Przedsiębiorstwa społeczne to organizacje prowadzące działalność gospodarczą opartą na celach użytecznie społecznych, m.in. zatrudniające osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, niepełnosprawne i mające trudności z wejściem na rynek pracy (np. wychowanków domów dziecka). Przedsiębiorstwa takie zamiast kierować się potrzebą osiągania maksymalnego zysku na rzecz właścicieli, nadwyżki kierują na realizację ważnych celów społecznych.

 

CieKawa zamknięta

Popularna gdańska kawiarnia została zamknięta już dwa tygodnie temu. CieKawa zatrudnia pięć osób z różnymi niepełnosprawnościami, które są w grupie ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Cała załoga przebywa na urlopach. – Możemy wspierać się, ograniczać do minimum koszty, ale na dłuższą metę nie uda nam się tak funkcjonować – mówi Krzysztof Skrzypski, prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej, który prowadzi kawiarnię. – Stałe opłaty są i będą towarzyszyć każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od kwarantanny. Staramy się być dobrej myśli i paradoksalnie wykorzystać ten czas na rozwój. Na dziś najważniejsze dla nas wszystkich, to zachować spokój i pozostać w domach – podkreśla Skrzypski.

Krzysztof Skrzypski na razie nie ma pomysłów, co mógłby zaproponować klientom i pracownikom. Kawiarnia działa zbyt krótko, aby było możliwe odłożenie pieniędzy. Zresztą większość działalności kawiarni przypadło na okres jesienno-zimowy, który jest trudnym czasem. Pracownicy patrzyli z nadzieją na rozpoczynający się sezon. Teraz wszystko się zmieniło. ZUS i podatek są na bieżąco opłacone, większość faktur też, ale już niedługo przyjdzie czas wypłat, na które przedsiębiorstwo nie ma zabezpieczonych funduszy. By wesprzeć działalność kawiarni, można licytować przedmioty na specjalnym Bazarku na rzecz Ciekawej Spółdzielni Socjalnej oraz wpłacać środki przez serwis patronite.pl.

 

So Stay Hotel pusty, ale pomaga służbie zdrowia

W trudnej sytuacji znaleźli się również właściciele i pracownicy So Stay Hotel, So Eat Restaurant oraz Kawiarnia Kuźnia, które współprowadzi Fundacja Innowacji Społecznej w Gdańsku. Część z nich to nastolatkowie, którzy borykają się z trudnym wejściem w dorosłe życie, np. są wychowankami domów dziecka. W piątek, 13 marca zamknięte zostały lokale gastronomiczne, a kilka dni później z hotelu wymeldowali się ostatni goście. Lokale i hotel przestały zarabiać, więc wszyscy zleceniobiorcy pozostali bez pracy. Mimo problemów pracownicy hotelu postanowili wesprzeć służbę zdrowia. Codziennie przygotowują posiłki, które trafiają do szpitali.

Tak samo pomóc postanowili pracownicy Spółdzielni Socjalnej Dalba, w której pracuje wiele osób wykluczonych społecznie i niepełnosprawnych. Browar w Pucku zatrzymał produkcję, a bistro w Urzędzie Miejskim w Gdańsku zmniejszyło obroty o około 70 proc. Jednak Dalba od ponad tygodnia przekazuje posiłki dla personelu medycznego. Inicjatywę można wesprzeć poprzez wpłaty. Informacje znajdują się w mediach społecznościowych.

 

Jasna z Tczewa

Spółdzielnia Lodziarska Jasna z Tczewa od ponad dwóch tygodni nie pracuje. – Jesteśmy spółdzielnią, która produkuje lody rzemieślnicze, a zimą prowadzi sklepik szkolny, więc od 12 marca zostaliśmy bez pracy – mówi Agata Radziwion z Jasnej. Trzech pracowników jest na zwolnieniu lekarskim, a dwóch pozostałych, którzy mają dodatkowe źródło utrzymania, podjęło decyzję o przejściu na bezpłatny urlop. Spółdzielnia otrzymuje informacje o kolejnych odwołanych imprezach, w których miała brać udział. – Mamy nadzieję, że ta sytuacja szybko się skończy i będziemy mogli nadrobić straty. Pomogło nam szybsze przekazanie środków z PFRON-u, dzięki czemu mamy szansę opłacić składkę ZUS i podatki – tłumaczy Agata Radziwion.

 

Tczewscy kurierzy w gotowości

W nieco lepszej sytuacji jest zespół Spółdzielni Socjalnej „Heca”, czyli Tczewskich Kurierów Rowerowych i Warsztatu na Patencie. Kurierzy uruchomili darmowe dostawy zakupów dla seniorów i osób z niepełnosprawnością – inicjatywa ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Po pomoc zgłaszają się nie tylko osoby prywatne, ale też organizacje. Kurierzy jeżdżą z przesyłkami, aby zwłaszcza osoby o obniżonej odporności nie musiały narażać swojego zdrowia, wychodząc z domu. Dla kurierów wprowadzono nowe zasady odbioru przesyłek i dodatkowe środki bezpieczeństwa.

W imieniu przedsiębiorstw społecznych 20 marca 2020 roku apel do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosował Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej. Prosił m.in. o wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw społecznych, zwolnienie z ZUS w okresie przestoju, zwolnienie z czynszu, pożyczki płynnościowe i ulgi w opłatach niezbędnych do prowadzenia działalności. Apel ten specjalną uchwałą poparł także Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który jest odpowiedzialny za koordynację i rozwój ekonomii społecznej w Pomorskiem, oraz Pomorski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej. Rozwiązania ma przynieść m.in. opracowywana właśnie przez rząd tzw. tarcza antykryzysowa.

Czytaj więcej: Apel o wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zaprasza do kontaktu wszystkie przedsiębiorstwa społeczne w razie problemów oraz konieczności pomocy w realizacji bieżących potrzeb.

Osoba kontaktowa: Maciej Kochanowski, tel. 58 32 68 754, e-mail m.kochanowski@pomorskie.eu.