Zobacz, jak wypadło Trójmiasto w rankingach z 2019 roku.

 

Gdynia trzecia na świecie

W międzynarodowym konkursie LivCom Awards eksperci oceniali 250 tys. miast z całego świata. Poszukiwali najlepszych miejsc do życia w pięciu kategoriach związanych z liczbą mieszkańców. Wśród miejscowości z liczbą osób pomiędzy 150 tys. a 400 tys. na trzecim miejscu znalazła się Gdynia. Przed nią na podium stanęły powiat Xicheng w Pekinie oraz miasto Bergen w Norwegii.

Nagrody The LivCom Awards przyznawane są od 1997 roku. To prestiżowe wyróżnienie, które docenia różnorodne aspekty jakości życia mieszkańców. Do tej pory w konkursie Polskę reprezentowały tylko dwa miasta – Ostrów Wielkopolski (3. miejsce w 2009 roku) i Mikołów (3. miejsce w 2009 roku).

Jakość życia w jednym z rankingów oceniają również internauci. Na stronie numbeo.com głosują na miasta, w których żyje się najlepiej. W tym rankingu to Gdańsk zajął pierwsze miejsce w Polsce, a 88. na świecie. Według Internatów najwyższa jakość życia jest w stolicy Australii, Canberrze.

 

Najszczęśliwiej jest w Sopocie

Ranking najlepszych do życia miast w 2019 roku przygotowała także „Polityka” z zespołem naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tutaj krajowym zwycięzcą został Sopot, który wyróżnia się szeroką ofertą kulturalną, dużą ilością terenów zielonych, czystym powietrzem oraz zaangażowaniem społecznym mieszkańców. Łatwo znaleźć tu także pracę i korzystać z transportu publicznego.

Na podium znalazły się także Warszawa i Kraków, a w pierwszej dziesiątce są i Gdańsk (6. miejsce), i Gdynia (9. miejsce). Gdańsk doceniono za sprawnie działający samorząd, komunikację i dostęp do edukacji na różnych poziomach. Dobra komunikacja to także cecha wyróżniająca Gdynię, a ponadto szkolnictwo, liczne tereny zielone oraz ekologicznym rozwiązaniami, np. w dziedzinie transportu miejskiego.

Zob. Ranking miast „Polityki”.

 

Gdzie chcą mieszkać młodzi? W kulturalnym Sopocie czy otwartym Gdańsku?

W październiku 2019 roku Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowała raport „Miasta dla młodych”. Najlepsze miejsce do życia dla młodych miało być elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte. Gdańsk zajął czwarte miejsce, zaraz za podium, na którym znalazły się: Warszawa, Rzeszów i Katowice. Nieco dalej były Sopot (9. miejsce) i Gdynia (18. miejsce). Łącznie w rankingu znalazło się 66 polskich miast, a ostatnie miejsce przypadło Bytomiowi.

Jakie kryteria wzięto pod uwagę w przygotowaniu zestawienia? Były to: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, a także zdrowie i opieka. W podkategorii infrastruktura drugie miejsce zajął Sopot jako miasto zielone i wolne od smogu. Sopot to też jeden z liderów wśród miast, które oferują szeroki dostęp do kultury i rozrywki (2. miejsce).

Pod względem mobilności jury wysoko oceniło Gdańsk, dając mu 3. miejsce w zestawieniu, ale najwyższą lokatę miasto zdobyło w kategorii otwartości. Jak czytamy w raporcie: „Gdańsk zdecydowanie prowadzi w tej kategorii, zwłaszcza jeśli chodzi o skalę wydanych delegacji i zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz odsetek młodych radnych. Pod tym względem zdeklasował także pozostałe samorządy – niemal jedna trzecia radnych miasta to młodzi (przy średniej raptem 7 proc. dla ogółu i 12 proc. dla pierwszej dziesiątki w tej kategorii). W przypadku pozostałych mierników noty Gdańska też są ponadprzeciętne – jedynie Młodzieżowa Rada Miasta funkcjonuje krócej niż winnych miastach, nadal działa jednak od blisko ośmiu lat”.

Zob. Europolis. Miasta dla młodych (raport w pdf).