Trzy pierwsze miejsca zostaną wyróżnione nagrodami specjalnymi.

 

Zasady konkursu

Konkurs „Zapytaj mnie, póki jestem” kierowany jest do uczniów szkół podstawowych z gminy Puck w wieku 12-16 lat. Uczestnicy konkursu muszą przygotować pracę nawiązującą i upamiętniającą Piaśnicę – miejsce zabójstwa przez Niemców tysięcy ludzi w latach 1939-1940. Praca może być wykonana dowolną techniką: to może być film, plakat, a nawet wywiad z osobą pamiętającą czasy wojny i represje ze strony Niemców. Celem jest zainteresowanie młodzieży historią jednej z największych na Pomorzu zbrodni i uczczenie pamięci ofiar.

Nagrodami w konkursie będą tablety i bilety na premierę filmu „Kamerdyner” w wejherowskiej filharmonii (pierwsze trzy miejsca). Prace należy przesyłać pocztą lub dostarczyć osobiście do 20 września 2018 r. na adres organizatora: Fundacja Pomorze od Nowa, ul. Plac Wybrzeża 7/1, 84-100 Puck. Laureatów konkursu poznamy 28 września 2018 r. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie Fundacji Pomorze od Nowa.

 

Piaśnica — kaszubska Golgota

W 1939 roku, gdy rozpoczęła się II wojna światowa, niemieccy żołnierze otrzymali rozkaz wymordowania m.in. polskiej elity intelektualnej, duchownych i pacjentów szpitali dla psychicznie chorych. Mordów dokonywali w lasach piaśnickich, czyli części Puszczy Darżlubskiej na trasie Wejherowo-Krokowa. Oprawcy skutecznie zacierali ślady zbrodni. Dlatego o zbrodni piaśnickiej wiadomo niewiele. Dziś szacuje się, że w lasach koło Wejherowo zabito 12-14 tysięcy ludzi, w tym dzieci, Żydów, a także rodziny polskie, czeskie i niemieckie, które zostały przetransportowane na miejsce kaźni z głębi Rzeszy. Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar. Do 2004 roku udało się ustalić tożsamość niespełna 1000 ofiar zbrodni. W 2011 roku na wniosek marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku podjęła decyzję o wznowieniu postępowania w sprawie zbrodni w lasach piaśnickich zawieszonego przez władze PRL w 1975 roku. Celem śledztwa jest przede wszystkim identyfikacja nazwisk jak największej liczby nierozpoznanych jeszcze ofiar Piaśnicy, a także ustalenie personaliów sprawców zbrodni.

 

Zobacz: