Zakończyła się 43. edycja gdyńskiego festiwalu. Główna nagroda powędrowała do Pawła Pawlikowskiego za „Zimną wojnę", natomiast Srebrne Lwy zdobył „Kamerdyner". Film Filipa Bajona dostał najwięcej nagród spośród zgłoszonych do konkursu filmów – łącznie cztery wyróżnienia. Publiczność najwyżej oceniła „Kler" Wojciecha Smarzowskiego.
Zwycięzców ogłosiło 22 września 2018 r. specjalne jury pod przewodnictwem Waldemara Krzystka, reżysera i scenarzysty filmowego.
„Kamerdyner” razy cztery
Najczęściej nagradzanym filmem festiwalu był „Kamerdyner”. Ponad 45-letnia historia Kaszubów, Niemców i Polaków na Pomorzu zdobyła aż cztery nagrody. Srebrne Lwy otrzymał Filip Bajon oraz producenci Mirosław Piepka i Olga Bieniek.
Za główną rolę męską nagrodę odebrał Adam Woronowicz, który nie krył zdziwienia. – Jestem zaskoczony – powiedział Woronowicz na gali wręczania nagród. – Miałem wrażenie, że jest to drugoplanowa rola i teraz nie wiem, co powiedzieć. Chciałbym podziękować jury, chciałbym podziękować moim kolegom, z którymi współtworzyłem tę rolę, Filipowi Bajonowi i producentom. Z tej sceny i z tego miejsca dzisiaj padło tyle słów z ust kobiet i o kobietach. Chciałbym zadedykować tę rolę kobiecie mojego życia. To moja żona. Bardzo jej dziękuję, że wytrzymała ze mną – powiedział ze wzruszeniem. Film został wyróżniony także za muzykę (jej autorem był Antoni Komasa-Łazarkiewicz oraz charakteryzację (przygotowały ją Mira Wojtczak i Ewa Drobiec).
Trzy nagrody 43.FPFF trafiły do twórców „Zimnej Wojny”, w tym najważniejsza – Złote Lwy. Na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni wyróżnienia otrzymali też artyści związani z filmami: „Jak pies z kotem”, „Ułaskawienie”, „Fuga”, „Wilkołak” oraz „Krew Boga”.
W tym roku bez Złotego Klakiera
W tym roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zabrakło Złotego Klakiera. To nagroda specjalna, którą przyznaje Radio Gdańsk dla filmu najdłużej oklaskiwanego przez publiczność po festiwalowym pokazie. Najdłuższe brawa w tym roku zebrał „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, jednak Radio Gdańsk wycofało się z przyznania wyróżnienia. Dyrekcja dopatrzyła się nieprawidłowości w obliczaniu wyników, o czym poinformował w specjalnym komunikacie prezes zarządu Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski. Czytamy w nim: „W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów, prezentowanych podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, po konsultacji z Kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera”.
Obecni na festiwalu dziennikarze postanowili jednak wyróżnić „Kler” Smarzowskiego i przyznali mu specjalną nagrodę mediów.
Laureaci 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Złote Lwy dla najlepszego filmu „Zimna wojna” otrzymali reżyser Paweł Pawlikowski oraz producenci: Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian,
- Srebrne Lwy dla filmu „Kamerdyner” otrzymali reżyser Filip Bajon oraz producenci Olga Bieniek i Mirosław Piepka,
- Nagrodę Specjalną otrzymał reżyser Wojciech Smarzowski za film „Kler” (uzasadnienie: za podjęcie ważnego społecznie tematu),
- Nagrodę Specjalną otrzymał reżyser Marek Koterski za film „7 uczuć” (uzasadnienie: za wykreowanie autorskiej wizji świata).
- Platynowe Lwy, nagrodę przyznaną przez Komitet Organizacyjny Festiwalu za całokształt twórczości, odebrał Jerzy Skolimowski.
- Nagrody indywidulane otrzymali:
Adrian Panek za reżyserię filmu „Wilkołak”,
Jan Jakub Kolski za scenariusz do filmu „Ułaskawienie”,
Agnieszka Smoczyńska za debiut reżyserski lub drugi film za film „Fuga”,
Jakub Kijowski za zdjęcia do filmu „Fuga” oraz Jacek Podgórski za zdjęcia do filmu „Krew Boga”,
Antoni Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmu „Wilkołak” oraz „Kamerdyner”,
Jagna Janicka za scenografię do filmu „Kler”,
Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski za dźwięk w filmie „Zimna wojna”,
Jarosław Kamiński za montaż filmu „Zimna wojna”,
Mira Wojtczak i Ewa Drobiec za charakteryzację do filmu „Kamerdyner”,
Monika Onoszko za kostiumy do filmu „Ułaskawienie”,
Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Jak pies z kotem”,
Olgierd Łukaszewicz za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak pies z kotem”,
Grażyna Błęcka-Kolska za główną rolę kobiecą w filmie „Ułaskawienie”,
Adam Woronowicz za główną rolę męską w filmie „Kamerdyner”.
- Konkurs Inne Spojrzenie
Złoty Pazur dla filmu „Nina” w reżyserii Olgi Chajdas, producent Dariusz Pietrykowski (uzasadnienie: za osobisty ton wypowiedzi, eksplorację tematu mało obecnego w polskim kinie i znakomitą realizację),
Nagroda Specjalna dla filmu „Monumet” w reżyserii Jagody Szelc (uzasadnienie: za nowatorską narrację filmową i konsekwentne podążanie własną drogą twórczą).
- Nagrodę Publiczności otrzymał Wojciech Smarzowski za film „Kler”.