Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/285e0c10-3f49-4ae0-97b1-9bcd3aaf5903-2.jpg Ten dzień pachnieć będzie ziołami i kwiatami. Święto Matki Boskiej Zielnej w pomorskich muzeach

Ten dzień pachnieć będzie ziołami i kwiatami. Święto Matki Boskiej Zielnej w pomorskich muzeach

Widowisko obrzędowe „Stoi byliczka na odłogu..." w skansenie we Wdzydzach

Święcenie bukietów ziół i kwiatów, targi owoców, warzyw i domowych przetworów, kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, a także widowisko dożynkowe we Wdzydzach Kiszewskich oraz spotkanie poetyckie, przedstawienie teatralne i koncert w Swołowie. Takie atrakcje przygotowały na czwartek, 15 sierpnia 2019 r. pomorskie muzea z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.

 

W tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znana jest również jako święto Matki Boskiej Zielnej – patronki bujnej roślinności, plonów z pól, łąk, sadów i ogrodów. Święto przypada 15 sierpnia, w czasie gdy na wsiach kończy się pracę przy żniwach. Szczególnie chętnie zrywano wówczas silnie pachnące kwiaty i zioła, takie jak miętę, szałwię, macierzankę, piołun, rumianek, kocankę czy dziewięciornik. Robiono z nich wiązanki, w które wkładano kłosy zbóż i gałązki jabłoni, a następnie święcono je w kościele. Wierzono, że nabiorą dzięki temu leczniczej i magicznej mocy chroniącej przed czarami i urokami. Przyrządzano z nich napary, maści, a także suszono i zawieszano je w chałupach oraz zagrodach.

 

*  *  *

 

Święto Matki Boskiej Zielnej we Wdzydzach

Z okazji święta Matki Boskiej Zielnej w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich na zwiedzających czekać będzie szereg wydarzeń przybliżających zwyczaje związane z tym dniem oraz okresem dożynkowym. Oprócz święcenia kwiatów, zbóż i warzyw podczas uroczystej mszy świętej w kościele ze Swornegaci w programie przewidziano m.in. widowisko dożynkowe „Stoi byliczka na odłogu…” w wykonaniu Teatru Zymk, targ plonów z ogrodów, pól i łąk, a także kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

 

  • 15 sierpnia 2019 r., czwartek, godz. 8.00-18.00
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
  • ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68
  • Wdzydze Kiszewskie

 

Program:

  • godz. 8.00 – święcenie kwiatów, zbóż i warzyw podczas uroczystej mszy święta w kościele św. Barbary ze Swornegaci
  • godz. 10.00 – rozpoczęcie kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego
  • godz. 12.00 – widowisko dożynkowe „Stoi byliczka na odłogu…” (początek przy wiatraku z Brus),
  • godz. 18.00 – zakończenie kiermaszu

 

Wydarzenie na Facebooku

Plakat Święto Matki Boskiej Zielnej we Wdzydzach Kiszewskich

 

*  *  *

 

„Zielna, Zielna…” w Swołowie

Bogaty program imprezy folklorystycznej „Zielna, Zielna…” wypełnią propozycje zarówno dla ducha, jak i ciała. Najważniejszym wydarzeniem będzie msza święta w swołowskim kościółku Wniebowzięcia NMP, podczas której zostaną poświęcone bukiety ziół. Będzie je można kupić przed wejściem do świątyni, a pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na cele charytatywne. Po nabożeństwie, wszystkie atrakcje tego dnia będą rozgrywać się w ogrodzie terenie muzealnej Zagrody Albrechta. Czynny będzie jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła.

Tegoroczna impreza „Zielna, Zielna…” będzie miała charakter poetycko-literacki. Specjalnie dla dzieci zaplanowano przedstawienie teatralne pt. „Bajki Pana Brzechwy”, a dla dorosłych spotkanie z poetą Jackiem Podsiadłą, który premierowo wykona utwór „Dzieje się na działkach. Ogródki miejskie w piosence i nie tylko”. Ponadto najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach tworzenia obrazów z kwiatów, a także lekcji botaniki z szalonym Profesorem Ziółkiem. O badaniach etnobotanicznych prowadzonych na ogródkach działkowych i ich wynikach badań opowie etnolog Mikołaj Radomski. Podczas imprezy będzie można także obejrzeć wystawę plenerową poświęconą działkowej uprawie ziół i wytwarzaniu roślinnych lekarstw domowych.

Gwiazdą muzyczną imprezy będzie kapela Hoyraky z Podlasia, która łączy tradycyjne ukraińskie piosenki ludowe z elementami współczesnego rytmu, wzbogacając je szczyptą rocka i reggae.

 

  • 15 sierpnia 2019 r., wtorek, godz. 10.00-17.00
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
  • Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
  • Zagroda Albrechta
  • Swołowo 8

 

Bilety wstępu na imprezę w cenie 8 zł (dzieci do lat 7 wchodzą za darmo).

 

Program:

  • godz. 10.00-17.00 – jarmark ziół, warzyw i owoców, kiermasz rękodzieła
  • godz. 11.00 – msza święta ze święceniem bukietów w swołowskim kościółku
  • godz. 12.00 – „Bajki Pana Brzechwy” – przedstawienie Teatru Gwitajcie
  • godz. 13.30 – „Dzieje się na działkach” – spotkanie literacko-muzyczne z Jackiem Podsiadłą
  • godz. 14.30 – wykład „Grunt to zdrowie” – podsumowanie badań etnobotanicznych
  • godz. 15.00 – koncert kapeli Hoyraky

 

Wydarzenie na Facebooku

Plakat Zielna, Zielna w Swołowie

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.