Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9ac376aa-9ef2-446b-870e-c0d0b873bb74.jpg Wiesz, kogo uważa się za pierwszego playboya Europy? Historię niezwykłego księcia poznasz w Słupsku

Wiesz, kogo uważa się za pierwszego playboya Europy? Historię niezwykłego księcia poznasz w Słupsku

Eryk I Pomorski

Sara Piotrowska i Maciej Szczęśniak o księciu Eryku: „Porywczy, szorstki w obejściu, ze skłonnościami do autorytaryzmu". O tym, jakim człowiekiem był pochodzący z Darłowa władca, dowiesz się w Galerii Kameralnej. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 4 października 2108 r.

 

Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2018 r.

 

Kim był Eryk I?

W tym roku mija 636 lat od śmierci Eryka I, księcia pomorskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii, zwanego również pierwszym playboyem Europy. Historia rozpoczyna się i kończy w Darłowie, a przy tym okazuje się zaskakująco obfita w sensacyjne wątki. Życiorys Eryka, jak osobliwy wzór matematyczny, łączy szereg motywów: władza, miłość, przypadek, pochodzenie, stosunki międzynarodowe, piractwo, skarby, intronizacja, detronizacja, słabość charakteru i atrakcyjny wygląd. Podążanie za chronologią życia pomorskiego władcy jest jak wybór najdogodniejszego miejsca na plaży jego rodzinnego Darłowa do obserwacji wiecznie frapujących zagadnień. Kochamy opowieści, a ta niespodziewanie aktualna, zasługuje na opowiedzenie jej jeszcze raz.

 

Sara Piotrowska & Maciej Szczęśniak

Sara Piotrowska i Maciej Szczęśniak – artyści wizualni, ex-para, domniemani kuzyni, wspólnie ubiegają się o plantację bananów w Brazylii w spadku po bezdzietnym wuju Maćka, pracują przede wszystkim site-specific, najczęściej z wykorzystaniem kontekstu danego miejsca i auta. Stale współpracują od 2016 roku na zasadach bezwarunkowego uczestnictwa, które rozszerza się na wszystkie aspekty życia codziennego i twórczego. Mieszkają w Krakowie i Warszawie.

Sara Piotrowska (urodziła się w 1989 r.) – artystka wizualna. Współzałożycielka zespołu The Flutes oraz grupy artystycznej L14. Posługuje się obiektem, instalacją, performansem, tekstem. Pracuje przede wszystkim site-specific. W miejsce zamkniętego dzieła interesuje ją modelowanie procesów w konkretnej przestrzeni; rozwijanie narracji otwartej na mutacje w dialogu z współautorem lub odbiorcą. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, (2016). Laureatka Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9. Wystawy indywidualne: Rzeczy wymagające tłumaczenia* (Tamex, 2016), 12 minutes to symmetry (CLB Berlin, 2017). Wystawy zbiorowe: Lektury (Galeria Salon Akademii, 2015), The Artists (Reduta Banku Polskiego, 2016), Było nas dziesięcioro (L14, 2016), Carpathian Downhill (Galerie der HBK Saar, 2017), Mity i ladacznice (L14 w ramach Cracow Gallery Weekend Krakers, 2017).

Maciej Szczęśniak (urodził się w 1989 r.) – artysta interdyscyplinarny, gdyż porusza się na granicy wielu dyscyplin. Posługuje się różnymi mediami takimi jak: fotografia, wideo, audio art, performans oraz site-specific. W realizowanych projektach uwzględnia uwarunkowania danej przestrzeni, z którą pracuje, często odwołuje się do wątków autobiograficznych. Współzałożyciel grup artystycznych „Opcja”, „The Flutes” oraz „L14″. Z zamiłowania tatuator-prymitywista. Absolwent ASP w Krakowie, (2014) oraz ASP w Warszawie, (2016). Laureat konkursu Spilman Award (2014), laureat Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko, (2017). Wystawy indywidualne: 12 minutes to symmetry (CLB Berlin, 2017), Rzeczy wymagające tłumaczenia* (Tamex 2016), sceny rodzajowe, martwe natury, (Galeria Pod Śrubką, 2015). Wystawy zbiorowe: Widzimisię (Rondo Sztuki, 2017), Mity i ladacznice (L14 w ramach Cracow Gallery Weekend Krakers, 2017), Trzeźwymi Bądźcie (Galeria Henryk, 2015), Lektury (Galeria Salon Akademii, 2015), Zimne, Ciepłe i Nieludzkie (Galeria BWA Sokół, 2014).


Sara Piotrowska & Maciej Szczęśniak. Porywczy, szorstki w obejściu, ze skłonnościami do autorytaryzmu

  • 4 października 2018 r., czwartek, godz. 16.30
  • wystawę można oglądać do 31 grudnia 2018 r.
  • Galeria Kameralna 
  •  ul. Partyzantów 31 a
  • Słupsk

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.