Samorząd województwa pomorskiego, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Instytut Kultury Miejskiej w środę, 27 maja 2020 r. zapraszają na UrbanLab Wilno. Spotkanie dotyczące Wspólnego działania na rzecz rozwoju przestrzeni miejskich odbywa się w języku angielskim na platformie Zoom. W jego trakcie eksperci i ekspertki z krajów Morza Bałtyckiego podzielą się doświadczeniami pracy z lokalnymi społecznościami. Wydarzenie organizowane jest przez Politechnikę w Wilnie.
Wydarzenia w ramach projektu rozpoczęły się w marcu 2019 r., kolejne spotkanie planowane jest w Gdańsku drugiej połowie listopada 2020 r.
O cultural planning
Planowanie kulturowe ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnymi miastami. Chodzi też o wzmocnienie ich rozwoju przez wykorzystanie potencjału, który tkwi we współpracy mieszkańców dzielnic z artystami, animatorami kultury, urbanistami i planistami. Jak inicjatywy kulturalne mogą zmienić dzielnice? Jak wdrażać i utrzymywać współpracę z mieszkańcami? Gry miejskie i grywalizacja, ogrodnictwo społecznościowe i zielone strefy, sztuka partycypacyjna, przekształcanie przestrzeni publicznej, opowiadanie lokalnych historii, współprojektowanie przestrzeni miejskiej – to tematy, które zostaną poruszone podczas tematycznych sesji.
Czym jest UrbanLab Wilno?
UrbanLab Wilno realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu UrbCulturalPlanning, który zakłada metodę partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych w miastach. Uczestniczy w nim 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich.
Obowiązuje rejestracja.
Program UrbanLab Wilno Online, 27 maja godz. 11.00-15.15.
- godz. 11.00 – wprowadzenie do UrbanLab Wilno 2020
- godz. 11.05-11.20 – Zarządzanie przestrzeniami wspólnymi – Agnė Gaisrė, Antakalnis City Lab
- godz. 11.20-11.40 – Wady i zalety pracy z planowaniem kulturowym w lokalnych społecznościach –Trevor Davies, Metropolis, Copenhagen International Theaterr
- godz. 11.45-12.00 – Mincraft Riga. Partycypacja w akcji – Justīne Panteļējeva, Riga City Council
- godz. 12.00-12.15 – Inicjatywy obywatelskie w budownictwie mieszkaniowym w Tallinie – Maria Derloš, Lasnamäe community
- godz. 12.15-12.30 – Rozwój zielonych koopeartyw w Wilnie – Laura Petruškevičiūtė, Beatričė Umbrasaitė, Ideas garden
- godz. 12.30-12.45 – Urban Toolkit. Jak pracować z planowaniem kulturowym? – Natalia Brylowska, City Culture Institute
- godz. 12.50-13.40 – przerwa
- godz. 13.40-14.30 – Równoległe panele tematyczne
- Gry miejskie i grywalizacja – opracowywanie narzędzi do eksploracji i testowania transformacji przestrzeni
- Ogrodnictwo społecznościowe i strefy zielone – aktywowanie zieleni w dzielnicach;
- Sztuka partycypacyjna – przekształcanie przestrzeni publicznych poprzez współpracę z artystami;
- Opowiadanie historii – aktywowanie lokalnej wiedzy w celu przekształcenia tożsamości miejsca;
- Współprojektowanie i przestrzenie wspólne
- Kształtowanie Visaginas poprzez narracje (język litewski).
- godz. 14.40-15.00 – Realizowanie planowania kulturowego w miastach Krajów Regiony Morza Bałtyckiego
- godz. 15.00-15.15 – Rozwój sieci planowania kulturalnego wdrażanie planowania kulturowego w życie. Zakończenie i podsumowanie.