Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W tę niedzielę pośpimy krócej. Wszystko przez zmianę czasu na letni

W tę niedzielę pośpimy krócej. Wszystko przez zmianę czasu na letni

Zegar

W najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę 28-29 marca, przesuniemy wskazówki zegarków z godziny 2 na 3, co oznacza, że pośpimy o godzinę krócej. Od tego momentu będzie obowiązywać czas letni. Czy to już przedostatnia taka zmiana?

 

Do czasu zimowego powrócimy w nocy z 24 na 25 pażdziernika.

 

To miała być przedostatnia taka zmiana

Najlepszym rowiązaniem byłoby przyjęcie takiego samego czasu dla wszystkich państw unijnych. Postulowali za tym m.in. mieszkańcy Unii Europejskiej, którzy w badaniu ankietowym byli przeciwni zmianie czasu. Kraje unijne miały zdecydować, czy wybiorą czas letni, czy zimowy. Posłowie do Parlementu Europejskiego przegłosowali projekt, aby od 2021 r. przestać, dwa razy do roku, przestwiać zegarki. Ale pojawił się problem. Weto postawiły władze państw członkowskich. Być może w drugiej połowie 2020 r. będzie wiadomo więcej w sprawie przyszłości zmiany czasu.

 

Po co ta zmiana?

Chodziło o to, aby lepiej wykorzystać światło dzienne i oszczędzać energię. Jednak opinie, co do prawdziwości poglądu dotyczącego zużycia energii czy wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka, są podzielone. Według badań, przeprowadzonych w amerykańskim stanie Indiana, po wprowadzeniu czasu letniego, rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Natomiast w Kalifornii wykazano, że zmiana czasu, nie wpływa na zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z kolei Japończycy dowiedli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto, przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.  Co więcej, jak podkreślają psychologowie, zmiana czasu u niektórych osób może powodować zaburzenia rytmu okołodobowego. Oznacza to po prostu kłopoty ze snem.

 

Jak jest na świecie?

Zmiana czasu dotyczy prawie 70 państw na świecie. Objęte nią są wszystkie kraje europejskie poza Rosją, Białorusią i Islandią. Na przykład w Rosji na stałę od 2014 r. wprowadzono czas zimowy. W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Natomiast w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że cofamy zegarki z 3. 00 na 2.00.  Po raz pierwszy Polacy zmienili czas w 1919 r. Następnie obowiązywał on w okresie międzywojennym, a potem w latach 1946-1949 i 1957-1964, a nieprzerwanie od 1977 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.