Wielki Krzysztof to pomieszczenie, które znajduje się na pierwszym piętrze Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Przylega ono do południowo-zachodniego narożnika Wielkiej Sali Wety. Do 1902 r. służyło ono jako archiwum miejskie. W jego murach przechowywano przywileje, korespondencję, księgi gruntowe i inne ważne dokumenty.

 

Renowacja po blisko 50 latach

Ostatnie prac konserwatorskie w Wielkim Krzysztofie miały miejsce w 1970 r. Blisko po 50 latach Muzeum Gdańska zaplanowało przeprowadzenie nowych działań zabezpieczających dekorację sali.

– W jej wnętrzu znajduje się oryginalna średniowieczna posadzka, zaś sklepienie i ściany zdobi zrekonstruowana dekoracja malarska. Motywy roślinne oraz kartusze herbowe z godłami Polski, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Prus Królewskich i Gdańska zostały odtworzone po II wojnie światowej, ale w dalszym ciągu znajdują się tam fragmenty oryginalnych malowideł z XVI wieku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Z pomocą nanosrebra i lasera

Wnętrza zabytkowej sali zostaną poddane wielu zabiegom konserwatorskim. Prace potrwają do najpóźniej do połowy grudnia 2019 r.

– Nasze zadania podzieliśmy na trzy etapy, a do dyspozycji mamy najnowsze metody konserwacyjne. W pierwszej fazie przy pomocy preparatów na bazie nanosrebra dokonamy dezynfekcji i usuniemy zdegradowane zaprawy, a następnie zabezpieczymy warstwy polichromii. Następnie przy pomocy lasera oczyścimy malowidła, wzmocnimy i uzupełnimy powstałe w nich ubytki. Ostatni etap będzie dotyczył wsporników. Tu najważniejszym zadaniem będzie odkrycie pierwotnych warstw malarskich znajdujących się na nich, a także uzupełnienie ubytków form rzeźbiarskich i zabezpieczenie konstrukcji – dodaje dyrektor Ossowski.

Konserwacji wymaga także znajdująca się w Ratuszu Głównomiejskim sala zwana Małym Krzysztofem. Działania w mniejszym z „Krzysztofów” są zaplanowane do przeprowadzenia w nadchodzącym dziesięcioleciu.

 

Kompleksowa konserwacja w pomieszczeniu Wielkiego Krzysztofa kosztować będzie 778 tys. złotych. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.