Najchętniej studiują biznes, prawo nauki społeczne i kierunki techniczne. Wybierają studia stacjonarne na uczelniach państwowych, a najwięcej studentów zagranicznych pochodzi z Ukrainy. Co jeszcze o pomorskich żakach mówią informacje zebrane przez Urząd Statystyczny w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta?
Święto przypada 17 listopada w rocznicę demonstracji czechosłowackich studentów w 1939 r. Studenci w Pradze demonstrowali przeciwko nazistowskiej agresji, jednak ich protesty zostały wyjątkowo krwawo stłumione. Około 1200 studentów zostało aresztowanych i trafiło do obozów koncentracyjnych. Międzynarodowe Święto Studentów obchodzone jest z inicjatywy Europejskiego Forum Studentów w ponad 65 krajach na całym świecie.
Coraz mniej studentów
Liczba studentów na Pomorzu od kilku lat maleje. Jeszcze w roku akademickim 2010/2011 było ich 105 tys., a w 2017/2018 to niewiele ponad 84 tys. osób. Województwo pomorskie jest na 7. miejscu w kraju pod względem liczby studentów. Na pierwszym miejscu jest województwo mazowieckie (262 tys. studentów), na drugim małopolskie (157 tys.), a na trzecim wielkopolskie (130 tys.). Przed nami w rankingu są jeszcze województwa dolnośląskie, śląskie i łódzkie. Siedmiu na dziesięciu pomorskich studentów wybiera wyższe uczelnie publiczne (73 proc.). Większość z nich stawia też studia stacjonarne (64 proc.).
Oprac. Ośrodek Statystki Edukacji i Kapitału Ludzkiego, Urząd Statystyczny w Gdańsku |
Więcej kobiet
Na uniwersytetach łatwiej spotkać studentki niż studentów, bo stanowią one prawie 60 proc. żaków. Potwierdzają to także statystyki przygotowane przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny). Według nich wyższym wykształceniem w grupie 24-60 lat w Polsce może pochwalić się więcej kobiet (35,3 proc.) niż mężczyzn (24,5 proc.). W tej kategorii panie wyprzedzają nawet średnia unijną, która wynosi 33,4 proc. Niestety panowie zostają w tyle (średnia dla UE to 29,5 proc.).
Oprac. Eurostat „The life of women and men in Europe. A statistical portrait — 2018 edition” |
Stawiają na biznes i technologię
Najbardziej popularne kierunki studiów związane są z administracją, biznesem i prawem (22,4 proc.) oraz studia inżynierskie związane z techniką, przemysłem i budownictwem (18,2 proc.). Powodzeniem cieszą się też nauki społeczne, dziennikarstwo, informacja, zdrowie oraz opieka społeczna. Nieco mniejsze zainteresowanie wśród żaków wzbudzają kierunki związane z nauczaniem, naukami humanistycznymi, informatyka czy nauki przyrodnicze.
Oprac. Ośrodek Statystki Edukacji i Kapitału Ludzkiego, Urząd Statystyczny w Gdańsku |
Kto przyjeżdża z zagranicy?
Coraz więcej studentów zagranicznych wybiera Pomorskie. W ciągu ośmiu lat ich liczby wzrosła trzykrotnie. Z 1114 osób w roku akademickim 2010/2011 do prawie 3,5 tys. w roku 2017/2018. Co trzeci student zagraniczny pochodzi z Ukrainy, ale chętnie na studia przyjeżdżają też obywatele Szwecji (10,8 proc.), Białorusi (9,5 proc.) i Indii (7,1 proc.).
Oprac. Ośrodek Statystki Edukacji i Kapitału Ludzkiego, Urząd Statystyczny w Gdańsku |