Wystawa o protestanckim Gdańsku w epoce nowożytnej stanowi jeden z ważniejszych elementów programu obchodów rocznicy reformacji na Pomorzu. Jej uroczyste otwarcie nastąpi we wtorek, 31 października 2017 r., w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Pięćset lat temu, 31 października 1517 r., ogłoszenie 95 tez przeciw odpustom przez Marcina Lutra zmieniło losy Europy i świata. Jak głosi tradycja, reformator przybijając swój tekst do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze, chciał wywołać religijną dyskusję. Stanowić ona miała próbę naprawy struktur kościelnych, ale w rzeczywistości doprowadziła do rozłamu w zachodnim chrześcijaństwie. Dzisiaj uznaje się, że wystąpienie Lutra było jednym z wydarzeń, które symbolicznie kończą okres średniowiecza i rozpoczynają nowożytność.
Lucas Cranach „Portret Marcina Lutra” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Fot. © Copyright by Wilczyński Krzysztof/Muzeum Narodowe w Warszawie
Wpływ reformacji na kulturę dawnego Gdańska
Do Gdańska nauki Lutra dotarły bardzo szybko i znalazły swoich zwolenników. Miasto przyjęło protestanckie zasady wiary, które były wyznawane przez większość gdańszczan aż do 1945 r.
Ideały reformacji były obecne w życiu codziennym mieszkańców Gdańska i ich kulturze. W ramach ekspozycji zobaczyć będzie można liczne zabytki sztuki kościelnej i świeckiej, które wykorzystywały motywy religijne: obrazy ze scenami biblijnymi, starodruki, kościelne złotnictwo i wizerunki pastorów. Wśród eksponatów znajdą się też m.in. piaskowy zegar, którym odmierzano czas w kościele, oraz unikatowe tkaniny pochodzące z pochówków w gdańskim kościele św. Trójcy. Prawdziwą gratką dla zwiedzających wystawę będzie autentyczny autograf Marcina Lutra oraz jego korespondencja z gdańską radą miejską.
„Biblia Święta To jest Księgi Starego Y Nowego Przymierza…”, czyli tak zwana Biblia gdańska, ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej. Fot. © Mikrofilm-Center
Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej, Archiwum Państwowego w Gdańsku i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, jak również z innych krajowych i zagranicznych kolekcji.
Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra
- wernisaż: 31 października 2017 r., wtorek, godz. 14.00
- wystawa czynna: 2 listopada 2017 r. – 31 stycznia 2018 r.
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Oddział Zielona Brama
- Długi Targ 24
- Gdańsk
- godziny otwarcia: wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00
- ceny biletów:
od 2 do 30 listopada 2017 r.
normalny – 5 zł
ulgowy – 3 zł
dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł
od 1 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r.
normalny – 10 zł
ulgowy – 6 zł
dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł
Honorowy patronat nad wystawą objęli: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, zwierzchnik diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp prof. Marcin Hintz, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. UG dr hab. Jerzy Gwizdała oraz prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku prof. dr hab. Janusz Limon. |