Urząd
świeczka na czarnym tle

Wspominamy zasłużonych mieszkańców Pomorza, którzy odeszli od nas w minionym roku…

01.11.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
01.11.2020

Tradycyjnie 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W minionym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców naszego regionu.

 

Zbigniew Jujka

(ur. 23 lipca 1935 r. w Starym Targu)

  • dziennikarz i rysownik, związany z „Dziennikiem Bałtyckim” jako redaktor graficzny oraz twórca satyrycznego cyklu „Dzienniczek”,
  • w latach 1989-1996 prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury,
  • laureat Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zmarł 18 listopada 2019 r.

 

Romuald Koperski

(ur. 5 kwietnia 1955 r. w Sopocie)

  • podróżnik, uczestnik wypraw w polarne rejony Syberii, pomysłodawca i organizator rajdów samochodowych Transsyberia,
  • autor książek, a także wielu reportaży i wystaw fotograficznych poświęconych Syberii,
  • laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz Kolosa w kategorii Podróże,
  • rekordzista Guinnessa: wykonawca najdłuższego koncertu fortepianowego na świecie.

Zmarł 23 listopada 2019 r.

 

Maria Filarska-Chodakowska

(ur. 19 lipca 1920 r. w Wejherowie)

  • absolwentka przedwojennego Gimnazjum Polskiego oraz druhna polskiego harcerstwa w Wolnym Mieście Gdańsku,
  • bohaterka konspiracji z czasów II wojny światowej, łączniczka kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Jana Nowaka-Jeziorańskiego,
  • więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Stutthof, uczestniczka Marszu Śmierci,
  • odznaczona Krzyżem Armii Krajowej,
  • prywatnie córka Bernarda Filarskiego – działacza polskiego w WMG, zamordowanego w Stutthofie

Zmarła 7 grudnia 2019 r.

 

prof. Leon Żelewski

(ur. 12 grudnia 1930 r.)

  • biochemik, wykładowca Akademii Medycznej w Gdańsku, wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Farmaceutycznej,
  • członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz komitetu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii, przewodniczący gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego,
  • laureat wielu nagród naukowych, w tym Nagród Ministra Zdrowia, Sekretarza PAN oraz Rektora AMG,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Zasłużony AMG.

Zmarł 12 grudnia 2019 r.

 

kmdr Edward Kinas

(ur. 14 października 1935 r.)

  • żeglarz, wieloletni komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni,
  • oficer Dowództwa Marynarki Wojennej oraz wykładowca Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a także członek Ligi Morskiej i Rzecznej,
  • organizator rejsów historycznych śladami polskich okrętów podwodnych.

Zmarł 17 grudnia 2019 r.

 

Mirosław Ugowski

(ur. 10 lutego 1970 r.)

  • działacz społeczno-kulturalny, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Nowej Karczmie,
  • propagator gry w kaszubską Baśkę, m.in. jako założyciel i wieloletni prezes zarządu Stowarzyszenia Federacji Kaszëbë Baszka, a także autor książki „Baśka. Kaszubska gra karciana”,
  • laureat Skry Ormuzdowej za propagowanie kultury kaszubskiej oraz Remusowej Kary w kategorii Publikacje edukacyjne.

Zmarł 17 grudnia 2019 r.

 

prof. Andrzej Stępniak

(ur. 27 listopada 1952 r. w Rudnicy)

  • ekonomista, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku,
  • twórca i wieloletni kierownik Ośrodka Badań Integracji Europejskiej, a także przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej PECSA,
  • członek Komitetu „Polska w Zjednoczonej Europie” Polskiej Akademii Nauk,
  • odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 19 grudnia 2019 r.

 

prof. Jan Lipiński

(ur. 24 listopada 1923 r. w Przemyślu)

  • matematyk, specjalista w dziedzinie funkcji rzeczywistych oraz teorii miary i całki,
  • wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, a następnie Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Instytutu Matematyki,
  • prezes oddziałów łódzkiego i gdańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego,
  • laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stanisława Zaremby,
  • odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zmarł 20 grudnia 2019 r.

 

Alicja Boniuszko

(ur. 16 października 1937 r. w Miadziole, woj. wileńskie)

  • tancerka baletowa i choreografka, primabalerina Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku
  • uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów tanecznych, laureatka trzeciej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Rio de Janerio w 1961 r.,
  • nauczycielka w gdańskiej szkole baletowej oraz jurorka w wielu konkursach dla młodych polskich tancerzy,
  • odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Księcia Mściwoja II

Zmarła 23 grudnia 2019 r.

 

Krzysztof Kolba

(ur. 28 sierpnia 1952 r. w Gdańsku)

  • aktor teatralny i filmowy, śpiewak,
  • wieloletni członek zespołu Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a następnie Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu,
  • laureat Nagrody Prezydenta Gdyni, wyróżniony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Zmarł 30 grudnia 2019 r.

 

dr Mirosław Gliński

(ur. 6 października 1941 r. w Wilnie)

  • historyk i muzealnik, specjalista od dziejów Gdańska w XIX i XX w.,
  • dyrektor Muzeum Stutthof w latach 1972-1976 oraz Muzeum Historii Miasta Gdańska w latach 1976-1988, a następnie kustosz i kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte,
  • współautor „Kroniki Gdańska 997-2000”, zaangażowany także w tworzenie „Encyklopedii Gdańska”, członek Komitetu Wiedzy Gedanopedii.

Zmarł 2 stycznia 2020 r.

 

Zenon Gralak

(ur. 13 marca 1933 r. w Gdyni)

  • żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego,
  • dziennikarz i publicysta morski, szef prasowy Tall Ships’ Races w Gdyni w 1974 r.
  • jeden z pomysłodawców ustanowienia nagród żeglarskich Rejs Roku i Srebrny Sekstant, zaangażowany także w powstanie Bractwa Kaphornowców,
  • członek Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz Społecznego Komitetu Budowy „Daru Młodzieży”,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Pro Mari Nostro oraz Medalem za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

Zmarł w 9 stycznia 2020 r.

 

prof. Andrzej Dyakowski

(ur. 13 grudnia 1936 r. w Krakowie)

  • malarz, specjalista w zakresie malarstwa architektonicznego,
  • wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierownik Pracowni Malarstwa Ściennego,
  • członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik wielu w wystaw w kraju i za granicą,
  • laureat Nagród Ministra Kultury i Sztuki, Rektora ASP, Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz Pomorskiej Nagrody Artystycznej „Gryf Pomorski”,
  • odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi,
  • prywatnie brat muzyka i saksofonisty jazzowego Przemka Dyakowskiego.

Zmarł 14 stycznia 2020 r.

 

prof. Mieczysław Gulda

(ur. 9 marca 1936 r.)

  • socjolog, prekursor badań socjologicznych marynarzy i ich rodzin,
  • jeden z pomysłodawców założenia Stowarzyszenia Działaczy Kultury Morskiej w Gdyni,
  • wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

Zmarł 15 stycznia 2020 r.

 

Józefa Krośnicka

(ur. 18 marca 1914 r. w Pułtusku)

  • organizatorka tajnych kompletów w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej (ps. Ziutka i Barka) i uczestniczka powstania warszawskiego,
  • dyrektorka szkoły podstawowej w Sobowidzu, a następnie nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim,
  • autorka opracowań poświęconych historii powiatu gdańskiego,
  • uhonorowana tytułem Ambasadora Pruszcza Gdańskiego, honorowa obywatelka gminy Trąbki Wielkie,
  • odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zmarła 21 stycznia 2020 r.

 

kmdr Janusz Walczak

(ur. 9 grudnia 1965 r. w Mieszkowicach)

  • wieloletni rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, twórca struktur prasowych Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej,
  • wykładowca Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Uniwersytetu Warszawskiego,
  • dziennikarz „Gazety Morskiej”, a także redaktor naczelny miesięcznika „Bandera”,
  • fotoreporter, uczestnik misji bojowych i stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie.

Zmarł 24 stycznia 2020 r.

 

Jerzy Świgost

(ur. 12 grudnia 1925 r. w Kłaju)

  • Zasłużony Przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, członek Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki przy PTTK Oddziale Gdańskim,
  • w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej (pseudonim Śmigły), działacz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość osadzony w komunistycznych więzieniach,
  • odznaczony m.in. Złotą Honorową Odznaką PTTK, a także Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem Armii Krajowej.

Zmarł 4 lutego 2020 r.

 

Andrzej Popiel

(ur. 24 stycznia 1936 r. w Krakowie)

  • aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, członek zespołu Teatru Muzycznego w Gdyni oraz wykładowca Studium Wokalno-Aktorskiego,
  • w okresie PRL działacz Solidarności, współtwórca i wykonawca Gdyńskiej Drogi Krzyżowej,
  • tenisista, sędzia międzynarodowych mistrzostw Polski oraz turniejów WTA w Sopocie,
  • odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury, laureat Nagrody Prezydenta Gdyni.

Zmarł 17 lutego 2020 r.

 

Dawid Krupej

(ur. 20 marca 1991 r. w Słupsku)

  • samorządowiec, radny Gdańska od 2018 r., członek klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości,
  • śpiewak operowy,
  • asystent wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina.

Zmarł 21 lutego 2020 r.

 

Jerzy Klockowski

(ur. 13 stycznia 1940 w Raczkowie)

  • rugbysta, wieloletni zawodnik klubu Lechia Gdańsk, zdobywca tytułu mistrza Polski, trzech wicemistrzostw oraz Pucharu Polski,
  • kierownik wyszkolenia i dyrektor klubu Lechia Gdańsk w latach 1974-1984, a następnie trener kadetów rugby Ogniwa Sopot,
  • sportowiec innych dyscyplin, m.in. lekkoatletyki (pięciokrotny brązowy medalista mistrzostw Polski w rzucie dyskiem), podnoszenia ciężarów, piłki ręcznej (zdobywca mistrzostwa Polski), piłki nożnej oraz siatkówki,
  • odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, wyróżniony tytułami Mistrza Sportu i Zasłużonego Mistrza Sportu.

Zmarł 27 lutego 2020 r.

 

kmdr por. Walter Pater

(ur. 16 października 1945 r. w Fallingsbostel, Niemcy)

  • historyk, oficer Marynarki Wojennej,
  • kierownik Działu Historyczno-Naukowego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • redaktor naczelny „Przeglądu Morskiego”,
  • członek komitetu redakcyjnego „Rocznika Gdyńskiego”, a także Towarzystwa Przyjaciół Okrętu-Muzeum „Błyskawica”, Polskiego Towarzystwa Nautologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Zmarł 28 lutego 2020 r.

 

Lidwina Kreft

(ur. 12 kwietnia 1957 r. w Kartuzach)

  • działaczka społeczno-kulturalna, prezeska oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie, a w latach 2013-2016 członkini Rady Naczelnej ZKP,
  • laureatka Żukowskiej Lilii 2019.

Zmarła 13 marca 2020 r.

 

Andrzej Awsiej

(ur. w 1963 r. w Kędzierzynie-Koźlu)

  • malarz, artysta multimedialny,
  • wieloletni współpracownik Tranzystoryjnej Formacji TOTART, zaangażowany także w działalność galerii C14 i Wyspa w Gdańsku,
  • twórca grafik i animacji komputerowych do filmów i programów telewizyjnych, projektant stron internetowych,
  • laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Zmarł 22 marca 2020 r. w Holandii.

 

Maciej Kosycarz

(ur. 20 kwietnia 1964 r. w Gdańsku)

  • fotoreporter, właściciel agencji fotograficznej Kosycarz Foto Press, wydawca serii albumów z cyklu „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”,
  • organizator (wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury) konkursu Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza,
  • uhonorowany tytułem Gdańszczanina Roku 2009 oraz Medalem Księcia Mściwoja II, laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej „Gryf Pomorski”,
  • prywatnie syn dziennikarki Ludmiły Kosycarz i fotoreportera Zbigniewa Kosycarza.

Zmarł 26 marca 2020 r.

 

Jolanta Roszczynialska

(ur. 11 kwietnia 1937 r. w Gdyni)

  • radna Gdyni w latach 1998-2006, w tym wiceprzewodnicząca Rady Miasta, a także wieloletnia przewodnicząca Społecznej Komisji Mieszkaniowej,
  • członkini oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału w Gdyni,
  • przewodnicząca Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Chrystusa – Błogosławieństwo Morza w Orłowie oraz inicjatorka postawienia pomnika malarza Antoniego Suchanka.

Zmarła 27 marca 2020 r.

 

Mirosław Merchel

(ur. 3 kwietnia 1963 r. w Gdyni)

  • muzyk orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku,
  • nauczyciel gry na waltorni w Państwowej Szkole Muzycznej w Wejherowie,
  • członek zespołu The Gdansk Philharmonic Brass.

Zmarł 6 kwietnia 2020 r.

 

prof. Aurelia Polańska

(ur. 22 września 1930 r. w Poznaniu)

  • ekonomistka, zaliczana do grona naukowców tworzących Sopocką Szkołę Zarządzania,
  • wieloletnia wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni,
  • w okresie PRL działaczka opozycji, współzałożycielka Solidarności na Wydziale Zarządzania UG, związana także ze Społeczną Radą Prymasowską,
  • prezeska Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdyni, członkini Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Gdyni oraz Kapituły Nagrody „Czas Gdyni”,
  • wyróżniona m.in. Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodą Archidiecezji Gdańskiej Pro Ecclesia et Populo.

Zmarła 7 kwietnia 2020 r.

 

Jerzy Łapiński

(ur. 2 listopada 1940 r. w Lublinie)

  • aktor filmowy i teatralny przez wiele lat związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku,
  • laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury.

Zmarł 13 maja 2020 r.

 

prof. Marek Model

(ur. 14 lutego 1959 r. w Gdańsku)

  • malarz i rysownik, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
  • wiceprezes Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki,
  • w latach 2000-2007 dyrektor Galerii Rysunku „Nowa Oficyna”, współtwórca Galerii Biuro, Baszta i Na Wieży w Gdańsku,
  • laureat Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, wyróżniony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Zmarł 15 maja 2020 r.

 

Ryszard Zieniawa

(ur. 1 lutego 1933 r. w Równem, woj. wołyńskie)

  • judoka i aikidoka, zawodnik klubów Zryw Gdańsk, Spójnia Gdańsk i Wybrzeże Gdańsk, wielokrotny mistrz Polski,
  • trener reprezentacji Polski oraz Polskiej Kadry Olimpijskiej, wieloletni członek Zarządu Polskiego Związku Judo,
  • w latach 1991-1993 dyrektor Departamentu Sportu w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki,
  • wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku,
  • odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Zmarł 15 maja 2020 r.

 

Zbigniew Szymański

(ur. 21 sierpnia 1927 r. w Wilnie)

  • żołnierz Armii Krajowej, więzień sowieckiego obozu w Kałudze,
  • poeta (pseudonim Witold Tarasiewicz), autor kilkunastu tomików poetyckich, m.in. „Wierszy gdańskich” oraz „Erotyków kaszubskich”,
  • członek Związku Literatów Polskich, a następnie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,
  • architekt, wieloletni kierownik Biura Projektów Architektonicznych,
  • laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, odznaczony Medalem Księcia Mściwoja II.

Zmarł 18 maja 2020 r.

 

prof. Edyta Jurkowlaniec-Kopeć

(ur. 31 sierpnia 1951 r. w Legnicy)

  • biolożka, kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego,
  • założycielka Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, a także członkini gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego,
  • przewodnicząca Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Gdańsku.

Zmarła 24 maja 2020 r.

 

prof. Marek Grinberg

(ur. 27 kwietnia 1952 r. w Toruniu)

  • fizyk, specjalista w dziedzinie spektroskopii ciała stałego,
  • pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego,
  • członek Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Zmarł 27 czerwca 2020 r.

 

Stanisław Michel

(ur. 2 stycznia 1927 r. w Samborze, Ukraina)

  • architekt, twórca projektów budowy i odbudowy ponad stu kamienic w Gdańsku,
  • w latach 1953-1958 wykładowca w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Politechniki Gdańskiej,
  • pracownik Państwowego Przedsiębiorstwa Projektowania Budownictwa Miejskiego „Miastoprojekt Gdańsk”,
  • jeden z założycieli Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Zespołu Autorskich Pracowni Architektonicznych,
  • uhonorowany tytułem Zasłużony w Historii Miasta Gdańska.

Zmarł 30 czerwca 2020 r.

 

prof. Jan Data

(ur. 5 kwietnia 1940 r. w Łęgowie)

  • historyk literatury, badacz twórczości pisarzy pozytywistów,
  • pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1990-1996 dziekan Wydziału Humanistycznego, a następnie kierownik Zakładu Historii Literatury XIX wieku,
  • wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku oraz Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie,
  • członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a także Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej

Jan Data zmarł 16 lipca 2020 r.

 

Andrzej Bądkowski

(ur. 19 czerwca 1946 r. w Toruniu)

  • chemik, specjalista w zakresie zwalczania awarii chemicznych na morzu,
  • wykładowca Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, pracownik Instytutu Morskiego oraz główny specjalista w Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, założyciel firmy EKOS w Gdańsku,
  • radny Gdańska w latach 1990-1994, w tym wiceprzewodniczący Rady Miasta,
  • odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Orderu Świętego Floriana.
  • prywatnie bratanek Lecha Bądkowskiego – sygnatariusza porozumień sierpniowych 1980 r.

Zmarł 27 lipca 2020 r.

 

Jerzy Janczukowicz

(ur. 8 października 1938 r. w Wilnie)

  • płetwonurek i instruktor nurkowania, nazywany polskim Jacquesem Cousteau,
  • wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin” oraz założyciel Centrum Badań Podwodnych „Rekin”,
  • kolekcjoner zabytkowych pojazdów, a także poszukiwacz zatopionych okrętów i samolotów z czasów II wojny światowej.

Zmarł 27 lipca 2020 r.

 

Piotr Soyka

(ur. 31 grudnia 1943 r. w Świętochłowicach)

  • menedżer związany z przemysłem stoczniowym, wieloletni prezes zarządu Gdańskiej Stoczni Remontowa oraz Remontowa Holding,
  • prezes związku pracodawców Forum Okrętowe oraz przewodniczący rady programowej Baltexpo,
  • w latach 1998-2002 radny województwa pomorskiego, członek klubu radnych Akcji Wyborczej Solidarność,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi, wyróżniony tytułem Top Menedżer Roku 2003.

Zmarł 2 sierpnia 2020 r.

 

prof. Jan Strelau

(ur. 30 maja 1931 r. w Gdańsku)

  • psycholog, znany ze swoich badań nad temperamentem,
  • wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, w tym prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej w latach 2002-2012,
  • pierwszy przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Psychologii Osobowości, wiceprzewodniczący Międzynarodowej Unii Nauk Psychologicznych, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, sekretarz generalny i członek prezydium Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
  • laureat wielu nagród naukowych, m.in. Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Humboldta i Towarzystwa Maxa Plancka,
  • odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, honorowy obywatela Tczewa.

Zmarł 4 sierpnia 2020 r.

 

Jacek Mydlarski

(ur. 7 maja 1950 r. w Lublinie)

  • malarz oraz reżyser filmów dokumentalnych poświęconych sztuce,
  • członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wieloletni współpracownik Telewizji Polskiej i Video Studio Gdańsk,
  • laureat Nagród Prezydenta Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki,
  • wyróżniony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Zmarł 6 sierpnia 2020 r.

 

prof. Tomasz Tomiak

(ur. 17 września 1967 r. w Nowym Tomyślu)

  • wioślarz, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r., brązowy i srebrny medalista mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski,
  • wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, w tym dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego, a od 2019 r. dziekan Wydziału Kultury Fizycznej,
  • działacz sportowy, członek Zarządu Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich w latach 2000-2008,
  • odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, brązowym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zmarł 21 sierpnia 2020 r.

 

prof. Jerzy Ostrogórski

(ur. 7 kwietnia 1944 r. w Wilnie)

  • wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w tym prodziekan Wydziału Malarstwa i Grafiki w latach 1987-1990, a także Sopockiej Szkoły Wyższej,
  • współtwórca Galerii OUT w Sopocie,
  • laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Zmarł 8 września 2020 r.

 

Edward Kajdański

(ur. 26 listopada 1925 r. w Harbinie, Chiny)

  • badacz i znawca dziejów, kultury oraz medycyny Dalekiego Wschodu, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego,
  • dyplomata, pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ambasady w Pekinie, a w latach 1979-1982 konsul generalny w Kantonie,
  • dziennikarz, autor artykułów w czasopismach „Poznaj Świat” i „Wiedza i Życie”, pisarz i wydawca książek poświęcone Chinom,
  • wyróżniony Odznaką Honorową Bene Merito.

Zmarł 10 września 2020 r.

 

prof. Wojciech Rybowski

(ur. 21 marca 1948 r. w Gdańsku)

  • ekonomista, pracownik Instytutu Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego,
  • wykładowca Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku,
  • założyciel i wieloletni prezes Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów, członek Zarządu Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej „Forum” oraz Pracodawców Pomorza,
  • uhonorowany tytułem Biznesmen Roku 2006, laureat nagrody Orła Pomorskiego,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Honorowym Medalem Europejskim.

Zmarł 12 września 2020 r.

 

prof. Władysław Gaworecki

(ur. 2 lipca 1933 r. w Dydni)

  • ekonomista, specjalista z zakresu turystyki,
  • wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, w tym dziekan Wydziału Ekonomii Produkcji, a także organizator i rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku w latach 1996-2017,
  • wieloletni prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Gdańsku,
  • laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki „Gryf Pomorski”.

Zmarł 19 września 2020 r.

 

dr Leszek Biernacki

(ur. 27 czerwca 1954 r. w Gdańsku)

  • piłkarz ręczny, zawodnik klubu Spójnia Gdańsk,
  • wieloletni trener piłki ręcznej kobiet i mężczyzn, a także młodzieżowych i akademickich zespołów reprezentacji Polski,
  • nauczyciel Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku – Szkoły Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a następnie wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku,
  • odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Za Zasługi dla Sportu oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zmarł 3 października 2020 r.

 

prof. Zbigniew Ciesielski

(ur. 1 października 1934 r. w Gdyni)

  • matematyk, specjalista w zakresie analizy funkcjonalnej i teorii prawdopodobieństwa,
  • wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk, a także przewodniczący Komitetu Matematyki PAN,
  • członek Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Matematycznego im. Stefana Banacha, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Matematycznego,
  • współredaktor czasopisma „Studia Mathematica”,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem im. Stefana Banacha.

Zmarł 5 października 2020 r.

 

Krzysztof Rudziński

(ur. 14 marca 1959 r. w Gdańsku)

  • pracownik samorządowy, wieloletni dyrektor Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” (obecne Hevelianum),
  • dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, a następnie dyrektor Departamentu Koordynacji Projektów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego,
  • prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w latach 2010-2016,
  • pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. integracji transportu oraz prezes spółki InnoBaltica.

Zmarł 7 października 2020 r.

 

Tadeusz Matusiak

(ur. 27 marca 1933 w Warszawie)

  • historyk i muzealnik,
  • w latach 1963-1972 pierwszy dyrektor Muzeum Stutthof oraz inicjator powstania Pomnika Ofiar Stutthofu,
  • dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w latach 1972-1974.

Zmarł 8 października 2020 r.

 

Włodzimierz Amerski

(ur. 11 lutego 1949 r.)

  • dziennikarz i fotoreporter, pracownik gdańskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej, a następnie „Dziennika Bałtyckiego” i „Wieczoru Wybrzeża”,
  • współtwórca osiedlowej Telewizji Rozstaje na gdańskiej Zaspie,
  • wieloletni rzecznik Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, redaktor naczelny kwartalnika „Panorama AWFiS”

Zmarł 14 października 2020 r.

 

Adam Gotner

(ur. 2 września 1945 r. w Tomaszowie Mazowieckim)

  • stoczniowiec, uczestnik wydarzeń grudniowych, jeden z inicjatorów budowy gdyńskich pomników Ofiar Grudnia 1970 Roku,
  • konsultant przy tworzeniu filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”,
  • działacz społeczny, radny Gdyni w latach 1990-1994,
  • odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolność i Solidarność.

Zmarł 16 października 2020 r.

 

Ryszard Ronczewski

(ur. 27 czerwca 1930 w Puszkarni, woj. wileńskie)

  • aktor filmowy i teatralny, przez wiele lat związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku oraz Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie,
  • kierownik artystyczny Estrady Sopockiej oraz Międzynarodowych Festiwali Piosenki w Sopocie,
  • reżyser Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
  • laureat Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
  • prywatnie brat-bliźniak pisarki i scenografki Aliny Afanasjew.

Zmarł 17 października 2020 r.

 

prof. Henryk Szarmach

(ur. 25 lipca 1924 r. w Chwarznie)

  • lekarz, specjalista w zakresie dermatologii i wenerologii,
  • wykładowca Akademii Medycznej w Gdańsku, kierownik Kliniki Dermatologicznej,
  • wieloletni przewodniczący Oddziału Morskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, członek honorowy Towarzystwa Badań Naukowych Sigma Xi,
  • odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej oraz Medalem za Zasługi dla Polskiej Dermatologii.

Zmarł 20 października 2020 r.

 

Jacek Graczyk

(ur. 11 czerwca 1953 r. w Łodzi)

  • samorządowiec, burmistrz miasta Ustka w latach 2002-2006 oraz 2014-2020,
  • inicjator powstania nagrody Honorowego Ambasadora Ustki.

Zmarł 21 października 2020 r.

 

Mirosław Odyniecki

(ur. 15 lutego 1947 r. w Wejherowie)

  • dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny „Kuriera Wejherowskiego”, współpracownik tygodnika „Panorama Powiatu Wejherowskiego”,
  • poeta, laureat wiele nagród i wyróżnień w konkursach literackich
  • działacz społeczny i kulturalny, pomysłodawca Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego.

Zmarł 22 października 2020 r.

 

prof. Maria Bogucka

(ur. 1 czerwca 1929 r. w Warszawie)

  • historyczka, specjalistka w zakresie dziejów społecznych i gospodarczych Gdańska, pracownica Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk,
  • autorka ponad 2 tys. publikacji naukowych, wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika „Mówią Wieki” oraz czasopisma „Acta Poloniae Historica”,
  • członkini Polskiej Akademii Umiejętności, honorowa członkini Polskiego Towarzystwa Historycznego i Międzynarodowej Komisji Dziejów Miast,
  • laureatka wielu nagród naukowych, w tym Nagród Ministra Edukacji Narodowej, Sekretarza PAN oraz Prezydenta Miasta Gdańska,
  • odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką honorową Zasłużony Ziemi Gdańskiej.

Zmarła 27 października 2020 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.