Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/fddd91f7-d0fe-4ba9-9d85-4b0ecc7f3d9d.jpg Tydzień dla serca. Za darmo i bez skierowania przebadaj się i sprawdź, czy nie jesteś chory

Tydzień dla serca. Za darmo i bez skierowania przebadaj się i sprawdź, czy nie jesteś chory

Stetoskop na sercu, wykres EKG

Badania EKG, ciśnienia, poziomu cukru to tylko niektóre z propozycji, jakie za darmo oferuje pacjentom Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku w poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r.

 

Porady odbywają się w ramach Tygodnia dla serca. Będzie on obchodzony od 17 do 24 kwietnia. Natomiast słupski szpital postanowili już tydzień wcześniej sprawdzić stan zdrowia pacjentów.

 

Dlaczego wiele osób choruje na serce?

Tydzień dla serca to także odpowiedni czas na zastanowienie się nad przyczynami wzrostu zachorowań na choroby układu krążenia. Są to schorzenia obejmujące zarówno narządy, jak i tkanki wchodzące w skład układu krążenia m.in.: serce, tętnice i żyły. Do najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego należą: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica żylna i niewydolność serca. Na te schorzenia mają największy wpływ takie czynniki jak np.: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, stres, brak aktywności fizycznej i otyłość.

Ponadto, zgony spowodowane chorobami układu krążenia stanowią prawie połowę wszystkich przyczyn śmierci w Europie. A w Polsce co roku z tego powodu umiera ok. 170-200 tys.

 

Porady i badania

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku będzie można wykonać bezpłatne badania EKG, ciśnienia, poziomu cukru, określenia wskaźnika BMI i WHR (pomiar stosunku bioder do pasa). EKG od razu odczyta lekarz. Kardiolog podpowie, jak zadbać o serce i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Psycholog określi podatność na stres. Natomiast dietetyk podpowie, jak skomponować dietę obniżającą poziom cholesterolu.

Pacjenci oraz mieszkańcy Słupska będą mogli wziąć udział w wykładzie dotyczącym żywienia w chorobach układu krążenia.

Dodatkowo odbędą się szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia. Instruktorzy pokażą też, jak właściwie uprawiać nordic walking oraz gimnastykę ogólnousprawniającą. Chętni będą mogli obliczyć wskaźnik masy ciała, zmierzyć obwód pasa, WHR.

Harmonogram:

 • pomiar ciśnienia, tętna, pomiar poziomu cukru, BMI, WHR (pomiar stosunku bioder do
 • pasa),
 • badania EKG wraz z odczytem w godz.10.00-12.00,
 • porady  kardiologa w godz.10.00-13.00,
 • porady psychologa – określanie podatności na stres,
 • warsztaty zajęciowe – arteterapia (rysowanie, malowanie, papieroplastyka w ramach odstresowania)
 • wyznaczanie tętna treningowego,
 • instruktarz nordic walking: I grupa instruktarz o godz.10.00, marsz, godz.10.15-10.45, II grupa instruktarz godz. 11.00, marsz godz. 11.15-11.45,
 • instruktaż z udzielania pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia w godz.10.00-12.00,
 • gimnastyka ogólnousprawniająca w godz.10.00-12.00 (obowiązuje strój sportowy),
 • wykład dotyczący żywienia w chorobach układu krążenia w godz.12.00-12.30,
 • masaż relaksacyjny karku i ramion oraz masaż dłoni.

 

Sprawdź, czy nie masz problemów z sercem 

 • 9 kwietnia 2018 r., poniedziałek, godz. 14.00-14.00
 • sala konferencyjna w budynku administracji szpitala
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku
 • ul. Hubalczyków 1
 • Słupsk

Zobacz: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku

Więcej o zawale w wywiadzie na Pomorskie.eu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.