Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wybory samorządowe na Pomorzu.  Frekwencja przekroczyła 50 procent. Liczenie głosów jeszcze trwa

Wybory samorządowe na Pomorzu. Frekwencja przekroczyła 50 procent. Liczenie głosów jeszcze trwa

Wybory samorządowe 2018

Oficjalne wyniki wyborów poznamy we wtorek lub środę. Na razie dysponujemy wynikami z części komisji wyborczych. Jak to wygląda?

 

To, co wiemy na pewno, to fakt, że frekwencja w wyborach była bardzo wysoka. Zarówno w skali kraju, jak i województwa.

 

Kolejki w lokalach

W województwie pomorskim do urn poszło 52,49 proc. uprawnionych. To więcej niż średnia krajowa. Najwyższą frekwencję odnotowano w Sopocie, gdzie w głosowaniu udział wzięło 60,04 proc. uprawnionych. Wśród powiatów najwięcej, bo 59,23 proc. uprawnionych głosowało w powiecie kościerskim. W wielu lokalach wyborczych tworzyły się nawet kolejki do odbioru kart. Ładna pogoda, niehandlowa niedziela, ale przede wszystkim poczucie obywatelskiego obowiązku i chęć decydowania o sprawach swoich wspólnot spowodowała, że frekwencja w wyborach była wysoka.

 

W Gdańsku II tura

W stolicy województwa liczyło się trzech kandydatów: urzędujący prezydent Paweł Adamowicz Kacper Płażyński, Jarosław Wałęsa. Wstępne wyniki głosowania pokazują, że żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów. Do drugiej tury prawdopodobnie przejdą Kacper Płażyński, który uzyskał 31,89 proc. głosów oraz Paweł Adamowicz (37,52). Trzeci kandydat – Jarosław Wałęsa z Platformy Obywatelskiej zyskał 26,03 proc. głosów.

 

Zdecydowane zwycięstwo w Gdyni i Sopocie

Drugiej tury wyborów nie powinno być w Gdyni i Sopocie. Tam wygrali urzędujący prezydenci. W Gdyni zdecydowanie wygrywa Wojciech Szczurek, który ma ok. 70 proc. głosów. W Sopocie prezydent Jacek Karnowski prowadzi ok. 54 procentowym poparciem mieszkańców

 

Brak wyników z pozostałych miast

Skomplikowany system organizacji wyborów oraz liczenia głosów powoduje, że nie są jeszcze znane wyniki z mniejszych miast. Dodatkowo, w tych miejscowościach nie były prowadzone badania exit-poll, dlatego też, opierać można się jedynie na nieoficjalnych informacjach ze sztabów wyborczych kandydatów. Według nich np. w Słupsku walka wyborcza powinna rozstrzygnąć się w pierwszej turze zwycięstwem Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

 

A co w sejmiku?

Nadal trwa liczenie głosów. Z danych otrzymanych z Wojewódzkiej Komisji Wyborczej wynika, że po przeliczeniu około 85 proc. głosów Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska może otrzymać 18 mandatów, PiS może liczyć na 13 miejsc. Skład regionalnego parlamentu uzupełni prawdopodobnie dwóch radnych z PSL. W wyborach samorządowych 2018 w województwie pomorskim listy zarejestrowało 10 komitetów. Województwo podzielone było na 5 okręgów. W sumie do obsadzenia były 33 mandaty.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.