W 18 miastach Pomorza w marcu będzie można wziąć udział w specjalnych spotkaniach, wykładach i zajęciach. Panie przygotują się do rozmowy kwalifikacyjnej, zaplanują biznes i stworzą swój wizerunek zawodowy. Wszystko po to, by więcej kobiet miało szansę na znalezienie pracy. Pomorzanki stanowią bowiem ponad 63 proc. bezrobotnych województwa.
Akcję Marzec na Obcasach prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy. Już teraz można zapisywać się na darmowe zajęcia na całym Pomorzu.
Z warsztatów korzystają Pomorzanki poszukujące pracy i przygotowujące się do rekrutacji, ale również młode mamy, myślące o powrocie na rynek pracy. Wśród uczestniczek są kobiety planujące zmiany zawodowe, jak również seniorki, które szukają inspiracji do nowych działań i wyzwań. Udział w warsztatach to impuls do zmian i podejmowania nowych wyzwań, na które łatwiej się zdecydować po rozmowie z doradcą zawodowym, stylistą czy osobą znajdującej się w podobnej sytuacji życiowej i zawodowej.
– Widzimy jak bardzo potrzebne są tego typu warsztaty rozwojowe, spotkania motywacyjne czy dyskusję z ekspertami – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Z każdą edycją rośnie liczba zainteresowanych udziałem w warsztatach i wykładach. W zeszłym roku z oferty skorzystało aż 1265 pań, dla których przeprowadzone zostały 78 warsztatów – wylicza Żmudzińska.
Kobiecy przepis na sukces
W programie Marca na Obcasach są rozmowy o finansach i zarządzaniu budżetem, spotkania z psychodietetykiem i dyskusja o zdrowym stylu życia. Przygotowano też zajęcia ze stylistką, która podpowie, jak dopasować ubiór do figury i do formuły spotkania. Panie dowiedzą się, jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie są realia współczesnego rynku pracy i jak planować karierę. Spotkania będą prowadzili doradcy zawodowi, coachowie, psychologowie biznesu raz styliści.
Akcja Marzec na Obcasach odbędzie się w: Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Tczewie oraz w Wejherowie.
Zapisy na warsztaty na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Dlaczego wciąż jest mniej kobiet na pomorskim rynku pracy? Chociaż rynek pracy rozwija się bardzo dobrze, rośnie liczba ofert pracy i pracodawcy poszukują pracowników, to kobiety są wciąż w trudniejszej sytuacji niż płeć przeciwna. W województwie pomorskim osób bezrobotnych jest obecnie około 46 tys. Ponad 63 proc. z nich to panie. Pomorzanki pozostają w mniejszości na rynku pracy, a ich zawodowa aktywność nie wzrasta. Sytuacja wygląda podobnie w całym kraju. Pracujących Polek jest 48 proc. – dla porównania w Czechach, na Słowacji i Węgrzech aktywnych zawodowo jest 52 proc. kobiet, a w Skandynawii – aż 65 proc. Aktywizacja kobiet to jedno z ważniejszych wyzwań współczesnego rynku pracy, również na Pomorzu. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizował w 2018 roku badanie „Najskuteczniejsze metody aktywizacji kobiet długotrwale pozostających poza rynkiem pracy województwa pomorskiego”. Wywiady z pracodawcami, liderami projektów aktywizacyjnych, jak i samymi kobietami wykazało cztery główne przyczyny bezrobocia wśród kobiet:
Szczegóły badania na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. |