Nowy system wolontariatu PZŻ to pionierski program, zgodny ze światowymi standardami i wytycznymi Ministerstwa Sportu.

 

Poznaj żeglarzy z całego świata

Wolontariat w PZŻ to okazja na zdobycie doświadczenia przy organizacji dużych imprez żeglarskich i możliwość poznania środowiska żeglarskiego. Wolontariusze biorą udział w krajowych i międzynarodowych imprezach dla wodniaków oraz mogą rozpocząć stałą współpracę z PZŻ.

W tym roku program przybrał nowy, zgodny z międzynarodowymi standardami kształt. – Opracowany system wolontariatu PZŻ określa kompetencje kandydatów oraz zasady kwalifikacji na poszczególne poziomy wolontariatu – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – To zbiór przejrzystych i bardzo uczciwych zasad współpracy. Wolontariat daje możliwość rozwoju kompetencji interpersonalnych, komunikacyjnych, nabycie umiejętności pracy i współpracy w grupie, nawiązywanie nowych kontaktów, w tym międzynarodowych. To także duża przygoda, możliwość poszerzenia horyzontów. Przywiązujemy do wolontariatu bardzo dużą wagę, wolontariusze są otaczani szacunkiem, opieką. Mają też duże możliwości rozwoju – podkreśla Chamera.

Wolontariat sportowy rozwija się w Polsce z każdym rokiem. Ma on swoje korzyści nie tylko jako integracja społeczności i wspólna chęć pomocy, ale także przyczynia się do samorealizacji oraz rozwoju. To również wspaniała przygoda, radość z pomagania innym i szansa na zawiązanie wielu nowych znajomości.

 

System wolontariatu, opracowany i przyjęty przez Polski Związek Żeglarski, ma na celu stworzenie bazy wolontariuszy, standaryzację procesów organizacyjnych oraz wsparcie projektów realizowanych lub współrealizowanych przez PZŻ. System Wolontariatu PZŻ to narzędzie służące do kompleksowego zarządzania wolontariuszami, stanowiący skuteczny element strategii CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu).