W 2015 r. Muzeum Narodowe w Gdańsku podpisało umowę z Basilem Alkazzim – wybitnym artystą i mecenasem sztuki. Na jej podstawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej zaczęto tworzyć kolekcję malarstwa młodych polskich artystek i artystów, W ramach umowy zakupiono 153 prace malarskie 109 twórców, którzy debiutowali w XXI w. Powstanie zbioru współczesnych dzieł sztuki zostało sfinansowane z Funduszu Zakupowego Basila Alkazziego & Halimy Nalecz.

 

Sztuka bez obciążeń i ograniczeń

Do współpracy przy tworzeniu kolekcji zaproszeni zostali artyści, którzy ukończyli uczelnie plastyczne już w nowym stuleciu. Obce są im więc obciążenia i ograniczenia, które stały się udziałem starszych twórców, „skazanych” na działalność w poprzednim ustroju lub podczas transformacji.

– Tworząc nową listę młodych malarek i malarzy, chcieliśmy pokazać całą różnorodność zjawisk w sztuce początku XXI wieku – mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowe w Gdańsku. – Przy wyborze artystów do naszej kolekcji kierowaliśmy się przede wszystkim ich dorobkiem i pozycją na scenie artystycznej, jednak nie chcieliśmy naszego wyboru ograniczać jedynie do twórców już wysoko sklasyfikowanych, z licznymi nagrodami i wystawami. Podjęliśmy pewne ryzyko i zaprosiliśmy do współpracy także artystów mniej uhonorowanych lub dopiero debiutujących po ukończeniu uczelni artystycznych.

Obecnie największą siłą malarstwa jest jego zróżnicowanie, dlatego celem organizatorów wystawy jest uchwycenie zarówno różnorodności, jak i specyfiki tego, co się aktualnie dzieje w malarstwie polskim.

 

„Pałac Sztuki. Młode malarstwo polskie”

  • wernisaż: 30 marca 2019 r., sobota, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 31 marca – 16 czerwca 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.