Do czasu zimowego powrócimy w nocy z 24 na 25 pażdziernika.

 

To miała być przedostatnia taka zmiana

Najlepszym rowiązaniem byłoby przyjęcie takiego samego czasu dla wszystkich państw unijnych. Postulowali za tym m.in. mieszkańcy Unii Europejskiej, którzy w badaniu ankietowym byli przeciwni zmianie czasu. Kraje unijne miały zdecydować, czy wybiorą czas letni, czy zimowy. Posłowie do Parlementu Europejskiego przegłosowali projekt, aby od 2021 r. przestać, dwa razy do roku, przestwiać zegarki. Ale pojawił się problem. Weto postawiły władze państw członkowskich. Być może w drugiej połowie 2020 r. będzie wiadomo więcej w sprawie przyszłości zmiany czasu.

 

Po co ta zmiana?

Chodziło o to, aby lepiej wykorzystać światło dzienne i oszczędzać energię. Jednak opinie, co do prawdziwości poglądu dotyczącego zużycia energii czy wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka, są podzielone. Według badań, przeprowadzonych w amerykańskim stanie Indiana, po wprowadzeniu czasu letniego, rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Natomiast w Kalifornii wykazano, że zmiana czasu, nie wpływa na zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z kolei Japończycy dowiedli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto, przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.  Co więcej, jak podkreślają psychologowie, zmiana czasu u niektórych osób może powodować zaburzenia rytmu okołodobowego. Oznacza to po prostu kłopoty ze snem.

 

Jak jest na świecie?

Zmiana czasu dotyczy prawie 70 państw na świecie. Objęte nią są wszystkie kraje europejskie poza Rosją, Białorusią i Islandią. Na przykład w Rosji na stałę od 2014 r. wprowadzono czas zimowy. W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Natomiast w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że cofamy zegarki z 3. 00 na 2.00.  Po raz pierwszy Polacy zmienili czas w 1919 r. Następnie obowiązywał on w okresie międzywojennym, a potem w latach 1946-1949 i 1957-1964, a nieprzerwanie od 1977 r.