Natomiast w sobotę, 14 kwietnia najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w biegu na 5 km. W Gdańsk na Piątkę oraz biegach młodzieżowych weźmie udział ponad 700 osób.

 

Bieg z historią w tle

Udział w biegu to niezwykła okazja do poznania w ciągu 4-5 godzin Gdańska. Taki czas przeciętnie potrzebny na pokonanie dystansu 42,195 km. Trasa 4. Gdańsk Maraton, jak co roku, będzie wiodła m.in. ulicą Długą, Długim Targiem z fontanną Neptuna, wzdłuż pomnika Poległych Stoczniowców, Europejskiego Centrum Solidarności, Stadionu Energa Gdańsk, Parku Nadmorski im. R. Reagana. Start i meta zaplanowane są przy AmberExpo.

– Jesteśmy dumni, że tak wielu maratończyków wybiera Gdańsk, by właśnie w naszym mieście zmierzyć się ze swoim słabościami i szlifować życiowe rekordy biegu – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Z każdą edycją dbamy o zapewnienie, jak najlepszych warunków do startu i dokładamy wszelkich starań, by zawodnicy wynieśli stąd jak najlepsze wspomnienia i emocje towarzyszące rywalizacji na trasie tego – zachęca Adamowicz.

Gdańsk Maraton to nie tylko sportowe emocje, walka ze swoimi słabościami i ustanawianie nowych rekordów życiowych. To także wyjątkowa, przyjazna i szybka trasa biegu, dzięki której wciągu tych kilku godzin potrzebnych na jej pokonanie, można poznać wiele ciekawych, często symbolicznych dla miasta miejsc. To właśnie tu można pokusić się o nowy rekord życiowy na królewskim dystansie. Gdański bieg trzykrotnie z rzędu zdobył tytuł najlepszego maratonu w Polsce, przyznany przez samych biegaczy i użytkowników portalu maratonypolskie.pl.

 

Kibicuj zawodnikom

Niezwykle ważny dla pokonujących maraton jest doping. Dlatego też organizatorzy przygotowali 13 stref, w których muzyką, głośnym dopingiem i motywującymi transparentami kibice będą wspierać walkę uczestników o kolejne kilometry.

– Na trasie zaplanowane są liczne punkty kibicowania, bo wiemy, jak ważne dla zawodników jest wsparcie bliskich. Wierzymy, że kibicowanie, motywujące transparenty oraz muzyka poniosą biegaczy aż do mety! A w Gdańsku co roku kibice stają na wysokości zadania! – dodaje Paweł Adamowicz.

Kibice, którzy na mecie będą oczekiwać na swoich bliskich będą mogli śledzić ich zmagania w hali B na telebimie z transmisją wideo na żywo.

W 2017 r. pierwszy na mecie był Rafał Czarnecki (Bliżyn – STS Skarżysko-Kamienna) z wynikiem 2:24,32. Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Pobłocka z bardzo dobrym wynikiem 2:51,41 (Lębork – UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork – adidasrunning).

 

Imprezy towarzyszące

Sztafeta naratońska – dystans maratonu został podzielony na cztery różnej długości zmiany (ok. 16,5 km/8 km/10,3 km/7,4 km) co sprawia, że 4. Gdańsk Maraton staje się imprezą dla każdego.

Gdańsk na Piątkę – start na dystansie 42,195 km to wielkie wyzwanie dla uczestników. W czasie, gdy maratończycy będą odbierać swoje pakiety startowe, ich znajomi i rodziny będą mieć niepowtarzalną okazję poczuć maratoński klimat i wystartować w biegu na 5 km, którego meta jest dokładnie w tym samym miejscu, w którym dzień później finiszować będą maratończycy.

Biegi młodzieżowe będą okazją do przeżycia przez najmłodszych emocji, które towarzyszą ich rodzicom podczas pokonywania dystansu 42,195 km. Młodzi biegacze będą finiszować w tym samym miejscu, co maratończycy. Nie ma wątpliwości, że dla wielu z nich będzie to dodatkową atrakcją. Możliwość poczucia się jak dorosły na mecie będzie z pewnością wielkim przeżyciem.

Program imprezy

Zobacz: Gdańsk Maraton