Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e69301aa-b9d2-4041-9fb4-ef6070007a58.jpg Dajemy uśmiech, dostajemy życzliwość. Wolontariat szpitalny na Pomorzu

Dajemy uśmiech, dostajemy życzliwość. Wolontariat szpitalny na Pomorzu

Serce w rękach kobiety i mężczyzny. Fot. ©Depositphotos/belchonock

Wolontariusze niosą uśmiech i pomoc ludziom chorym, cierpiącym i potrzebującym opieki. W Pomorskiem z podmiotami leczniczymi współpracuje ok. 300 wolontariuszy. Doceniają ich zaangażowanie i pracę, 21 kwietnia 2017 r. w Gdańsku odbędzie się koncert – zagra zespół Ikenga Drummers.

 

Specjalnie dla pomorskich wolontariuszy, 21 kwietnia 2017 r. w kościele św. Jana w Gdańsku zagra zespół Ikenga Drummers. Koncert to podziękowanie za ich bezinteresowną pomoc.

 

Pomorski wolontariat

W 2015 r. samorząd województwa pomorskiego rozpoczął realizację Programu „Wolontariat szpitalny”. Do programu przystąpiło 11 podmiotów leczniczych. Wolontariusze wspomagający pracę personelu w codziennej opiece nad chorymi w pomorskich szpitalach wpływają nie tylko na jakość opieki, ale także na doskonalenie wizerunku danego podmiotu leczniczego w oczach chorych, ich bliskich i otoczenia zewnętrznego.

 

Robię coś dobrego

Urszula Klaman, studentka IV roku psychologii na Uniwersytecie Gdańskim od kilku lat pomaga chorym.

– Już w szkole podstawowej i gimnazjum czytałam książki dzieciom w świetlicy szkolnej i w szpitalu. Po maturze zaczęła się moja współpraca z Caritasem i Akademią Przyszłości. Teraz jestem wolontariuszką w dawnym Szpitalu Kolejowym (Copernicus PL), w domu pomocy społecznej i świetlicy przykościelnej. Lubię pomagać ludziom. Pomagając innym, dajemy uśmiech, a tego nigdy za dużo. Robię coś konkretnego, dobrego, co daje radość obydwu stronom.

Jak wyglądało Pani pierwsze spotkanie z podopiecznymi?
Wolontariat szpitalny rozpoczęłam w październiku 2016 r. Pierwszego dnia zostałam oprowadzona po szpitalu. Drugiego dnia, przechodząc koło łóżka jednej z pacjentek, usłyszałam: „O, pani Ula przyszła”. To starsza pani mnie zapamiętała i tak została moją podopieczną. Nawiązała się między nami nić porozumienia i sympatii, do dziś utrzymujemy kontakt. Wolontariat to kontakt z ludźmi. My dajemy im uśmiech, nasz czas i uwagę, ale też dostajemy od nich życzliwość, zrozumienie i podziękowanie za nasze zaangażowanie. My nie tylko dajemy, ale też bardzo dużo otrzymujemy. Studiuję psychologię, a takie doświadczenie może mi pomóc w przyszłej pracy. Jednakże nie spodziewałam się, że to będzie takie osobiste i tak mnie wciągnie.

Co lubią robić pacjenci?
Przede wszystkim, rozwiązujemy krzyżówki, rozmawiamy i oglądamy telewizję. Ale najważniejsze jest bycie razem. Dla ludzi przebywających w szpitalach czy domach pomocy społecznej najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem, z człowiekiem, który jest tylko dla nich.

W jaki sposób zachęciłaby Pani innych do wolontariatu szpitalnego?
Tego nie da się opowiedzieć słowami. Trzeba przyjść, zobaczyć i… zostać wolontariuszem. To daje bardzo dużo radości i satysfakcji z możliwości niesienia pomocy innym, potrzebującym wsparcia w trudnych chwilach choroby. Pomaganie jest piękne.

 

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem szpitalnym może być każdy. Potrzebne są wrażliwość i cierpliwość, ale też i umiejętność odnalezienia się w sytuacja trudnych, gdy jedynym lekarstwem na ból jest uśmiech. Ochotnicy, pod nadzorem np. pielęgniarek, mogą pomagać w toalecie chorego, w ubieraniu się, podawaniu posiłku, wozić pacjenta na badania czy wskazywać drogę w szpitalnych labiryntach.

 

Koncert zespołu Ikenga Drummers

  • 21 kwietnia 2017 r., pioątek, godz. 18
  • Centrum św. Jana
  • ul. Świętojańska 50 w Gdańsku
  • konferansjer: Tomasz Galiński

Ikenga Drummers wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Oryginalność grupy polega na tym, że 80 proc. instrumentów jest własnej produkcji, niektóre z nich były dotąd niespotykane w tej części globu. Gorące, egzotyczne rytmy, kolorowe stroje i instrumenty, piękne, profesjonalne tancerki afro dance tworzą fascynujące i egzotyczne widowisko.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.