Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
W Pomorskiem jest ich ponad 84 tysiące, a większość to kobiety. Studenci mają swoje święto [INFOGRAFIKA]

W Pomorskiem jest ich ponad 84 tysiące, a większość to kobiety. Studenci mają swoje święto [INFOGRAFIKA]

Studenci

Najchętniej studiują biznes, prawo nauki społeczne i kierunki techniczne. Wybierają studia stacjonarne na uczelniach państwowych, a najwięcej studentów zagranicznych pochodzi z Ukrainy. Co jeszcze o pomorskich żakach mówią informacje zebrane przez Urząd Statystyczny w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta?

 

Święto przypada 17 listopada w rocznicę demonstracji czechosłowackich studentów w 1939 r. Studenci w Pradze demonstrowali przeciwko nazistowskiej agresji, jednak ich protesty zostały wyjątkowo krwawo stłumione. Około 1200 studentów zostało aresztowanych i trafiło do obozów koncentracyjnych. Międzynarodowe Święto Studentów obchodzone jest z inicjatywy Europejskiego Forum Studentów w ponad 65 krajach na całym świecie.

 

Coraz mniej studentów

Liczba studentów na Pomorzu od kilku lat maleje. Jeszcze w roku akademickim 2010/2011  było ich 105 tys., a w 2017/2018 to niewiele ponad 84 tys. osób. Województwo pomorskie jest na 7. miejscu w kraju pod względem liczby studentów. Na pierwszym miejscu jest województwo mazowieckie (262 tys. studentów), na drugim małopolskie (157 tys.), a na trzecim wielkopolskie (130 tys.). Przed nami w rankingu są jeszcze województwa dolnośląskie, śląskie i łódzkie. Siedmiu na dziesięciu pomorskich studentów wybiera wyższe uczelnie publiczne (73 proc.). Większość z nich stawia też studia stacjonarne (64 proc.).

Oprac. Ośrodek Statystki Edukacji i Kapitału Ludzkiego, Urząd Statystyczny w Gdańsku

 

Więcej kobiet

Na uniwersytetach łatwiej spotkać studentki niż studentów, bo stanowią one prawie 60 proc. żaków. Potwierdzają to także statystyki przygotowane przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny). Według nich wyższym wykształceniem w grupie 24-60 lat w Polsce może pochwalić się więcej kobiet (35,3 proc.) niż mężczyzn (24,5 proc.). W tej kategorii panie wyprzedzają nawet średnia unijną, która wynosi 33,4 proc. Niestety panowie zostają w tyle (średnia dla UE to 29,5 proc.).

Oprac. Eurostat „The life of women and men in Europe. A statistical portrait — 2018 edition”

 

Stawiają na biznes i technologię

Najbardziej popularne kierunki studiów związane są z administracją, biznesem i prawem (22,4 proc.) oraz studia inżynierskie związane z techniką, przemysłem i budownictwem (18,2 proc.). Powodzeniem cieszą się też nauki społeczne, dziennikarstwo, informacja, zdrowie oraz opieka społeczna. Nieco mniejsze zainteresowanie wśród żaków wzbudzają kierunki związane z nauczaniem, naukami humanistycznymi, informatyka czy nauki przyrodnicze.

Oprac. Ośrodek Statystki Edukacji i Kapitału Ludzkiego, Urząd Statystyczny w Gdańsku

 

Kto przyjeżdża z zagranicy?

Coraz więcej studentów zagranicznych wybiera Pomorskie. W ciągu ośmiu lat ich liczby wzrosła trzykrotnie. Z 1114 osób w roku akademickim 2010/2011 do prawie 3,5 tys. w roku 2017/2018. Co trzeci student zagraniczny pochodzi z Ukrainy, ale chętnie na studia przyjeżdżają też obywatele Szwecji (10,8 proc.), Białorusi (9,5 proc.) i Indii (7,1 proc.).

Oprac. Ośrodek Statystki Edukacji i Kapitału Ludzkiego, Urząd Statystyczny w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.