III Wielki Spływ Kajakowy rzeką Brdą organizują Samorząd Województwa Pomorskiego, Nadleśnictwo Przymuszewo, Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Rytel, powiat chojnicki, gmina Brusy oraz gmina Czersk. Koszt to 20 zł, a udział może wziąć 200 osób.

 

Jeden z lepszych szlaków wodnych w Polsce

Trasa spływu to 11 km wzdłuż rzeki Brda – od przystani kajakowej w Czernicy do zapory w Mylofie. Uczestnicy spływu będą mieli okazję zobaczyć zmodernizowane lub nowopowstałe w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe przystanie kajakowe, a także zabytkową zaporę wodną w Mylofie. Szlak Brdy jest jednym z najlepiej oznakowanych i zagospodarowanych szlaków wodnych w Polsce, a jednocześnie najchętniej odwiedzanym na Pomorzu. Rzeka Brda charakteryzuje się powolnym nurtem i nielicznymi, ale łatwymi przeszkodami wodnymi, dzięki czemu jest idealna dla początkujących kajakarzy i na spływy rodzinne. Dodatkową atrakcję stanowi piękno i zmienność okolicznej przyrody – dzikie lasy Borów Tucholskich, spokojne łąki oraz urokliwe jeziora.

– Okolice rzeki Brdy i Bory Tucholskie zmieniły się po nawałnicy, która przeszła nad naszym województwem w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jednak nadal są to miejsca zachwycające miłośników przyrody i sportów wodnych. W pięknie lasów i rzeki można zauważyć potęgę sił natury, które już na zawsze odcisnęła piętno w tym krajobrazie. Zachęcam do podziwiania Pomorza podczas III Wielkiego Spływu Kajakowego rzeką Brdą! – zaprasza do udziału w spływie marszałek Struk.

 

 

Plan III Wielkiego Spływu Kajakowego rzeką Brdą

W tym roku w spływie będzie mogło wziąć udział 200 osób, a koszt uczestnictwa jednej osoby to 20 zł. Zapisy przyjmowane są na stronie Brda 2019. Spływ zacznie się w sobotę 18 maja 2019 r. o godz. 9.00, a zakończenie planowane jest na godz. 16.00. Będą atrakcje dla dzieci, ciepły poczęstunek oraz gry i zabawy. Dodatkowo, w ramach pakietu startowego, każdy z kajakarzy otrzyma koszulkę, etui na telefon, przewodnik oraz gadżety przygotowane przez współorganizatorów spływu. Podczas spływu o bezpieczeństwo kajakarzy dbać będą ratownicy oraz kwalifikowani instruktorzy wodni.

Harmonogram spływu:

  • 9.00-10.00 – rejestracja uczestników w biurze organizacyjnym i rozdanie pakietów startowych (przystań kajakowa Nadleśnictwa Rytel – pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie);
  • 10.00-10.35 – przewiezienie uczestników na miejscu startu (pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie – przystań kajakowa w Czernicy);
  • 10.35-11.00 – powitanie gości przez marszałka Mieczysława Struka, wystąpienie przedstawiciela Nadleśnictwa Przymuszewo (informacja dot. terenów leśnych, przez które przebiega trasa spływu) oraz instruktaż (przystań kajakowa w Czernicy);
  • 11.00 – wodowanie kajaków i rozpoczęcie spływu;
  • 13.30-14.00 – cykliczne przybywanie uczestników spływu kajakowego (pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie);
  • 14.00-16.00 – finał spływu i atrakcje dla kajakarzy (pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie).

 

Ideą wydarzenia jest popularyzacja aktywnej turystyki wodnej, promocja regionu i kluczowego przedsięwzięcia realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego, czyli Pomorskich Szlaków Kajakowych. W ramach tego przedsięwzięcia województwo pomorskie wraz z partnerskimi samorządami realizuje inwestycje mające na celu zagospodarowanie 36 szlaków kajakowych regionu (o łącznej długości ponad 1,5 tys. km). Chodzi o rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają obecnie nowe przystanie, pola biwakowe i przenoski przy przeszkodach takich jak: jazy, zapory czy elektrownie wodne. Nowo realizowane inwestycje znacznie poprawią wygodę użytkowania i dostępność szlaków wodnych dla kajakarzy. Będą oni mogli liczyć na właściwy dostęp do miejsc etapowych spływów, możliwość wodowania i wyjmowania kajaków oraz korzystać z rozbudowanej sieci miejsc do cumowania kajaków i stanic kajakowych.