Na pomysł ponownego stworzenia wizerunków władców Polski wpadł grafik i plakacista Andrzej Pągowski i w 2004 r. namówił do tego Waldemara Świerzego, swojego profesora i przyjaciela.

 

Napisana po nowemu historia Polski

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet władców stworzony przez Jana Matejkę. – Wielu Polaków myśli bowiem, że Matejko poczet namalował, podczas gdy on go narysował – wyjaśnia grafik Andrzej Pągowski. Matejko swoje prace wykonał w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W późniejszym okresie były kolorowane, często na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.
To właśnie poczet Jana Matejki od lat jest publikowany w podręcznikach, na znaczkach pocztowych, pocztówkach itd.

Zdaniem Pągowskiego, portrety Matejki dla wielu osób, głównie młodych, są już w swojej formie archaiczne. – Poczet władców Polski Waldemara Świerzego to napisana po nowemu historia Polski, dynamiczna i emocjonalna – dodaje.

 

Obrazy prawdziwych ludzi

Waldemar Świerzy tworząc wizerunki polskich władców zapowiadał, że nie będą one idealizowane, jak u Jana Matejki, lecz stanowić będą rodzaj studiów psychologicznych, ukazujących ich jako ludzi z krwi i kości, namiętnych i nierzadko okrutnych. – Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – mówi Waldemar Świerzy. Wystawę Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko można oglądać już od 4 października 2017 r. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 9 października 2017 r. o godz. 11:00.

Mecenasem kolekcji portretów jest PKO Bank Polski.

 

Wystawa Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko

  • Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
  • Dostępna od 4 października 2017 r.
  • Wernisaż: 9 października 2017 r. godz. 11.00
  • Wstęp: wolny

 

Waldemar Świerzy (1931-2013) – wybitny plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, jest jednym z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ok. 2000 plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralnych, filmowych, cyrkowych i muzycznych), ale również prace o wymowie społecznej czy propagujące sport. Miał w swoim dorobku portrety wybitnych Polaków m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie. Poza plakatami projektował obwoluty do książek i serii wydawniczych, okładki do płyt, kalendarze i znaczki pocztowe. Portret był dla niego niewyczerpanym źródłem możliwości.