Między 17 a 22 września 2018 r. będzie okazja zobaczyć najlepsze polskie filmy, ale też spotkać ulubionych aktorów, reżyserów i twórców filmowych. Gdynia zapełni się gwiazdami, pokazami specjalnymi, wystawami i książkami. O prestiżową nagrodę Złotego Lwa będzie walczyło 16 filmów – w tym pomorski „Kamerdyner".
Gdyński festiwal to wielkie święto kinematografii. Nie zabraknie rzeszy aktorów, reżyserów, autorów scenariuszy i producentów. Będą też wystawy, promocje książek pisarzy związanych z kinematografią, debaty, wykłady oraz spotkania branżowe. Część filmowych premier będzie można też zobaczyć w zaprzyjaźnionych z festiwalem kinach w Elblągu, Lęborku, Wejherowie i Cieplewie.
Konkurs razy trzy
Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się 16 filmów, a do Konkursu Inne Spojrzenie – osiem. Osiem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę. Nominację do Złotych Lwów otrzymały m.in. „Kamerdyner”, „Zimna wojna”, „Juliusz” oraz „Kler”.
Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 26 filmów ze szkół filmowych, ze Studia Munka oraz od producentów niezależnych. Filmy ocenią trzy składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.in. Jury Młodych (wyłonione z konkursu Skrytykuj!), Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe.
Nagrodę Platynowych Lwów za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Jerzy Skolimowski, który będzie gościem specjalnego uroczystego pokazu filmu „Na samym dnie”.
Wrześniowe kino plenerowe na leżakach
W ramach festiwalu bezpłatnie będzie można oglądać polskie filmy na Placu Grunwaldzkim pomiędzy Teatrem Muzycznym w Gdyni a Gdyńskim Centrum Filmowym. Między 17 a 22 września 2018 r. zawsze o godz. 20.00 na trawie pojawią się wygodne leżaki. Zobaczymy m.in. filmy: „Bogowie” (2014), „Body/Ciało” (2015), „Ostatnią rodzinę” (2016), „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz film „80 milionów” (2011). W sobotę wyświetlane będą filmy krótkometrażowe.
Polskie kino zagości w Elblągu, Wejherowie, Lęborku i Cieplewie
Tradycją Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są repliki, czyli pokazy wybranych filmów konkursowych w zaprzyjaźnionych z Festiwalem pomorskich kinach. W tym roku w czterech miejscach poza Gdynią będzie można zobaczyć wybrane tytuły z Konkursu Głównego oraz Konkursu Inne Spojrzenie. W Elblągu będzie okazja, by zobaczyć m.in. „Juliusza”, „Zimną wojnę” i „Kamerdynera”, a w Lęborku „Twarz” i „53 wojny”.
Niepodległa w filmach
W związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski przygotowani pokazy specjalne. Na program tej szczególnej, jubileuszowej sekcji składa się kilkanaście filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej – od Buczkowskiego, Wajdy i Kawalerowicza po Smarzowskiego i Komasę. Będzie „Czarny czwartek”, „Człowiek z marmuru”, „Miasto 44″ i „Szaleńcy”.
Sekcje bardzo specjalne
Na program festiwalu w Gdyni składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica. Pamięć o wybitnych polskich filmowcach przywołają wybrane dzieła filmowe prezentowane w cyklach Czysta klasyka – In Memoriam oraz w ramach Pokazów Specjalnych – In Memoriam. Festiwal odda hołd pamięci zmarłych w minionym roku: Wojciecha Pokory, Piotra Szulkina, Tomasza Stańki, Wojciecha Wójcika, Antoniego Krauze, Aliny Janowskiej, Kazimierza Karabasza, Władysława Kowalskiego, a także przypomni wybitne filmy Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Munka. Widzowie przypomną sobie zrekonstruowane cyfrowo wybitne filmy Agnieszki Holland, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego. W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego będzie okazja do zobaczenia filmów z Polą Negri.
Nie samym filmem… osiem wystaw i promocje książek
Gdyński festiwal filmowy to także okazja do oglądania wystaw związanych z kinematografią. W tym roku można będzie zobaczyć m.in. historię początków polskiego kina, wyprzedzającą wynalazki braci Lumière, plakaty filmowe Andrzeja Pągowskiego oraz modę w polskim kinie po 1945 r.
Miłośnicy filmy i literatury będą mogli spotkać się z autorami najnowszych publikacji związanych z filmem. Magdalena Grzebałkowska zaprezentuje książkę „Komeda. Osobiste życie jazzu”, Witold Bereś i Krzysztof Burnetko opowiedzą o swoistej biografii małżeństwa Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”, a Maciej Karpiński o swoich scenariuszach opublikowanych w książce „Różyczka i inne scenariusze”.
Koncertowy festiwal: Leszek Możdżer, L.U.C. i Vadim Brodski
Czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej oddadzą hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji 90. urodzin artysty. Z własnym recitalem do Gdyni przyjedzie Leszek Możdżer. Szlagiery muzyki rozrywkowej wykona wirtuoz skrzypiec, , z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Z kolei z programem „100 lat muzyki filmowej” wystąpi L.U.C. wraz z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Ensemble.
Kino dzieci i młodzieży
Podczas kilku dni festiwalowych obejrzeć będzie można pełnometrażowe fabuły oraz krótkie animacje z ostatnich lat. To m.in. film przygodowy „Tarapaty”, filmy z serii „Kuba i Śruba”, filmy „Basia”, „Żubr Pompk”, animowany musical „Rodzina Treflików” czy „Baśnie i bajki polskie”.
Będą także filmy fabularne twórców zasłużonych na polu kina dla widowni najmłodszej. W programie znalazły się między innymi: „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”, „Na tropach Bartka” czy „Skutki noszenia kapelusza w maju”. Edukacyjny charakter realizowanego od piętnastu lat cyklu Gdynia Dzieciom podkreśli specjalnie przygotowany na tę okazję zestaw Edukacja Filmowa Młodych Widzów, złożony z filmów animowanych autorstwa laureatów Legnickiej Akademii Filmu Animowanego oraz krótkometrażowego filmu „Cinema Adventure” z udziałem uczniów American School in Gdynia.
Pełny program oraz zakup biletów i karnetów na stronie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- 17-22 września 2018 r., poniedziałek-sobota
- Gdyńskie Centrum Filmowe
- Pl. Grunwaldzki 2
- Gdynia
- bilety: 11-220 zł