy oraz autorytaryzmów.

Muzeum Gdańska zaprosiło do współpracy wybitnych przedstawicieli sztuk audiowizualnych: reżyserów, animatorów, ilustratorów, kompozytorów i muzyków, aby we własnych interpretacjach przedstawili całą złożoność historii półwyspu w zderzeniu ze współczesnością. Spektakl będzie miał formę multimedialnych instalacji, w których główną scenografią, czy raczej aktorami będą historyczne obiekty. Za sprawą światła, dźwięku, a przede wszystkim animacji Westerplatte stanie się na dwa wieczory plenerową galerią sztuki monumentalnej.

 

Nadzieja
Instalacja autorstwa Roberta Turło oraz Jarosława Pudlisa, Michała Garnowskiego, Mateusza Kozłowskiego, Adama Przybysza i Marka Kuczyńskiego.

Bad news
Instalacja autorstwa Macieja Salamona.

Respiracja
Instalacja autorstwa Macieja Szupicy, muzyka: Szymon Weiss, animacja: Krzysztof Głażewski.

Willkommen
Wideoklip autorstwa Marka Frankowskiego, Szymona Kołodziejczyka i Grzegorza Łapińskiego.

 

Westerplatte. Światłocienie

  • 14-15 września 2018 r., piątek-sobota, godz. 19.30-22.30
  • spacer przewodnikiem co 15 minut
  • oprowadzanie w języku migowym o godz. 20.00
  • oprowadzanie w języku ukraińskim o godz. 21.00
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku