AKTUALIZACJA Z 15 STYCZNIA

W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wydarzenia zostały odwołane. 

Spacery odbywają się w ramach cyklu Gdańskie Miniatury. Zainteresowanych oprowadza Ewa Czerwińska. Dla szkół wymagane zapisy do 14 stycznia: miniatury@ikm.gda.pl.

 

Dawne i obecne funkcje starych budowli

–  Biały kojarzy nam się pozytywnie z początkiem życia, niewinnością czy czystością. – zapowiada Margareta Sobczak z Instytutu Kultury Miejskiej. – Jest też ważną barwą w architekturze. Podczas spaceru poszukamy wspólnie w jakich budynkach ukryty jest kolor biały oraz odpowiemy na pytania w quizie. Opuścimy Główne Miasto i udamy się na znajdujące się nieopodal Stare Przedmieście – dodaje Sobczak.

Na trasie spaceru znajduje się m.in. obecna siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji. Obiekt zbudowano w latach 1903-1905 dla Krajowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nieopodal mieści się jeden z przykładów architektury modernistycznej w Gdańsku, w którym działało przedsiębiorstwo hydrologiczne. Kolejnym zabytkiem jest kościół menonitów (obecnie zielonoświątkowy) położony u stóp Biskupiej Górki, a zbudowany w 1819 r. W pobliżu świątyni wzniesiono także plebanię oraz przytułek. Obecnie kościół i plebania służą zielonoświątkowcom, a w dawnym przytułku znajdują się mieszkania. Na szlaku będzie Baszta Biała przy ul. Augustyńskiego 3, która wchodziła w skład dawnych fortyfikacji miejskich. W 1945 r. została uszkodzona. Po wojnie jej wnętrze wykorzystywano jako magazyn soli, którą zimą posypywano ulicę, licznie zamieszkiwały go również gołębie. Ostatecznie gospodarzem baszty w 1984 r. został Klub Wysokogórski, który przeprowadził remont niszczejącego zabytku.

 

Spacer z zagadkami szlakiem koloru białego

  • 19 stycznia 2019 r., sobota, godz.  13.00 – spokane: ul. Ogarna 11
  • 21 stycznia 2019 r., poniedziałek, godz.10.00,11.30,13.00