Uczestnicy konferencji poznają najnowsze metody zapobiegania chorobom, którymi można się zarazić podczas zbiegów.

 

Po pierwsze nie szkodzić

– Udając się do fryzjera czy kosmetyczki musimy czuć się bezpiecznie. Nie możemy myśleć o ryzyku zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B, C, grzybicę czy zakażenie wirusem HIV – podkreśla Dorota Gregorowicz-Warpas, kierownik Działu Higieny i Epidemiologii z Centralną Sterylizatornią w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Powinniśmy sie zrelaksować i oddać w ręce profesjonalistów. Dlatego na pierwszym miejscu powinno być przestrzeganie zasad szeroko pojętej higieny, właściwa dezynfekcja i sterylizacja narzędzi oraz używanie materiałów jednorazowych. Skrupulatna realizacja tych zaleceń świadczy o trosce o zdrowie klientów. Ale czy tak rzeczywiście jest?

 

Po drugie dbać

Jak twierdzi dr n. med. Dorota Gregorowicz-Warpas pomysłodawczyni i opiekun konferencji:  Fryzjerstwo i kosmetologia w ostatnich latach rozwijają się bardzo dynamicznie. Nieustannie pojawiają się innowacyjne zabiegi, techniki i co za tym idzie coraz bardziej nowoczesny, profesjonalny sprzęt. Należy jednak pamiętać, że o wyborze salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego nie może decydować jedynie wystrój i estetyka gabinetu, piękna muzyka, która pozwoli nam się zrelaksować czy cena, ale przede wszystkim jakość realizowanych usług, w której zawarte jest bezpieczeństwo klientów.

– Pomyślałam sobie, że chciałabym zaangażować się w podnoszenie, a właściwie w uzupełnienie wiedzy związanej z profilaktyką zakażeń, czyli tym, czym na co dzień zajmuję się podczas mojej pracy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Istotną kwestią jest nieustanne podnoszenie świadomości osób pracujących w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich poprzez zdobywanie aktualnej wiedzy, również medycznej. Bo przecież współczesna kosmetologia i fryzjerstwo jest związane z ryzykiem naruszenia ciągłości skóry, a to z kolei może stworzyć ryzyko wystąpienia zakażenia. Często nie zdajemy sobie sprawy,  jak wiele jest możliwości transmisji drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych w trakcie wizyty u fryzjera czy kosmetyczki. W gabinecie na zakażenie narażony jest zarówno klient, kosmetyczka czy fryzjer. Tylko odpowiednio dobrany i właściwie stosowany sprzęt jednorazowy, drobiazgowa dbałość o dezynfekcję i sterylizację narzędzi i sprzętu, konsekwentne przestrzeganie zasad higieny w trakcie realizowanych czynności tj.: mycie i dezynfekcja rąk, stosowanie odzieży ochronnej gwarantuje wysoki poziom świadczonych usług. Pamiętajmy, że profesjonalizm to nie tylko miła atmosfera, to także dbałość o szczegóły, zwłaszcza te dotyczące szeroko pojętej higieny – dodaje Gregorowicz-Warpas.

Po trzecie mieć świadomość

W pierwszej, przedpołudniowej sesji prelegenci skupią się na wymaganiach sanitarno-technicznych i higienicznych dla gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich.

Ekspert w dziedzinie mikrobiologii opowie o zagrożeniach transmisją zakażeń podczas wykonywania zabiegów związanych z naruszeniem ciągłości tkanek. W oparciu o najnowsze rekomendacje w zakresie dezynfekcji, sterylizacji i przechowywania materiału sterylnego zostanie omówiony temat doboru najskuteczniejszych środków i metod oczyszczania narzędzi i sprzętu. 

Druga sesja będzie poświęcona zasadom bezpieczeństwa pracowników i klientów gabinetów fryzjerskich i kosmetycznych. Prawnik opowie o odpowiedzialności za zdarzenia związane z zakażeniem podczas świadczenia usług. Każdy uczestnik konferencji otrzyma certyfikat potwierdzający w niej udział. 

 

Konferencja „Bezpieczeństwo epidemiologiczne zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich”

  • 31 maja 2017 r., środa, godz.10.00
  • Szpital Specjalistyczny sp. z o.o.
  • ul. A. Piechowskiego 36
  • Kościerzyna

Zobacz: Szpital Specjalistyczny sp. z o.o.  w Kościerzynie