Baby, czyli antropomorficzne rzeźby wykute w kamieniu, to charakterystyczne wczesnośredniowieczne zabytki z ziem zamieszkiwanych przez Prusów, podbitych w XIII w. przez Zakon krzyżacki. Posągi mają wysokość około półtora metra i przedstawiają, wbrew swojej nazwie, postacie mężczyzn. Zazwyczaj w prawej ręce trzymają róg do picia, a w lewej – miecz lub tasak. Ich nazwa w języku polskim („baba”) została zaczerpnięta z języków ludów stepowych, w których oznaczała przodka, praojca. W świetle podań ludowych baby pruskie miały być ludźmi zamienionymi w kamień za swoje przewinienia. Mogą to być też posągi przedstawiające pruskich bogów.

Cztery zabytkowe baby można zobaczyć przed Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Stoją na trawniku od strony Długiego Pobrzeża.

 

Jerzy Marek Łapo – historyk, archeolog, etnograf, kulturoznawca, badacz dziejów Mazur. Urodził się 18 czerwca 1971 r. w Ełku. W 1989 r. podjął studia na kierunku archeologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do 1992 r. prowadził audycje radiowe w Studenckiej Agencji Radiowej – UMK Toruń. Dyplom archeologa otrzymał w 1994 r. W tym samym roku objął stanowisko kustosza Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Jednocześnie pracował jako dziennikarz oraz autor artykułów w pismach regionalnych „Gazeta Giżycka”, „Węgorzewski Tydzień” oraz „Gazeta Olsztyńska”. W czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie uzyskał tytuł doktora historii. Od stycznia 2009 r. związany zawodowo z serwisem internetowym Wirtualny Sztetl (koordynator woj. warmińsko-mazurskiego).

 

Mówili o nim baba… Rzecz o wczesnośredniowiecznych posągach kamiennych z Prus

  • 24 maja 2018 r., czwartek, godz. 13.00 i 17.00
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Mówili o nim baba - plakat