Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bf106d89-73e3-43d2-b9b2-741ac0b12aa8.jpg Znamy zwycięzców Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Jakich pytań bali się uczniowie? [GALERIA]

Znamy zwycięzców Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Jakich pytań bali się uczniowie? [GALERIA]

Laureaci konkursu wiedzy o samorządzie

Do finału konkursu przystąpiło 62 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Pierwsze miejsce zajął Dominik Miotk z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie, drugie Patryk Syngierski z II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach, a trzecie Grzegorz Stanisławski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie.

 

Finał odbył się 12 kwietnia 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 55 pytań, 45 zamkniętych i 10 otwartych. Te ostatnie były najtrudniejsze. Zwycięzca zdobył 51 punktów. Laureaci, ich opiekunowie i szkoły otrzymali nagrody pieniężne. Po 3000 zł za I miejsce, 2000 zł za II i 1000 za III miejsce. Nagrody ufundował Samorząd Województwa Pomorskiego

 

Gdzie leży Debrzno?

Finaliści bali się przede wszystkim pytań z historii i organizacji pracy sejmiku. Niektórzy poświęcili nie mało czasu, żeby przygotować się do konkursu. – Uczyłam się około 3 tygodni – opowiadała Oliwia z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim. – Najbardziej bałam się, że będzie pytanie np. o liczbę głosów potrzebnych do odwołania marszałka lub radnych – podkreśliła. Jednak to pytania otwarte sprawiły uczniom najwięcej trudności. Szczególnie pytanie o to, kto tworzył pomorski urząd wojewódzki, był sędzią, poetą i propagatorem języka kaszubskiego (prawidłowa odpowiedź – Jan Karnowski). Uczniowie mieli też problem z podaniem nazwy powiatu, w który znajduje się Debrzno (powiat człuchowski).

Pojawiły się też zagadnienia dotyczące wyłaniania gminnych rad seniorów, powoływania rady powiatu, wybierania marszałka województwa czy kwestie związane z Komitetem Regionów. – To wiedza, którą każdy powinien mieć – podkreślał laureat II miejsca Patryk Syngierski. – Interesuję się polityką, historią państwa i samorządu. Każdy powinien, chociaż trochę, zwracać uwagę na otaczającą rzeczywistość, bo wszystkich nas ona dotyczy. Moim zdaniem pytania nie były trudne. Nie zdobyłem 100 proc. punktów przez proste błędy, o których nawet wstyd mówić – dodał ze śmiechem.

 

„Może kiedyś będę marszałkiem”

Czy przyszli maturzyści chcieliby być w przyszłości radnymi? Wielu mówiło, że tak. Inni chcieli sprawdzić na razie swoją wiedzę o społeczeństwie. – Interesuję się samorządem i polityką, bo chciałbym w przyszłości zostać radnym województwa, a może nawet marszałkiem – mówił Adam z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie (popularnego „Ekonomika”). – Jestem w Młodzieżowej Radzie Miasta Kościerzyna, dużo działam w mieście i myślę, że mam całkiem niezłą wiedzę o samorządzie. Nie musiałem uczyć się długo, a jedynie powtórzyć wiadomości. Najbardziej obawiałem się pytań o historię czy ewentualne plany zmian w ustawie samorządowej – wyjaśnił Adam.

Niektórzy jednak nie wiążą swojej przyszłości z samorządem, a jedynie chcą sprawdzić swoją wiedzę. – Na konkursie jestem po raz pierwszy – powiedziała Oliwia. – Namówił mnie mój nauczyciel, bo jestem dobra z wiedzy o społeczeństwie – dodała.

 

13. edycja konkursu

Konkurs odbył się w dwóch etapach. W części powiatowej w marcu wzięło udział 340 uczniów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 70 osób, w finale walczyło ponad 60 uczniów. – Inicjatorem konkursu był prof. Brunon Synak – mówi Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. – Przygotowaliśmy konkurs już po raz 13. To sposób na propagowanie wiedzy o samorządzie i świetna zabawa dla uczniów, którzy mogą sprawdzić swoją wiedzę, a przy okazji wygrać nagrody dla siebie, nauczyciela i szkoły – wyjaśnił Kleinszmidt.

Turniej zorganizował Sejmik Województwa Pomorskiego przy współpracy Starostw Powiatowych Województwa Pomorskiego oraz Kuratorium Oświaty.

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.