Co mają ze sobą wspólnego sprzedający i kupujący? Dlaczego interesują nas towary i usługi, a nie osoby, które je dostarczają? Wernisaż prac Oleny Siyatovskiej w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 8 marca 2018 r.
Wystawę można oglądać do 18 marca 2018 r., a wstęp jest bezpłatny.
Czy wszystko ma swoją cenę?
Konsumpcjonizm stał się jedną z podstawowych wartości współczesnego człowieka. Przede wszystkim należy wykształcić umiejętność dostrzegania w nim wartości sakralnych i duchowych. „Wszystko po 0,99″ to symboliczna cena za towary, które nie posiadają ustalonej wartości, ponieważ ich koszt przenosi się z kategorii materialnej na sakralną. Przedmioty znalezione przez artystkę w Ustce zostały wystawione na sprzedaż z wykorzystaniem serwisu ogłoszeniowego ze szczegółami kontaktowymi osoby sprzedającej. Szkielet namiotu handlowego, markiza wykonana z tkaniny chroniącej towary przed słońcem i złą pogodą, performance z wahadłem na miejskim rynku, na którym artystka próbuje uzyskać informacje o towarach z pola energetycznego – to wszystko metafory stworzonego przez artystkę pojęcia duchowego konsumpcjonizmu. Zawinięte w gazetę kwiaty przenoszą widza w problematykę zastępowania pojęć w kulturze masowej konsumpcji, podkreślając związek między estetyką przeszłości i teraźniejszości.
Olena (Lena) Siyatovska zajmuje się grafiką, tekstem, instalacją i performansem. Ukończyła studia na wydziale filologii i historii sztuki na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym im. Ołesia Honczara (Ukraina). Artystka koncentruje się na różnorodnych rodzajach relacji, kulturze konsumpcjonizmu oraz procesie postsowieckiej transformacji. Jest współzałożycielką grupy artystycznej Step.
Wszystko po 0,99 – wystawa w ramach rezydencji artystycznej Oleny Siyatovskiej
- 8 marca 2018 r. godz. 17.00 – wernisaż
- wystawa czynna od 9 do 18 marca 2018 r., w godz. 10.00-18.00
- Centrum Aktywności Twórczej
- ul. Zaruskiego 1 a
- Ustka
- mała sala / I piętro
- wstęp – wolny