Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/400a0a2c-6072-49c2-8924-eb4ad7f39eea.jpg Wodorowy albo elektryczny autobus wyposażony w klimatyzację i ładowarki USB. Komunikacja miejska w Trójmieście staje się przyjazna środowisku

Wodorowy albo elektryczny autobus wyposażony w klimatyzację i ładowarki USB. Komunikacja miejska w Trójmieście staje się przyjazna środowisku

Autobus z silnikem diesla. Czy zastąpią go pojazdy wodorowe i elektryczne?

Gdańsk i Gdynia inwestują w rozwój miejskiego transportu. Kupowane są nowe ekologiczne i bogato wyposażone autobusy. Zobacz, jakie plany mają organizatorzy komunikacji.

 

Polskie miasta stawiają na ekologiczny transport. Również na Pomorzu pojawią się elektryczne autobusy.

 

Bezemisyjny transport z dotacją

Miasta planujące zakup ekologicznych autobusów mogą ubiegać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W prowadzonym wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju projekcie do podziału jest ponad 2 miliardy złotych. Pieniądze są przeznaczone na opracowanie i testową eksploatację innowacyjnego autobusu miejskiego. W projekcie uczestniczy 27 miast, w tym Gdynia. Do 2023 roku po Polsce ma poruszać się około tysiąca ekologicznych pojazdów o elektrycznym napędzie.

 

Gdynia płynie z prądem

Gdynia planuje rozwój transportu opartego na energii elektrycznej. Do kursujących od kilkudziesięciu lat trolejbusów, mają dołączyć elektryczne autobusy. Miasto ubiega się o dotację z NFOŚiGW na zakup 6 pojazdów. Autobusy na prąd są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też tańsze w eksploatacji. Koszt ładowania prądem jest blisko sześciokrotnie tańszy od tankowania oleju napędowego. Silnik elektryczny jest również cichszy od spalinowego.  

 

Gdańsk chce wodoru

Również w stolicy województwa rozważane są projekty wprowadzenia do ruchu innowacyjnych pojazdów. Tu jednak operator myśli o pojazdach napędzanych wodorem. Ogniwa wodorowe pozwalają na pokonywanie większych odległości niż baterie w autobusach na prąd. Wraz z pojazdami w Gdańsku pojawi się również stacja tankowania wodorowym paliwem. Miejska spółka na początek planuje zakupić trzy takie pojazdy.

 

A na razie naładuj telefon w autobusie

Na tzw. wodorowce i elektryki trochę jeszcze poczekamy. Tymczasem Gdańskie Autobusy i Tramwaje ogłosiły przetarg na zakup ponad 40 autobusów. Będą to klasycznie pojazdy napędzane silnikiem diesla. Spełniać będą najwyższą normę czystości spalin – Euro VI. Autobusy będą klimatyzowane, a w pojazdach przegubowych zamontowane zostaną specjalne uchwyty do transportu rowerów. Standardem w gdańskiej komunikacji stają się również ładowarki USB dla pasażerów. Wszystkie nowo zakupione pojazdy będą w takie udogodnienia wyposażone.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.